Reprezentacja Rosji weźmie udział w nadchodzącym XV Memoriale Huberta Jerzego Wagnera. Turniej rozpocznie się w piątek. To już piąty raz, kiedy Sborna bierze udział w tych rozgrywkach. 

Rosjanie zagrają w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera piąty raz. Debiutowali w tych rozgrywkach już w 2004 roku, czyli w II edycji w Olsztynie i zajęli wtedy pierwsze miejsce, pokonując m.in. Holandię, Australię i dwa zespoły gospodarzy. Kolejno uczestniczyli w IX Memoriale rozgrywanym w Katowicach. W 2011 roku uplasowali się na drugim miejscu, a najlepszym atakującym turnieju wybrany był Maxim Mikhaylov, który wystąpi również w tym roku. Dwa lata później reprezentacja Rosji również przyjechała do Polski na rozgrywki ku pamięci Huberta Wagnera w Płocku i również zajęli drugie miejsce, a cały turniej wygrali Polacy. Sborna wzięła udział w turnieju jeszcze rok później w Krakowie, gdzie zajęli pierwsze miejsce. Rosjanie zagrali w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera czterokrotnie – dwa razy triumfowali i dwa razy zajęli drugie miejsce.

Po zajęciu 4. miejsca na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro zespół rosyjski czekała metamorfoza. Niewątpliwie największą zmianą była zmiana selekcjonera. Vladimir Alekno zdecydował się na rezygnację z obowiązków pierwszego trenera reprezentacji, jego następcą został Sergey Shlyapnikov. Reprezentacja Rosji w tym sezonie grała już w turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw świata oraz w Lidze Światowej. Sborna w turnieju rozgrywanym w Estonii odniosła pięć zwycięstw i wywalczyła przepustkę do MŚ. Kolejną imprezą była Liga Światowa, w której selekcjoner postawił na młodych graczy. Wielu doświadczonych zawodników nie brało udziału w tych rozgrywkach. Odmłodzony rosyjski zespół spisał się dobrze w „światówce” i zakwalifikowali się do turnieju finałowego w Brazylii. Rozgrywki w Kurytybie jednak nie poszły po myśli reprezentacji Rosji. W pierwszym meczu Sborna poniosła dotkliwą porażkę przeciwko Kanadzie (0:3), a dwa dni później po tie-breaku przegrali z gospodarzami. Rosjanie zajęli finalnie 5. pozycję w tegorocznej LŚ.

Na XV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera do składu wróciły gwiazdy rosyjskiej siatkówki – na liście znalazły się takie nazwiska jak: Sergey Grankin, Artem Volvich, Alexander Markin czy Maxim Mikhaylov.

Skład reprezentacji Rosji na XV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera:

Rozgrywający: Alexander Butko, Sergey Grankin
Atakujący: Maxim Mikhaylov, Maxim Zhigalov
Przyjmujący: Alexander Markin, Egor Kliuka, Dmitriy Volkov, Yury Berezhko, Egor Feoktistov
Środkowi: Artem Volvich, Andrey Ashchev, Alexey Ostapenko, Ilyas Kurkaev
Libero: Roman Martynyuk, Valentin Golubev

Dla reprezentacji Rosji tegoroczny Memoriał będzie ostatnim sprawdzianem przed mistrzostwami Europy. W Krakowie Rosjanie zmierzą się z reprezentacją Kanady oraz potencjalnymi rywalami tegorocznych ME, czyli Polską i Francją. Rozgrywki rozpoczną się 11.08.2017.

inf. własna
fot. cev.lu