Brazylia swój dzień na memoriale Huberta Jerzego Wagnera rozpoczęła wygraną z Finlandią wynikiem 3:0 (25:15, 25:12, 25:16). Zawodnicy po meczu spotkali się na konferencji prasowej.

Niestety, mecz dla Finów nie był tym, czego oczekiwali zawodnicy, jednak jak mówi przyjmujący reprezentancji Finlandii – Elviss Krastins – turniej jest dobrą okazją do poznania nowych zawodników i zagrania na międzynarodowym poziomie: 

Był to ciężki mecz dla nas, mamy dużo nowych zawodników w zespole, próbujemy się zgrać ale jest nam trudno bo jeszcze się nie znamy. Każdy dzień, godzina, każdy trening jest dla nas wszystkich możliwością do zapoznania się ze stylem gry każdego zawodnika. Brazylia nałożyła na nas dużą presje, mieli niesamowity serwis a my nie mieliśmy dobrego przyjęcia, co odwróciło się na nas w ataku, tam było nam najciężej.

Trener reprezentacji Finlandii, Joel Banks o meczu wypowiedział się tak:

– Jestem dumny z tego co pokazaliśmy na boisku. Nie każdego dnia gramy z drużyną na poziomie który reprezentuje Brazylia. Zawodnicy którzy wchodzą tylko na zagrywkę bądź jedną akcję pokazują się w taki sam, dobry sposób jak wyjściowa szóstka. To oczywiste, że ten mecz to jak walka Dawida i Goliata ale i tak jestem zadowolony z dzisiejszego meczu, tak jak powiedział Elviss, mamy nowych zawodników i ten turniej to bardzo cenne doświadczenie dla nich. Technicznie i taktycznie byliśmy pod presją jednak myślę, że młodzi zawodnicy docenią te rozgrywki.

Na temat turnieju wypowiedział się również Flavio Gualberto, środkowy reprezentacji Brazylii:

– To jest dla nas bardzo duży zaszczyt, grać tutaj, w Polsce, gdzie na każdym meczu jest mnóstwo kibiców siatkówki. Najważniejszym celem aktualnie jest dla nas turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich który odbędzie się za tydzień i skupiamy się głównie na tym. Pod względem przygotowań do turnieju kwalifikacyjnego memoriał jest bardzo ważną cześcią, tu mamy okazję sprawdzić to, co ćwiczyliśmy na zgrupowaniach, u siebie, w Brazylii

Tomasz Wójtowicz (Mistrz Świata 1974 i Mistrz Olimpijski z 1976 – przyp. red.) jest moją inspiracją siatkarską, podczas ceremonii otwarcia był to dla mnie bardzo emocjonujący moment, jest to bardzo ważna osoba w sporcie. Gratuluje Polakom tak wspaniałej hali, to niesamowity turniej na który chętnie przyjechaliśmy. Jutro jest bardzo ważny mecz, z podwójnym mistrzem świata, musimy się pokazać z jak najlepszej strony – dodał trener reprezentacji Brazylii, Renan Dal Zotto

photo: Krawczyk.photo

z Krakowa, Aleksandra Leszczyńska