Za nami już dziewiąta kolejka Superlega Credem Banca. W miniony weekend po raz pierwszy smaku porażki zaznała Sir Safety Conad Perugia. Przełamania wciąż szuka BCC Castellana Grotte, a niezwykle ważne punkty zapisała na swoim koncie ekipa Revivre Axopower Milano.

Największym wydarzeniem dziewiątej kolejki ligi włoskiej z pewnością była pierwsza w tym sezonie porażka mistrzów kraju. W niedzielny wieczór Sir Safety Conad Perugia podejmowała nieobliczalną Vero Volley Monzę. Spotkanie rozpoczęło się po myśli gospodarzy, którzy bez żadnych problemów wygrali 25;17. Następnie jednak podopieczni Fabio Soliego pokazali, że nie zamierzają się łatwo poddawać faworytom i doprowadzili do wyrównania. W trzeciej partii znów skutecznie odpowiedzieli Block Devils i wydawało się, że komplet punktów mają już na wyciągnięcie ręki. Siatkarze z Monzy po przerwie wyszli jednak niezwykle zmotywowani. Postawili wszystko na jedną kartę i przyniosło to efekty, bowiem po fantastycznej grze w ofensywie (74% skończonych ataków) doprowadzili do tie-breaka. W decydującym starciu Santiago Orduna i spółka również pokazali się ze świetnej strony i zadali mistrzom Włoch pierwszą porażkę w obecnym sezonie. Nagroda dla najlepszego zawodnika spotkania trafiła do Olega Płotnickiego. 21-letni Ukrainiec rozegrał kolejne dobre zawody, zdobywając 18 punktów. O dwa „oczka” więcej zdobył co prawda Wilfredo Leon, ale końcówki tie-breaka zdecydowanie nie zaliczył do udanych.

Bardzo ciekawie zapowiadało się spotkanie Revivre Axopower Milano z Calzedonią Werona. Dużo lepiej rozpoczęli je mediolańczycy, którzy dość pewnie wygrali dwie pierwsze odsłony. Podopieczni Nikoli Grbicia nie prezentowali się najlepiej, ale próbowali się przeciwstawić. Małe przełamanie w szeregach werończyków nastąpiło w trzecim secie, którego wygrali do 20. Nic więcej nie zdołali jednak wskórać. Czwartą partię na swoim koncie znów zapisali siatkarze z Mediolanu, dla których było to piąte zwycięstwo w tym sezonie. W dużej mierze przyczynił się do niego Nimir Abdel-Aziz, który pokazał, że jego forma powoli idzie w górę. Holenderski atakujący zdobył 25 punktów, z czego siedem z pola serwisowego i został wybrany najlepszym zawodnikiem spotkania.

Sobotni mecz z padewskim Kioene był dla Itasu Trentino ostatnim sprawdzianem przed startem w Klubowych Mistrzostwach Świata. Zespół z Trydentu był wyraźnym faworytem tego spotkania, ale Luigi Randazzo i spółka już na starcie pokazali, że nie będzie to dla niego spacerek. W środkowej fazie pierwszej partii gospodarze odskoczyli rywalom, a z biegiem czasu jeszcze powiększali przewagę i odnieśli pewne zwycięstwo do 18. Następnie inicjatywę przejęli siatkarze Itasu, którzy bez większych problemów wyrównali stan meczu. Groźnie zrobiło się w trzeciej odsłonie, kiedy ekipa Walerio Baldowina znów zaczęła straszyć faworyta, ale wielokrotni mistrzowie Włoch wyszarpali wygraną na przewagi. Podłamani padewczycy później nie byli już w stanie nawiązać walki i w konsekwencji niedzielne starcie zakończyli bez punktów. MVP meczu został wybrany Uros Kovacević, który skończył 67% ataków i uzbierał w sumie 17 „oczek”.

