GKS Katowice rozpoczyna budowanie składu na kolejny sezon. Pierwszym zawodnikiem, który wzmocnił zespół z Górnego Śląska jest Jan Firlej.

Utalentowany rozgrywający pierwsze siatkarskie kroki stawiał w Czarnych Radom. Z klubem z rodzinnego miasta przebrnął przez niemal wszystkie młodzieżowe kategorie, czego zwieńczeniem był złoty medal Młodej Ligi w 2015 roku. Niedługo po tym sukcesie rozpoczął przygodę z seniorską siatkówką i trafił do AZS-u Politechniki Warszawskiej, gdzie zadebiutował w PlusLidze. W barwach stołecznej drużyny mógł także uczył się od swojego idola – Pawła Zagumnego.

Po trzech latach spędzonych w Warszawie Firlej zdecydował się na wyjazd za granicę i wybrał ofertę Lindemansa Aalst. W barwach belgijskiego klubu zaliczył udany sezon, który wraz z kolegami zakończył na trzecim miejscu w Euromillions League, wcześniej zdobywając Puchar Ligi. Z zespołem z Aalst 22-latek zasmakował również rywalizacji na arenie międzynarodowej – po nieudanych kwalifikacjach do Ligi Mistrzów Lindemans dotarł do ćwierćfinału Pucharu CEV, gdzie nieznacznie uległ Galatasaray Stambuł.

Teraz Firlej wraca do PlusLigi, by kierować grą przebudowanego GKS-u Katowice. – Bardzo się cieszę, że podpisałem kontrakt z GKS-em. Chciałem wrócić do PlusLigi, a oferta z Katowic była bardzo korzystna. Ten projekt jest bardzo ciekawy i skrojony na kilka lat. GKS jest stabilnym klubem, który z roku na rok staje się coraz mocniejszą marką w PlusLidze. Głęboko wierzę, że podobnie będzie w kolejnych latach –  mówi.

O miejsce w wyjściowej szóstce 22-latek będzie rywalizował z Maciejem Fijałkiem, dla którego będzie to już piąty sezon na Górnym Śląsku. – Bardzo cieszę się, że drugim rozgrywającym jest tak doświadczona osoba jak Maciek. Mam nadzieję, że wiele się od niego nauczę, a rywalizacja o miejsce w składzie będzie bardzo ciekawa – dodaje Firlej.

Duże nadzieje w nowym rozgrywającym pokłada dyrektor siatkarskiej sekcji GieKSy, Dariusz Łyczko. – Jan Firlej doskonale wpisuje się w koncepcję naszego zespołu. W ostatnich sezonach również postawiliśmy na rozegraniu Maćka Fijałka wraz z zawodnikiem młodego pokolenia i ta mieszanka przyniosła oczekiwany skutek. Jestem głęboko przekonany, że podobnie będzie również z Jankiem. Mimo młodego wieku jest on już doświadczonym zawodnikiem i ogranym, bo miał udany sezon w Belgii. Bardzo na niego liczymy – przyznaje.

Firlej jest pierwszym zawodnikiem, który wzmocnił drużynę z Katowic w tym okienku transferowym. Wcześniej kontrakt z GKS-em podpisał trener Dariusz Daszkiewicz.

źródło: siatkowka.gkskatowice.eu
fot: Kamil Krawczyk/s-w-o.pl