XVII edycja Memoriału Huberta Jerzego Wagnera rozpocznie się już jutro. Dla reprezentacji Polski pod wodzą Vitala Heynena będzie to jeden z ostatnich testów przed kwalifikacjami na Igrzyska Olimpijskie. Polacy w Krakowie zagrają z Serbią, Brazylią i Finlandią.

Reprezentacja Polski to gospodarz i uczestnik wszystkich edycji memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Polacy są też liderem klasyfikacji wszechczasów tych rozgrywek, osiem razy zwyciężyli, czterokrotnie zdobyli srebro i trzy razy wywalczyli brąz. Biało-czerwonym tylko raz nie udało się nic zwyciężyć. Stało się to podczas IX odsłony turnieju w Katowicach, gdzie przegrali wszystkie trzy spotkania – z Włochami, Rosją i Czechami.

W 2003 roku, podczas pierwszej edycji, Olsztyn gościł memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Od tamtego momentu turniej na stałe został wpisany do kalendarza rozgrywek siatkarskich w Polsce. Rok później, zawody rozgrywane były w Olsztynie i dodatkowo przez 2 dni w Iławie, w 2006 roku również w Ostródzie a także od następnej edycji w Elblągu.

W 2009 roku memoriał był jednocześnie turniejem eliminacyjnym do mistrzostw Europy 2009 w siatkówce mężczyzn. Został on rozegrany w Atlas Arenie w Łodzi. Obok dwóch reprezentacji Polski (A i B) wystąpiły w nim drużyny: Hiszpanii, Serbii, Włoch i Chin. Zwycięską okazała drużyna Polski A. Reprezentacja Polski B wyróżniła się wtedy zwycięstwem nad Mistrzem Europy – Hiszpanią. W kadrze B grali wtedy między innymi Michał Kubiak i Grzegorz Kosok.

W roku 2010 miejscem rozgrywania turnieju była Bydgoszcz. Udział w nim wzięły reprezentacje: Brazylii, Bułgarii, Czech i Polski. Zwycięstwo odniosła Brazylia – wygrywając wszystkie mecze, drugie miejsce zajęła Bułgaria, natomiast na trzecim stopniu podium stanęła drużyna Polski.

IX edycja turnieju była rozgrywana w hali Spodek w Katowicach. Brały w nim udział drużyny z Rosji, Włoch i Czech. Zwyciężyła drużyna włoska. Biało-czerwoni zajęli ostatnie, czwarte miejsce.

W roku 2012, spośród dziesięciu kandydatur na miasto rozgrywania jubileuszowej, dziesiątej edycji memoriału Wagnera, wybrana została Zielona Góra. Oprócz reprezentacji Polski wzięły w niej udział reprezentacje Niemiec, Iranu i Argentyny. Nasi reprezentanci zwycięstwem zakończyli cały turniej.

Rok później, memoriał przeniósł się do Płocka. Tam Polacy mieli okazję zmierzyć się z Rosją, Holandią i Niemcami. W Orlen Arenie biało-czerwoni obronili tytuł. Nagrodę najlepszego przyjmującego zdobył Michał Kubiak, najlepszym libero był Paweł Zatorski a nagrodę najlepszego blokującego dostał Marcin Możdżonek.

Pierwsza edycja memoriału w Krakowie odbyła się w 2014 roku, tuż przed Mistrzostwami Świata. Oprócz Polaków w TAURON Arenie zagrały też reprezentacje Rosji, Bułgarii i Chin. Biało-czerwoni zaczęli turniej od porażki z Bułgarią w pięcio – setowym pojedynku (2:3). Następnego dnia Polacy 3:0 wygrali z Chinami i mimo zwycięstwa nad Rosją ostatniego dnia memoriału (3:2) nie zagwarantowało to pierwszego miejsca w tabeli. Polacy cieszyli się srebrem. Memoriał wygrała Rosja a trzecie miejsce zajęła reprezentacja Bułgarii.

Turniej w 2015 roku przeniósł się do Torunia. Tam Polacy zmierzyli się z Iranem, Japonią i Francją. Pojedynki z Iranem i Japonią zakończły się tym samym wynikiem – 3:0. Ostatniego dnia Polacy grali z Francją. Ten mecz rozstrzygnął się w pięcio – setowym pojedynku na korzyść biało-czerwonych. Nagrodę najbardziej wartościowego zawodnika dostał wtedy Michał Kubiak.

W 2016 memoriał na dobre wrócił do Krakowa. TAURON Arena ugościła reprezentacje Polski, Serbii, Bułgarie i Belgie. XIV edycję memoriału zwyciężyła reprezentacja Bułgarii zdobywając 7 punktów, pokonując wszystkie drużyny na turnieju. Najlepszym zawodnikiem został Tsvetan Sokolov. Polacy zajęli trzecie miejsce, srebro zdobyła Serbia.

W ostatnich latach nasi reprezentanci prezentowali się dobrze w memoriałowych zmaganiach. Polacy w tamtym roku zwyciężyli turniej wygrywając z Kanadą (3:0), Rosją (3:2) i Francją (3:2). Po nagrody MVP turnieju na przestrzeni wielu lat sięgali tacy zawodnicy jak np.: Bartosz Kurek czy Michał Kubiak a w ostatniej edycji był to Artur Szalpuk.

W tegorocznej edycji turnieju określanego mianem najbardziej prestiżowej towarzyskiej imprezy siatkarskiej na świecie, wystąpią drużyny które znajdują się na czele światowego rankingu FIVB. Obok reprezentacji Polski będą to: Serbowie, Brazylijczycy i Finowie. W tym roku nastąpiły zmiany w składzie drużynowym turnieju co gwarantuje widowisko na równie wysokim poziomie.

– Skład tegorocznej edycji memoriału jest tak silny i wyrównany, że każda konfiguracja gier gwarantuje emocje do samego końca – zapewnia wiceprezes Fundacji Huberta Jerzego Wagnera Cezary Mróz.

Oto terminarz Memoriału Wagnera 2019 (Kraków, 1–3 sierpnia):

01.08.2019, czwartek:

Godzina 17:00: Polska – Serbia

Godzina 20:00: Brazylia – Finlandia

02.08.2019, piątek:

Godzina 17:30: Polska – Brazylia

Godzina 20:30: Finlandia – Serbia

03.08.2019, sobota:

Godzina 12:00: Serbia – Brazylia

Godzina 15:00: Polska – Finlandia

oprac. własne/Krawczyk.photo