Niewiele czasu pozostało do startu PlusLigi, ale działacze klubów ligi wciąż pracują nad wzmacnianiem swoich drużyn. Wynikiem tych wysiłków jest pozyskanie przez Indykpol AZS Olsztyn środkowego reprezentacji Iranu. 

Seyed Mohammad Mousavi do tej pory grał tylko w Iranie. W tym czasie jedenaście razy zostawał mistrzem Iranu. Nowy środkowy AZS-u jest również jednym z podstawowych zawodników reprezentacji Iranu. W 2014 i 2018 roku wraz z reprezentacją zdobył złoty medal na Igrzyskach Azjatyckich. W 2017 roku zdobył brązowy medal w Pucharze Wielkich Mistrzów. W swoim dorobku ma również złote medale Igrzysk Azjatyckich (2014, 2018) czy Mistrza Azji (2011, 2013, 2019). Podczas ostatnich Mistrzostw Azji, rozegranych we wrześniu, Seyed otrzymał tytuł najlepszego środkowego!

W tegorocznej edycji Ligi Narodów, Irańczycy zajęli 5. miejsce, a Seyed zdobył aż 138 punktów – 94 atakiem, 32 blokiem i 12 skuteczną zagrywką. W turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich, Irańczycy zajęli 2. miejsce, przez co o bilet do Tokio, będą musieli powalczyć podczas styczniowego turnieju kontynentalnego.

– Myślę, że Seyed jest jednym z najlepszych środkowych na świecie – mówi Tomasz Jankowski, Prezes Zarządu Piłki Siatkowej AZS UWM SA. – Rozmowy z reprezentantem Iranu trwały bardzo długo. Najpierw dotyczyły warunków kontraktu, następnie kilka tygodni czekaliśmy na zgodę federacji Irańskiej na grę w PlusLidze oraz na wizę. Dopóki nie mieliśmy wszystkich wymaganych dokumentów, nie informowaliśmy kibiców o rozmowach z Seyedem. W tym tygodniu wszystko zostało sformalizowane, dzięki czemu dziś (w czwartek – red.), zawodnik pojawi się w Olsztynie. 

Zakontraktowanie Seyeda Mousvai oznacza, iż w zespole ze stolicy Warmii i Mazur nie zobaczymy Taylora Averilla.

– W połowie lipca otrzymaliśmy informację od agenta zawodnika, że reprezentant USA jest kontuzjowany i czeka go kilkumiesięczna przerwa w grze – wyjaśnia Tomasz Jankowski. – Długo zastanawialiśmy się nad opcją renegocjacji kontraktu i przybyciu Taylora do Olsztyna dopiero w styczniu. Zgodnie z przysługującym nam prawem w umowie wstępnej, ostatecznie poinformowaliśmy zawodnika i jego agenta, że nie podpiszemy umowy finalnej. W związku z tym Taylor Averill nie zagra w naszym Klubie w tym sezonie.

Seyed Mohammad Mousavi zagra w Indykpolu AZS Olsztyn z numerem 66. Środkowy będzie obecny z drużyną podczas Turnieju Partnerstwa Regionalnego, który zostanie rozegrany w Radomiu i Kozienicach w dniach 11-13 października.

źródło: Indykpol AZS Olsztyn/foto. Kinga Grzonkowska