XVI edycja Memoriału Huberta Jerzego Wagnera rozpocznie się już w piątek. Dla reprezentacji Polski pod wodzą Vitala Heynena będzie to jeden z ostatnich testów przed mistrzostwami świata. Polacy w Krakowie zagrają z Rosją, Kanadą i Francją.

Reprezentacja Polski to gospodarz i uczestnik wszystkich edycji Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Polacy są też liderem klasyfikacji wszechczasów tych rozgrywek – siedmiokrotnie zwyciężali w turnieju i mają na swoim koncie cztery srebrne i trzy brązowe medale. Biało-czerwoni tylko raz nie stanęli na podium. Stało się to podczas IX odsłony turnieju w Katowicach, gdzie przegrali wszystkie trzy spotkania (z Włochami, Rosją i Czechami). W ostatnich latach nasi reprezentanci prezentowali się dobrze w memoriałowych zmaganiach. Cztery lata temu przed pamiętnymi mistrzostwami świata podopieczni trenera Antigi uplasowali się na drugiej pozycji, a lepsi byli od nich tylko Rosjanie. W kolejnych edycjach stawali na pierwszym stopniu podium. Po nagrody MVP turnieju na przestrzeni wielu lat sięgali tacy zawodnicy jak np.: Mariusz Wlazły, Bartosz Kurek, Michał Winiarski czy Michał Kubiak.

Rosjanie zagrają w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera już szósty raz. Debiutowali w tych rozgrywkach już w 2004 roku, czyli w II edycji w Olsztynie i zajęli wtedy pierwsze miejsce, pokonując m.in. Holandię, Australię i dwa zespoły gospodarzy. Kolejno uczestniczyli w IX Memoriale rozgrywanym w Katowicach. W 2011 roku uplasowali się na drugim miejscu, a najlepszym atakującym turnieju wybrany był Maxim Mikhaylov. Dwa lata później reprezentacja Rosji również przyjechała do Polski na rozgrywki ku pamięci Huberta Wagnera w Płocku i również zajęli drugie miejsce, a cały turniej wygrali Polacy. Sborna wzięła udział w turnieju jeszcze rok później w Krakowie, gdzie zajęli pierwsze miejsce. Reprezentanci Rosji zaprezentowali się ponownie w rozgrywkach ku czci Huberta Jerzego Wagnera w 2017 roku. Bez większych problemów pokonali Kanadyjczyków i dwa razy ulegli w tie-breaku – w meczu z Francją oraz Polską, co dało im 3. miejsce w klasyfikacji końcowej turnieju. MVP XV edycji turnieju został Maxim Mikhaylov i dodatkowo dwóch innych siatkarzy Sbornej cieszyło się z nagród indywidualnych – Dmitry Volkov oraz Ilyas Kurkaev. Rosjanie zagrali w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera pięciokrotnie – dwa razy triumfowali, dwukrotnie zajęli drugie miejsce i raz stanęli na najniższym stopniu podium.

Trójkolorowi brali udział w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera już dwa razy. Debiutowali w tych rozgrywkach trzy lata temu w Toruniu. Zmierzyli się wtedy z Iranem, Japonią i gospodarzami. Wygrali wówczas tylko mecz przeciwko drużynie z Iranu (3:0). Kolejno ponieśli porażki z Japonią (1:3) oraz reprezentacją Polski (2:3) i zakończyli turniej na trzecim stopniu podium. Jeden reprezentant Francji dostał nagrodę indywidualną – był to Yoann Jaumel, który został uznany najlepszym rozgrywającym. Francuzi byli również uczestnikami XV Memoriału, który odbył się w Krakowie. Rok temu podopieczni Laurenta Tillie przegrali tylko jedno spotkanie – ulegli 0:3 drużynie z Kanady i stanęli na drugim stopniu podium. Nagrodę indywidualną odebrało dwóch graczy z tej ekipy – Benjamin Toniutti i Jenia Grebennikov.

Kanada była uczestnikiem memoriałowych rozgrywek w 2006 i 2017 roku. IV edycja Memoriału Huberta Jerzego Wagnera podzielona była na dwa etapy. Najpierw rozgrywana była faza grupowa, w której brało udział 8 drużyn podzielonych na 2 grupy. Kanadyjczycy zagrali wtedy w grupie B, gdzie zmierzyli się z Kubą, Portugalią i Polską B.  Drużyna z Kraju Klonowego liścia przegrała półfinał z Polakami, ale później pokonała reprezentację Włoch i zakończyła turniej na 3. pozycji. W 2017 roku podopieczni trenera Antigi rozegrali mecze z Polską, Francją i Rosją. Udało im się pokonać ostatniego dnia rozgrywek Francuzów 3:0 i uplasowali się na 4. miejscu w klasyfikacji generalnej. Jeden z reprezentantów Kanady wrócił do kraju z nagrodą indywidualną – był to Steven Marshall, który został uznany jednym z najlepszych przyjmujących.

Terminarz XVI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera

inf.własna/fundacjawagnera.pl