Atut własnego boiska po raz kolejny okazał się kluczowy w finale ligi włoskiej. Cucine Lube Civitanova rozbiła Perugię w Eurosuole Forum i doprowadziła do remisu w rywalizacji play-off. Losy Scudetto rozstrzygną się więc w piątym pojedynku.

Podopieczni Ferdinando De Giorgiego przystępowali do dzisiejszego spotkania z nożem na gardle. Po ostatniej porażce w Perugii nie mieli już marginesu błędu – by przedłużyć swoje nadzieje na zdobycie Scudetto, musieli zwyciężyć przed własną publicznością. Choć pierwsze akcje przebiegały pod dyktando gości, Biancorossi przetrzymali krótki napór i sytuacja szybko zaczęła się zmieniać na ich korzyść.

Mniej więcej od połowy pierwszego seta zarysowywała się coraz wyraźniejsza przewaga gospodarzy. Siatkarze z Civitanvy, wyłączając wspomniany początek, praktycznie przez cały czas ze spokojem kontrolowali sytuację na boisku. Ich gra była świetnie zbilansowana, a każdy z zawodników stanął na wysokości zadania. Biancorossi fantastycznie spisywali się chociażby w ofensywie, o czym świadczy ich łączna skuteczność w ataku, która wyniosła aż 70%.

Wobec takiego oporu Perugia, która stanęła dziś przed pierwszą szansą obrony tytułu, nie miała właściwie nic do powiedzenia. Podopieczni Lorenzo Bernardiego byli pozbawieni największych atutów i trudno było im nawiązać walkę z rozpędzonymi rywalami. Zanotowali na przykład zaledwie dwa bloki i tyle samo punktowych zagrywek. Dla porównania – gospodarze zdobyli w tych elementach odpowiednio pięć i osiem “oczek”.

Fantastyczne zawody po stronie Lube rozegrali Cwetan Sokołow (75% skończonych piłek) czy Robertlandy Simon. To właśnie Kubańczyk w pierwszej partii dał sygnał do ataku serią potężnych zagrywek i napsuł rywalom wiele krwi. W zespole gości najlepszy okazał się zaś Wilfredo Leon, który uzbierał 12 “oczek”, a MVP dzisiejszego spotkania został zaś wybrany Osmany Juantorena.

Piąty mecz, decydujący o mistrzostwie Włoch, odbędzie się we wtorek 14 maja o godz. 20:30 w Perugii.

Cucine Lube Civitanova – Sir Safety Conad Perugia 3:0 (25:20, 25:21, 25:19)

Składy zespołów:

Lube: Cwetan Sokołow (14), Osmany Juantorena (9), Yoandy Leal (10), Enrico Cester (4), Robertlandy Simon (11), Bruno Rezende (4), Fabio Balaso (L) oraz Jiri Kovar, Stijn D’Hulst, Jacopo Massari, Diego Cantagalli

Perugia: Fabio Ricci (4), Wilfredo Leon (12), Filippo Lanza (3), Aleksandar Atanasijević (11), Luciano De Cecco (1), Marko Podrascanin (6), Massimo Colaci (L) oraz Alessandro Piccinelli, Nicholas Hoag, Jonah Seif, Gianluca Galassi, Alexander Berger

MVP: Osmany Juantorena

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw): 2:2

fot. Katarzyna Kozłowska