Trefl Gdańsk skompletował pozycję środkowego na przyszły sezon. W zespole z Pomorza zagrają Pablo Crer oraz 18-letni Karol Urbanowicz. 

Pablo Crer przygodę z siatkówką rozpoczął w rodzinnym Rosario. Stamtąd trafił do klubu Villa Maria, a kolejnym krokiem był już jeden z najlepszych argentyńskich zespołów, czyli Club Ciudad de Bolivar. W barwach tej drużyny dwukrotnie stanął na najniższym stopniu podium mistrzostw kraju.

W 2013 roku Crer postanowił spróbować swoich sił w lidze włoskiej. Związał się wówczas z Tonno Callipo Vibo Valentia, lecz po sezonie powrócił do drużyny z San Carlos de Bolivar. Łącznie spędził  w niej aż siedem lat, a podczas drugiego pobytu do wspomnianych brązowych medali mistrzostw Argentyny dołożył jeszcze trzy srebrne oraz dwa złote. Ponadto dwukrotnie zdobył Puchar ACLAV, a w 2016 roku zespół ze środkowym w składzie zajął czwarte miejsce w Klubowych Mistrzostwach Świata. Na podium uplasowały się wtedy Sada Cruzeiro, Zenit Kazań oraz Trentino Volley. Pablo Crer został wybrany do drużyny marzeń tego turnieju. Pozyskanie środkowego z Argentyny to niewątpliwy sukces gdańskiego klubu.

– Bardzo się cieszę z przenosin do tak silnej ligi, jaką jest polska PlusLiga. Nie ukrywam, że jednym z argumentów za zmianą klubu na Gdańsk był także trener Michał Winiarski. Był on świetnym zawodnikiem i z pewnością będzie także bardzo wartościowym trenerem. Byłem zawsze pod wrażaniem jego gry i ogromnie się cieszę, że będziemy mogli razem pracować. Gdańsk znam z przyjazdów na różne turnieje z reprezentacją Argentyny i bardzo się cieszę, że będę mieszkał w tym pięknym mieście. Chcę dać jak najwięcej drużynie i zrobię wszystko, by przez cały sezon grać tak dobrze, jak to tylko możliwe – mówi Crer, który podpisał z Treflem roczny kontrakt.

30-latek ma ogromne doświadczenie na arenie międzynarodowej. Występował w młodzieżowych reprezentacjach Argentyny, a do kadry seniorów po raz pierwszy powołany został w 2010 roku. Premierowy sukces przyszedł bardzo szybko – był nim srebrny medal w Pucharze Panamerykańskim 2010. Z Albicelestes środkowy trzykrotnie zdobywał krążki mistrzostw Ameryki Południowej i dwa razy stawał na podium Igrzysk Panamerykańskich.

Crer jest również dwukrotnym olimpijczykiem – brał udział w turnieju w Londynie w 2012 roku i cztery lata później w Rio De Janeiro. Wystąpił także na dwóch mundialach, a obecnie wraz z reprezentacją Argentyny rywalizuje w Lidze Narodów. W piątek na otwarcie turnieju w Mediolanie Albicelestes zagrają z Polakami.

– Na pozycji środkowych zależało mi na pozyskaniu zawodnika z dużym doświadczeniem, a za Pablo Crerem przemawia także jego ogranie na arenie międzynarodowej. Kibice polskiej reprezentacji mogą  go dobrze znać z meczów Ligi Narodów, ponieważ wielokrotnie reprezentował on w tych rozgrywkach swój kraj, również w meczach z biało-czerwonymi – mówi Michał Winiarski, trener Trefla Gdańsk. – Pablo, obok Wojtka Grzyba, będzie bardzo ważną postacią w naszym zespole. Liczę, że młodsi zawodnicy będą czerpać z ich doświadczenia i będą się bardzo dobrze uzupełniali na boisku – dodaje trener Winiarski.

Formację środkowych w zespole z Trójmiasta uzupełni Karol Urbanowicz. Jest to 18-letni wychowanek UKS-u Suchanik Gdańsk, skąd przeniósł się do drużyny kadetów Trefla. W żółto-czarnych barwach dwukrotnie zdobył srebrny medal mistrzostw kraju w tej kategorii wiekowej, a w kwietniu został mistrzem Polski juniorów. Młody środkowy zasmakował również rywalizacji na szczeblu międzynarodowym. W 2017 roku wraz z reprezentacją Polski U17 stanął na drugim, a rok później na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy Wschodniej EEVZA. W ubiegłym roku zdobył także brązowy krążek mistrzostw kraju w siatkówce plażowej kadetów. Z Treflem podpisał trzyletni kontrakt.

– Poza dwojgiem doświadczonych środkowych, Pablo Crerem i Wojtkiem Grzybem, w zespole znajdzie się dwóch młodych zawodników na tej pozycji. Cała czwórka może od siebie wiele czerpać i mam nadzieję, że będą się uzupełniać na boisku – mówi Michał Winiarski. – Bardzo zależało mi, by do drużyny dołączył młody i perspektywiczny gracz ze struktur młodzieżowych Trefla. Karol Urbanowicz idealnie wpisuje się w moją koncepcję. Myślę, że pójdzie w ślady Fabiana Majcherskiego i Szymona Jakubiszaka, którzy mają za sobą już po trzy sezony w seniorskiej drużynie, a wcześniej reprezentowali Trefla w zespołach młodzieżowych. Przejście z kategorii juniora do seniora wymaga mnóstwa pracy od młodego zawodnika, ale mam nadzieję, że dzięki naszej współpracy ten „przeskok” będzie płynny. Karol zdecydowanie posiada parametry, by w przyszłości być wysokiej klasy środkowym – dodaje trener “gdańskich lwów”.

źródło: treflgdansk.pl
fot. FIVB