Reprezentacja Polski zmierzy się dzisiaj z ekipą Trójkolorowych. Poznajmy kilka ciekawostek odnośnie dotychczasowych starć obu zespołów.
Bartosz Kurek. fot: cev.lu

Head-to-Head
  • Ostatni pojedynek pomiędzy reprezentacją Francji i Polski miał miejsce podczas Europejskiego Turnieju Kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich w styczniu tego roku. Wtedy to w Berlinie Trójkolorowi pokonali Polaków w półfinale bez straty seta, ale w finale ulegli ekipie Sbornej
  • W 2015 roku reprezentacje spotkały się dwa razy i zanotowały po jednym zwycięstwie na swoim koncie.
  • Pierwszy mecz miał miejsce w rundzie preliminarnej I Igrzysk Europejskich, Polska zwyciężyła wtedy 3:2. Oba zespoły awansowały do turnieju finałowego.
  • Drugie ze spotkań w 2015 r. miało miejsce w półfinale Ligi Światowej. Biało-czerwoni najpierw ulegli Trójkolorowym w pięciu setach, a w meczu o brąz przegrali ze Stanami Zjednoczonymi. Natomiast Francja zdobyła złoty medal tych prestiżowych rozgrywek.

Francja:

• Wygrała pierwszy mecz w turnieju kwalifikacyjnym w Tokio, pokonując Chińczyków w stosunku 3:1.
  • Francuzi wygrali do tej pory wszystkie z czterech meczów otwarcia Światowych Turniejów Kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich. W 2000 i 2004 wygrali również w drugim meczu turnieju. Natomiast w 2012 Trójkolorowi musieli uznać wyższość rywali z Bułgarii.
  • Porażka z Bułgarią to jedyny przegrany spośród wszystkich ostatnich jedenastu meczów Francji w Światowym Turnieju Kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich.
  • Antonin Rouzier w meczu z Chinami zdobył 22 punkty (20 pkt w ataku). Oba wyniki stanowią rekord pierwszego dnia turnieju.

Polska:

• W pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego w Tokio Biało-czerwoni wygrali w pięciu setach z ekipą Kanady.
  • Polska ma teraz na koncie łącznie dziesięć zwycięstw we wszystkich spotkaniach Światowych Turniejów Kwalifikacyjnych z roku 1996, 2004, 2008, 2016 – najwięcej spośród zespołów, które mogą pochwalić się 100% wygranych w turnieju
  • Tylko Antonin Rouzier (22) zdobył w meczu otwarcia więcej punktów niż atakujący reprezentacji Polski, Bartosz Kurek (21 pkt) – Japończyk Kunihiro Shimizu również zdobył 21 pkt.

źródło: fivb.com