Rywalizacja w grupach wkracza w decydującą fazę. Każdej z drużyn zależy na awansie do ćwierćfinału. W pierwszym meczu grupy B reprezentacja Niemiec pokonała Bułgarów.

Podopieczni trenera Heynena zapisali na swoim koncie drugie zwycięstwo w Igrzyskach Europejskich. Niemcy pokonali Bułgarów 3:0. Była to pierwsza porażka Bułgarów w tym turnieju. – Było lepiej niż się spodziewałem. Jak do tej pory to był nasz najlepszy mecz, może w drugim secie pojawiło się zbyt dużo błędów w polu zagrywki, a w trzeciej partii były problemy na linii blok – obrona, jednak poza tym odnieśliśmy dobre zwycięstwo. Jesteśmy usatysfakcjonowani, ale tylko usatysfakcjonowani. Podczas Mistrzostw Świata cieszyliśmy się z brązu, tutaj będziemy cieszyć się, jeśli osiągniemy coś więcej niż brąz. Jeśli będziemy grać dobrze możemy być najlepszą drużyną. – powiedział Vital Heynen.

W pierwszym secie Niemcy potwierdzili swoje umiejętności i wysoki poziom skuteczności w zagrywce i bloku nie pozwalając rywalom na rozwój gry. Bułgarzy mieli problemy z odbiorem piłek, co pozwoliło Niemcom na zwiększenie przewagi punktowej. – Ogromne gratulacje dla mojej drużyny, bo nie jest łatwo zagrać przeciwko Bułgarom o 9 rano. To nie był łatwy mecz, mimo że wynik 3:0 może na to wskazywać. Musieliśmy utrzymać koncentrację nad każdą piłką. Naszym założeniem było zagrać dobrze we wszystkich elementach i zrobiliśmy to. Cieszę się ze zwycięstwa, a teraz musimy utrzymać ten poziom na najbliższe mecze. Dzisiaj wykonaliśmy kolejny krok w dobrym kierunku. – powiedział Christian Fromm.

O ofensywnej sile drużyny niemieckiej stanowili Jochen Schöps i Christian Fromm. Bułgarzy próbowali utrzymać tempo gry drużyny niemieckiej, jednak nie byli w stanie dorównać dobrze dysponowanym rywalom. – Niemcy zagrali dzisiaj bardzo dobrze. Posyłali trudne zagrywki, które postawiły nas w trudnej sytuacji. Zagrali również bardzo dobrze w obronie i w bloku. Poza tym, zrobiliśmy więcej błędów niż zwykle. Nie wiem, co było tego przyczyną, może godzina rozgrywania meczu, która jest jednak zbyt wczesną porą dla nas. Warunki były takie same dla wszystkich, ale Niemcy grali dzisiaj bardzo dobrą siatkówkę. Teraz czekamy na kolejne spotkanie. Życie toczy się dalej. – skomentował Nikolay Jeliazkov, trener reprezentacji Bułgarii.

Na boisku pojawił się również Denis Kaliberda, który podczas pierwszego meczu Igrzysk występował na pozycji libero. – Trenuję już w pełnym wymiarze, z barkiem nie ma żadnego problemu, tylko nogi są ociężałe, ponieważ dawno nie skakałem. Nie osiągnąłem jeszcze odpowiedniego poziomu, ale jestem na dobrej drodze. Chcemy wygrać tutaj złoto. Dorównujemy Rosjanom, ale jesteśmy lepsi niż inne drużyny i musimy to pokazać podczas meczów. Postawiliśmy sobie wysokie cele. – dodaje gracz.