Już w piątek ruszy kolejna edycja Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Francuzi wezmą udział w tych rozgrywkach już drugi raz w historii.

Trójkolorowi zagrali w XIII edycji memoriału w Toruniu. Zmierzyli się wówczas z Iranem, Japonią i Polską. W pierwszym meczu odnieśli pewne zwycięstwo nad reprezentacją Iranu (3:0). Kolejno ponieśli porażki z Japonią (1:3) oraz biało-czerwonymi (2:3). Turniej zakończyli na trzeciej pozycji. Jeden reprezentant Francji dostał nagrodę indywidualną – był to Yoann Jaumel, który został uznany najlepszym rozgrywającym.

Les Bleus od kilku lat utrzymują się w ścisłej czołówce zespołów europejskich. W 2014 roku uplasowali się na czwartym miejscu mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce, a rok później wygrali Ligę Światową. Przypomnijmy, że Francuzi wygrali wtedy II dywizję i awansowali do finałów w Brazylii, które zakończyli na pierwszym miejscu. Kilka miesięcy później zwyciężyli również w mistrzostwach Europy. W 2016 roku znowu zdobyli medal Ligi Światowej – tym razem brązowy. Najważniejsza impreza czterolecia była dla nich jednak porażką. Trójkolorowi nie zdołali nawet wyjść z grupy na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. W składzie reprezentacji Francji w tym roku zaszły jednak spore zmiany. Były to jednak zmiany dotyczące składu drużyny, a nie selekcjonera. Od kilku lat pierwszym trenerem Francuzów jest Laurent Tillie i pozostanie nim aż do 2020 roku. Co do zmian kadrowych – swoją karierę w reprezentacji zakończył Antonin Rouzier. Nie była to jedyna zmiana w stosunku do składu z zeszłego roku. O przerwę z powodów zdrowotnych poprosił Nicolas Marechal, a Franck Lafitte i Jonas Aguenier byli zmuszeni do przerwy z powodu kontuzji. Nie był to jednak koniec problemów Francuzów – w czasie sezonu ligowego z kontuzjami walczył Kevin Tillie, ale niestety musiał on przejść zabieg i rehabilitację, dlatego też nie mógł pomóc drużynie w pierwszej części sezonu. Selekcjoner powołał do składu nowych zawodników, takich jak: Antoine Brizard, Barthelemy Chinenyeze, Daryl Bultor czy Stephen Boyer. Młodzi zawodnicy nie zawiedli. Trójkolorowi w maju wywalczyli przepustkę do MŚ odnosząc pięć zwycięstw w turnieju kwalifikacyjnym. Kolejno wygrali turniej Ligi Światowej i ponieśli tylko jedną porażkę w meczu z Włochami (2:3) w fazie grupowej. Nowi zawodnicy francuskiego zespołu mogą zaliczyć początek sezonu do udanych – Stephen Boyer, który jest nowym atakującym Francuzów został najlepiej punktującym fazy interkontynentalnej LŚ, a młody Barthelemy Chinenyeze był podstawowym środkowym w turnieju finałowym w Brazylii. Francuzi mają przed sobą jeszcze dwa turnieje w tym sezonie – mistrzostwa Europy w Polsce oraz Puchar Wielkich Mistrzów w Japonii. W szerokim składzie na jubileuszowy Memoriał Huberta Jerzego Wagnera pojawił się m.in. Kevin Tillie, który wraca do gry po kontuzji. Dla polskich kibiców nową twarzą jest również atakujący Jean Patry, który na pewno pojawi się w Krakowie. Nie zabraknie również zawodników, których znamy z gry w PlusLidze takich jak Benjamin Toniutti czy Thibault Rossard, a kibice ONICO Warszawy będą mogli zobaczyć w akcji swojego nowego rozgrywającego.

Szeroki skład reprezentacji Francji na XV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera:

Rozgrywający: Benjamin Toniutti, Antoine Brizard
Atakujący: Jean Patry, Stephen Boyer
Środkowi: Jonas Aguenier, Kevin Le Roux, Nicolas Le Goff, Daryl Bultor, Barthelemy Chinenyeze
Przyjmujący: Trevor Clevenot, Kevin Tillie, Julien Lyneel, Earvin Ngapeth, Guillaume Quesque, Thibault Rossard, Timothee Carle
Libero: Jenia Grebennikov, Nicolas Rossard

Dla Francuzów XV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera będzie ostatnim sprawdzianem przed nadchodzącymi mistrzostwami Europy, które rozpoczną się 24 sierpnia. Trójkolorowi będą na pewno chcieli obronić w Polsce mistrzowski tytuł.

inf. własna
fot. cev.lu