Przybliżamy wam kolejne drużyny, które zagrają w XV edycji Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Dziś w naszym cyklu przeczytacie o nikim innym, jak o biało-czerwonych.

Reprezentacja Polski to gospodarz i uczestnik wszystkich edycji Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Jest też liderem klasyfikacji wszechczasów tego turnieju – Polacy mają na koncie sześć zwycięstw, cztery srebrne i trzy brązowe medale. Biało-czerwoni tylko raz w całej historii Memoriału nie stanęli na podium. Było to w VII edycji zmagań, gdy najwyższe miejsca wywalczyły sobie Włochy, Rosja i Czechy. W 2009 roku reprezentacja naszego kraju wystawiła na turnieju dwie drużyny. Polska A okazała się wówczas najlepsza, a Polska B uplasowała się na piątej pozycji.

W obecnym sezonie reprezentacja Polski występuje pod wodzą nowego selekcjonera – Ferdinando De Giorgiego. Biało-czerwonym, pomimo bardzo obiecującego początku, nie udało się awansować do Final Six Ligi Światowej w Kurytybie. Łączny bilans Polaków w tym sezonie, uwzględniając mecze sparingowe, to siedem zwycięstw i sześć porażek.

Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, choć jest turniejem towarzyskim, ma bardzo duże znaczenie, co podkreśla chociażby selekcjoner biało-czerwonych. –  Memoriał Wagnera to bardzo znany turniej, jest organizowany co roku. Myślę, że wszystkie reprezentacje chcą w nim uczestniczyć. Jest ważny historycznie, ale również dlatego, że będzie tuż przed tegorocznymi mistrzostwami Europy. Wagi dodaje mu jego wielka historia, a także fakt, że zazwyczaj uczestniczą w nim reprezentacje, prezentujące wysoką jakość gry – mówi „Fefe”.

 Jestem przekonany, że kibiców czekają ciekawe mecze. Ta edycja Memoriału jest silnie obsadzona i pełna gwiazd. Jest też ostatnim przetarciem przed mistrzostwami Europy. Choć wynik będzie miał znaczenie drugorzędne, każdy trener będzie patrzył na formę swoich graczy – powiedział z kolei mistrz świata z 2014 roku, a obecnie środkowy ONICO Warszawa, Andrzej Wrona.

Polacy w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera w piątek zmierzą się z Francją, w sobotę z Kanadą, a w niedzielę z Rosją.

Skład reprezentacji Polski na XV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera:

Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz, Michał Kędzierski

Atakujący: Dawid Konarski, Maciej Muzaj, Łukasz Kaczmarek

Środkowi: Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Bartłomiej Lemański, Łukasz Wiśniewski

Przyjmujący: Rafał Buszek, Michał Kubiak, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka

Libero: Paweł Zatorski, Damian Wojtaszek, Jakub Popiwczak