BCC Castellana Grotte nadal czeka na pierwsze zwycięstwo w sezonie 2018/2019. Tym razem zespół Wojciecha Włodarczyka w wyjazdowej potyczce uległ Top Volley Latinie. Dwie pierwsze odsłony to zdecydowana przewaga gospodarzy, którzy z pełnym spokojem kontrolowali przebieg gry. Siatkarze z Latiny pewnie wygrali do 19 oraz 21 i zmierzali po szybkie zwycięstwo w całym spotkaniu. W trzeciej odsłonie do głosu doszli goście, ale w końcowej fazie seta utracili prowadzenie, a o losach tej partii musiała decydować gra na przewagi. Górą byli w niej gospodarze, w których szeregach bardzo dobrze spisywał się Swan Ngapeth. Francuski przyjmujący zdobył 18 punktów i został wybrany MVP meczu. Cztery „oczka” mniej zanotował jego vis-a-vis, Wojciech Włodarczyk.

Jeszcze bardziej jednostronne było spotkanie w Vibo Valentii, gdzie miejscowe Tonno Callipo mierzyło się z Azimutem Leo Shoes Modena. Żółto-niebiescy byli co prawda wyraźnym faworytem tego pojedynku, ale od gospodarzy, w których barwach świetnie odnalazł się Mohamad Al Hachdadi, można było oczekiwać, że postawią się utytułowanym rywalom. Nic takiego nie miało jednak miejsca. Na parkiecie grała w zasadzie tylko Modena, która w żadnym z setów nie pozwoliła siatkarzom z Vibo Valentii na przekroczenie bariery dwudziestu punktów. Warto dodać, że Tonno Callipo oddało przyjezdnym całego seta popełnionymi błędami własnymi. Najlepszym zawodnikiem tego jednostronnego widowiska wybrano Iwana Zajcewa, który zdobył dwanaście „oczek”. Cały mecz z kwadratu dla rezerwowych oglądał Bartosz Bednorz, zaś Damian Domagała pojawił się na parkiecie dwukrotnie i zanotował symboliczny punkt.

Globo BPF Sora po niespodziewanym zwycięstwie nad Vero Volley Monzą nie zdołała zaskoczyć po raz kolejny. Drużyna Michała Kędzierskiego i Karola Rawiaka w trzech setach uległa na własnym terenie Consarowi Rawenna. Podopieczni Gianluci Graziosiego po dosyć wyrównanej grze zazwyczaj odskakiwali rywalom w środkowej fazie seta, po czym mieli już sytuację pod kontrolą. Wyjątkiem była druga odsłona, w której raweńczycy dominowali od początku do końca i rozbili zespół z Sory do 15. Świetne zawody rozegrał Kamil Rychlicki. Luksemburczyk z polskimi korzeniami skończył 71% piłek w ataku i zanotował 20 „oczek”, zostając wybrany najlepszym zawodnikiem spotkania. Po przeciwnej stronie siatki cały mecz bez zdobyczy punktowej zagrał Michał Kędzierski. Karol Rawiak nie pojawił się na boisku.

W ramach dziewiątej kolejki rozegrano też jedno spotkanie awansem. 14 listopada Cucine Lube Civitanova pokonało we własnej hali Emma Villas Sienę 3:1.

Komplet wyników dziewiątej kolejki Superlega Credem Banca:

Sir Safety Conad Perugia – Vero Volley Monza 2:3 (25:17, 23:25, 25:17, 20:25, 13:15)
MVP: Oleg Płotnicki

Cucine Lube Civitanova – Emma Villas Siena 3:1 (32:30, 25:15, 20:25, 25:18)
MVP: Osmany Juantorena

Revivre Axopower Milano – Calzedonia Werona 3:1 (25:20, 25:20, 20:25, 25:19)
MVP: Nimir Abdel-Aziz

Kioene Padwa – Itas Trentino 1:3 (25:18, 21:25, 29:31, 19:25)
MVP: Uros Kovacević

Top Volley Latina – BCC Castellana Grotte 3:0 (25:19, 25:21, 33:31)
MVP: Swan Ngapeth

Tonno Callipo Vibo Valentia – Azimut Leo Shoes Modena 0:3 (19:25, 17:25, 14:25)
MVP: Ivan Zaytsev

Globo BPF Sora – Consar Rawenna 0:3 (22:25, 15:25, 19:25)
MVP: Kamil Rychlicki

Tabela Superlega Credem Banca po dziewięciu kolejkach (kolejno: punkty, wygrane i przegrane mecze):