Stephane Antiga: przed nami ważny i trudny turniej

Zespoły Francji, Iranu, Japonii oraz Polski zagrają w Toruniu w XIII Memoriale Huberta Wagnera. Będzie to ostatni sprawdzian biało-czerwonych przed wrześniowym Pucharem Świata. Rywalizacja rozpocznie się w sobotę i zakończy w poniedziałek. Biało-czerwoni udział w turnieju poprzedzili tygodniowym zgrupowaniem w Spale, gdzie przebywali do środy. Wcześniej trenowali w Arłamowie.

– Przed nami trudny i ważny turniej – powiedział trener polskiego zespołu, Stephane Antiga. – Przeciwnicy są wymagający, a my nie jesteśmy w najwyższej formie po ciężkich treningach. Liczę, że zawodnicy pokażą, że wykonana praca nad niektórymi elementami nie poszła na marne.

Kapitan reprezentacji Polski Michał Kubiak powiedział, że bardzo lubi Toruń. – W tym mieście jako młody chłopak miałem okazję często bywać – powiedział. – Tradycyjnie Memoriał jest ostatnią szansą na grę przed najważniejszym turniejem sezonu. Nie wiem jaką formę zaprezentujemy, ale życzę wszystkim dużo emocji, a nam zakończenia turnieju w zdrowiu.

Złoci medaliści FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 zmierzą się kolejno z Japończykami, Irańczykami i Francuzami. Z tymi ostatnimi przegrali w półfinale Ligi Światowej 2:3. Francja i Japonia po raz pierwszy zagrają w Memoriale Huberta Wagnera. W finale ostatnich mistrzostw Azji Japończycy pokonali Iran, zaliczany w ostatnich latach do czołowych zespołów świata. Iran po raz drugi zagra w tych zawodach; poprzednio w 2012 roku.

Dla kibiców w Toruniu przewidziano atrakcje pozameczowe. Zaprezentowane zostanie m.in. po raz drugi muzeum siatkarskie prowadzone przez Grzegorza Szewczyka, w którym można obejrzeć medale, puchary, zdjęcia i koszulki słynnych zawodników.

Pierwszy Memoriał rozegrany został w 2003 roku w Olsztynie. Później siatkarze rywalizowali m.in. w Łodzi, Bydgoszczy, Katowicach i Zielonej Górze. Pięciokrotnie zwyciężyli Polacy, dwa razy Holendrzy i Rosjanie, a po jednym triumfie mają w dorobku zespoły Niemiec, Włoch, Brazylii i Rosji, która była najlepsza przed rokiem w Krakowie.

Toruń jest kolejnym miastem, które gości Memoriał Huberta Wagnera. – Cieszymy się, że tak wielka impreza zawitała do naszego miasta. Siatkówka ma w Toruniu wielu kibiców. Uczestnikom życzę wielu miłych wrażeń oraz sukcesów – powiedział prezydent miasta Michał Zaleski.

Pomysłodawcą i dyrektorem Memoriału jest Jerzy Mróz. – W tym roku znowu zobaczymy zespoły liczące się na świecie. Mecze rozegrane zostaną w nowej hali i nie mam wątpliwości, że kibice będą świadkami dużego sportowego wydarzenia. Najważniejsze, żeby Memoriał posłużył naszej reprezentacji do zbudowania wysokiej formy i wywalczenia olimpijskiego awansu z Pucharu Świata – powiedział Jerzy Mróz.

Program 13. edycji Memoriału Huberta Jerzego Wagnera:
sobota, 22 sierpnia

Iran – Francja (18.00)
Polska – Japonia (20.30)

niedziela, 23 sierpnia
Japonia – Francja (17.00)
Polska – Iran (19.30)

poniedziałek, 24 sierpnia
Japonia – Iran (18.00)
Polska – Francja (20.30)

Facebook Comments