Tunezyjscy chłopcy do bicia?

Zespół Tunezji dzięki zdobyciu wicemistrzostwa Afryki zapewnił sobie miejsce w Pucharze Świata 2015. Jednak czy niemająca wcześniej sukcesów w tych rozgrywkach drużyna może osiągnąć sukces?

fot. fivb.org

Tunezja zajmuje obecnie 15. miejsce w rankingu i jest wicemistrzem Afryki. W finale musiała uznać wyższość Egiptu.

Tunezyjczycy po raz pierwszy wystąpili w Pucharze Świata w 1969 roku, przegrywając wszystkie mecze i zajmując ostatnie 11. miejsce. Tak samo było w 1989 roku, siedem porażek i ostatnia pozycja, oraz w 1995 i 199o – po 11 przegranych meczów i 12. miejsce. Na pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata musieli czekać do 18 listopada 2007 roku, kiedy to pokonali Japonię w pięciu setach. Jednak po raz kolejny zajęli ostatnie miejsce. Tegoroczną edycję rozpoczną od meczu z Polakami 8 września.

Siatkarze Tunezji mieli zadebiutować na Mistrzostwach Świata w 1962 roku, ale zostali z nich wykluczeni. Pojawili się dopiero w 1970 roku, zajmując 22. miejsce z trzema wygranymi na koncie. Cztery lata później było nieco lepiej, 18. pozycja. W 1982 roku zajęli 21. miejsce. Tunezja nie występowała na Mistrzostwach Świata przez kilka kolejnych lat, pojawiła się dopiero w 2002 roku, jednak ponownie bez sukcesu, zajmując miejsca 21-24. Cztery lata później zajęli najwyższe w historii miejsce – 15. Ostatnie dwa mistrzostwa globu to miejsca 21-24.

Tunezja zadebiutowała w Lidze Światowej w 2014 roku, zajmując 4. miejsce w grupie F z jednym zwycięstwem na koncie (3:2 z Meksykiem). Także tegorocznej edycji siatkarze Tunezji nie zaliczą do udanych – zajęli miejsce 10. w dywizji 3., ponownie odnosząc tylko jedno zwycięstwo, tym razem 3:1 z Portoryko.

Największe sukcesy Tunezja odnosiła w Mistrzostwach Afryki, siedem razy zakładając mistrzowską koronę, ostatni raz w 2003 roku. Ma także kilka srebrnych i brązowych krążków.

Najstarszym zawodnikiem szerokiej kadry Tunezji jest Samir Sellami (38 lat), a najmłodszym zaledwie 20-letni Khaled Ben Slimene. Najwyższy siatkarz z tego kraju mierzy 205 cm i jest to Omar Agrebi, najniższym jest Anouer Taouerghi, mierzący zaledwie 178 cm.

Szeroki skład Tunezji na Puchar Świata 2015:

Tayeb Korbosli, Ahmed Kadhi, Marouane M’rabet, Marouen Garci, Samir Sellami, Mohamed Ali Ben Othmen Miladi, Elyes Karamosli, Nabil Miladi, Karim Messelmeni, Hamza Nagga, Ismail Moalla, Anouer Taouerghi, Haykel Jerbi, Bilel Ben Hassine, Hichem Kaabi, Khaled Ben Slimene, Saddem Hmissi, Amen Allah Hmissi, Skander Ben Tara, Omar Agrebi

Facebook Comments