W pierwszym ćwierćfinałowym meczu finałowego turnieju Ligi Narodów, rozgrywanym w łódzkiej Atlas Arenie, mierzyły się ze sobą drużyny narodowe Kanady i Japonii. Do półfinału awansowała ekipa Blaina. 

Początek meczu to wyrównana walka obu ekip, z niewielką przewagą na korzyść Japonii, 8:6. W międzyczasie asem serwisowym popisali się Onodera i Ishikawa, a blokiem został zatrzymany McCarthy, 11:7. Z kolei po drugiej stronie punkt bezpośrednio z zagrywki zapisał na swoim koncie Szwarc. Przy stanie 15:12 o czas poprosił  Philippe Blain. Kanadyjczycy gonili wynik i zdołali doprowadzić do remisu, przy wyniku 18:18 w zespole Japonii nastąpiła podwójna zmiana. Gdy to podopieczni Sammelvuo wyszli na prowadzenie, o drugą przerwę poprosił szkoleniowiec siatkarzy z Kraju Kwitnącej Wiśni. Ostatecznie walkę na przewagi wygrali Japończycy, 26:24.

Drugi set, podobnie jak pierwszy, rozpoczął się od walki punkt za punkt, 6:6. Potem zdecydowaną przewagę uzyskali Japończycy. Gdy na tablicy wyników pojawił się wynik 15:11 o czas poprosił trener Kanady, Philippe Blain. W międzyczasie asem serwisowym popisał się Otsuka, 19:13. Przewaga Japończyków była nie do podważenia, bowiem prezentowali się lepiej w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Zasłużenie więc wygrali również drugą partię, 25:18.

Trzecia odsłona w początkowej fazie miała podobny przebieg do dwóch poprzednich, kiedy to na boisku toczyła się wyrównana walka, 8:8. W pewnym momencie jednak to Kanadyjczycy zyskali przewagę. Gdy na tablicy pojawił się wynik 12:14, o czas poprosił szkoleniowiec Japonii. Jego podopieczni popełniali proste błędy, dzięki czemu rywale trzymali dystans, 17:19. W końcówce do remisu jednak zdołał doprowadzić Ishikawa i to jego drużyna wygrała mecz, a w konsekwencji awansowała do półfinału Ligi Narodów.

 

Japonia – Kanada (26:24, 25:18, 26:24)

Składy zespołów:

Kanada: Herr Luke, Maar Stephen, Van Berkel Lucas, Szwarc Arthur, McCarthy Fynnian, Loeppky Eric, Lui Justin (l)

Japonia: Nishida Yuji, Onodera Taishi, Otsuka Tatsunori, Yamauchi Akihiro, Sekita Masahiro, Ishikawa Yuki, Yamamoto Tomoshiro (l)

inf.własna
fot. volleyballworld.com