Zarząd klubu Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle poinformował o pozyskaniu dwóch nowych zawodników. Skład mistrza Polski wzmocni Piotr Łukasik oraz Simone Parodi. 

Przyjmujący, mierzący 208 cm wzrostu, swoją przygodę z seniorską siatkówką rozpoczął w AZSie Olsztyn. Po kilku latach gry w ekstraklasie spędził trzy sezony w pierwszoligowym KPSie Siedlce. W 2017 roku powrócił do PlusLigi jako zawodnik BBTSu Bielsko-Biała i był czołową postacią swojego zespołu. W minionym sezonie Łukasik reprezentował barwy stołecznego ONICO, z którym wywalczył srebrny medal mistrzostw Polski.

Po świetnych występach w lidze, nowy siatkarz ZAKSY, został zauważony przez trenera reprezentacji Polski – Vitala Heynena, który powołał go do kadry. Jako debiutant w drużynie Biało-Czerwonych, Łukasik stanął na trzecim stopniu podium Ligi Narodów 2019. W nadchodzącym sezonie PlusLigi nadal miał bronić barw zespołu z Warszawy, ale jak poinformował zarząd stołecznego klubu, umowa z przyjmującym została została rozwiązana za porozumieniem stron.

– Bardzo się cieszymy, że Piotr Łukasik dołączy do Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Piotr to młody, ambitny i obiecujący zawodnik, ma już niemałe doświadczenie na parkietach PlusLigi i jestem przekonany, że swoją dobrą grą wesprze nasz zespół  walce o najwyższe cele –  o nowym zawodniku powiedział prezes ZAKSY, Sebastian Świderski.

Kolejnym zawodnikiem, który dołączył do ekipy z województwa opolskiego jest 33 letni Simone Parodi, wielokrotny reprezentant Włoch. Przyjmujący w 2005 roku zadebiutował we włoskiej Serie A, broniąc barw Piemonte Volley. W kolejnym sezonie będąc zawodnikiem Volley Corigliano został wybrany najlepszym zawodnikiem pierwszej ligi (Serie A2). Parodi trzykrotnie zdobył tytuł mistrza Italii i Superpuchar Włoch (w 2010, 2012 i 2014 roku).

W 2007 roku, nowy przyjmujący ZAKSY, po raz pierwszy został powołany do szerokiej kadry Włoch na Ligę Światową i stanął z drużyną na pierwszym stopniu podium. Nie jest to jednak jedyny reprezentacyjny sukces Parodiego. W swoim dorobku medalowym ma również złoto i dwa srebra Mistrzostw Europy, brązowy krążek Igrzysk Olimpijskich w Londynie oraz trzy triumfy w Lidze Światowej.

– Zdecydowałem się na grę w Kędzierzynie-Koźlu ponieważ od wielu lat budowany jest tutaj bardzo mocny zespół. Już kilka lat temu stałem przed szansą gry w ZAKSIE dlatego też, kiedy propozycja pojawiła się ponownie zgodziłem się niemal natychmiast – powiedział przyjmujący – Na moją decyzję wpłynęła możliwość gry w mocnej lidze oraz rozgrywkach Ligi Mistrzów. ZAKSA to uznana marka, ze znakomitymi zawodnikami na światowym poziomie  i świetnym trenerem. Wiem, że zespół, jaki został tutaj zbudowany jest stworzony, żeby wygrywać i nie mogę się już doczekać gry – dodał Simone Parodi.

źródło: zaksa.pl, onicowarszawa.pl