Cucine Lube Civitanova wraca na mistrzowski tron. Siatkarze Ferdinando De Giorgiego w decydującym meczu finałowym ligi włoskiej pokonali Sir Safety Conad Perugia i sięgnęli po piąty tytuł w historii klubu.

Losy poprzednich spotkań tegorocznego finału Superlega Credem Banca wskazywały jednoznacznie – kto gra u siebie, ten wygrywa. Faworytem ostatecznego starcia o Scudetto była więc Sir Safety Conad Perugia, która zresztą rozpoczęła dzisiejszy mecz z przytupem. Podopieczni Lorenzo Bernardiego od samego początku prezentowali się zdecydowanie lepiej od gości, którzy po raz kolejny wydawali się być przytłumieni grą w Pala Barton.

Przez pierwsze dwie odsłony gospodarze skutecznie punktowali siatkarzy z Civitanovy. Przyjezdni bardzo słabo radzili sobie zwłaszcza z przyjmowaniem silnych zagrywek, które seriami – m.in. za sprawą Wilfredo Leona – posyłali rywale. Nie potrafili przy tym stworzyć sobie dogodnych sytuacji w ataku, co tylko napędzało grę Perugii. Block Devils byli dodatkowo niesieni fantastycznym dopingiem publiczności i w efekcie po dwóch setach prowadzili 2:0, pewnie zmierzając ku obronie tytułu.

Czarno-czerwona maszyna zacięła się jednak na starcie trzeciej partii. Wystarczyło kilka błędów, po których następowały kontry Biancorossich i gra gospodarzy zupełnie się posypała. W szeregach Perugii zawodzili liderzy – na boisku praktycznie nie istniał Aleksandar Atanasijević, a ogromne kłopoty ze sforsowaniem szczelnego bloku Lube miał również Wilfredo Leon. Podopieczni Ferdinando De Giorgiego bezlitośnie wykorzystywali za to każdą niedokładność w grze podłamanych gospodarzy i coraz mocniej zaczęli wierzyć w odwrócenie losów tego spotkania. W efekcie w bardzo pewnym stylu wygrali dwie kolejne partie, doprowadzając tym samym do tie-breaka.

Dobra dyspozycja Lube przełożyła się również na piątą odsłonę. Robertlandy Simon i spółka królowali na siatce, a ataki rywali odbijały się od ich bloku niczym od ściany. Biancorossi bardzo szybko zbudowali wyraźną przewagę, której nie oddali już do samego końca. Zwyciężyli 15:10 i odzyskali mistrzostwo Włoch, które w ubiegłym sezonie odebrała im własnie Perugia. Dla zespołu z Civitanovy jest to piąte Scudetto w historii.

Sir Safety Conad Perugia – Cucine Lube Civitanova 2:3 (25:22, 25:21, 12:25, 21:25, 10:15)

Składy zespołów:

Perugia: Fabio Ricci (6), Wilfredo Leon (20), Filippo Lanza (10), Aleksandar Atanasijević (14), Luciano De Cecco (5), Marko Podrascanin (4), Massimo Colaci (L) oraz Alessandro Piccinelli, Nicholas Hoag, Sjoerd Hoogendoorn, Jonah Seif

Lube: Cwetan Sokołow (19), Osmany Juantorena (16), Yoandy Leal (15), Enrico Cester, Robertlandy Simon (16), Bruno Rezende (5), Fabio Balaso (L) oraz Jiri Kovar (3), Stijn D’Hulst, Enrico Diamantini (5), Diego Cantagalli

MVP: Osmany Juantorena

Wynik rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw): 2:3

fot. Katarzyna Kozłowska