Zenit Kazań oficjalnie ogłosił hitowy transfer. W przyszłym sezonie w barwach wicemistrza Rosji zagra Cwetan Sokołow.

O przenosinach Cwetana Sokołowa do Kazania mówiło się już od dłuższego czasu. Jeszcze w maju transfer potwierdził wiceprezes rosyjskiego giganta, a były klub 29-latka, Cucine Lube Civitanova, pożegnał się z atakującym i skompletował już graczy na tę pozycję na przyszły sezon. Pozostało jedynie czekać na oficjalne ogłoszenie ze strony Zenitu, co nastąpiło dziś. Sokołow będzie drugim Bułgarskim siatkarze w historii drużyny z Tatarstanu. W latach 2014-2017 grał tam Teodor Salparow.

Przez trzy ostatnie sezony jeden z najlepszych atakujących na świecie występował we wspomnianym Cucine Lube. Wcześniej bronił barw takich klubów, jak Halkbank Ankara, Trentino Volley czy Bre Banca Lannutti Cuneo.

Nie sposób wymienić jednym tchem wszystkie sukcesy Bułgara. Jest m.in. trzykrotnym mistrzem Włoch, tyle samo razy zdobył klubowe mistrzostwo świata, a złotym medalem zakończył także swoją przygodę z ligą turecką. Ponadto wybierano go najlepszym atakującym klubowego mundialu, Ligi Mistrzów czy Ligi Światowej.

Sokołow ma również na koncie aż siedem medali Champions League, w tym trzy złote. Ostatni triumf zanotował niewiele ponad miesiąc temu. W finale w Berlinie siatkarze z Civitanovy pokonali Zenit, a Bułgar dobił swoją przyszłą drużynę, zdobywając ostatni punkt tego meczu.

29-latek jest drugim najbardziej utytułowanym siatkarzem w historii Ligi Mistrzów. Więcej (osiem) krążków tych rozgrywek w dorobku mają tylko Osmany Juantorena i Maksim Michajłow. Ten ostatni będzie zresztą nowym klubowym kolegą Sokołowa i z racji transferu Bułgara zmieni swoją pozycję na boisku. Michajłow przeniesie się na przyjęcie, łatając dziurę po odejściu Matthew Andersona do Azimutu Leo Shoes Modena.

Przed transferem Sokołowa do Zenitu dołączył jeszcze nowy przyjmujący, Fiodor Woronkow. W klubie z Tatarstanu pozostanie Władimir Alekno. Legendarny szkoleniowiec miał ustąpić miejsca Aleksiejowi Werbowowi, jednak zdecydował się dalej prowadzić drużynę, której głównym celem z pewnością będzie zmazanie plamy z poprzedniego, bardzo rozczarowującego sezonu. Po pięciu latach absolutnej dominacji na krajowym podwórku Zenit został zdetronizowany przez Kuzbass Kemerowo. Po raz pierwszy od czterech lat nie wygrał również Ligi Mistrzów, a Klubowe Mistrzostwa Świata, jako obrońca tytułu, zakończył już na fazie grupowej.

źródło: zenit-kazan.com
fot. Krawczyk.photo/s-w-o.pl