Tunezyjczycy na mistrzostwach świata wystąpią po raz dziewiąty. Cztery lata temu w Polsce zajęli 21 miejsce. Czy tym razem poprawią wynik? Odpowiedź poznamy już wkrótce.

Silna reprezentacja na Czarnym Lądzie

Reprezentacja Tunezji, to druga obok Egiptu najlepsza drużyna Afryki. Ma na koncie dziewięć złotych medali mistrzostw kontynentu, siedem srebrnych, dwukrotnie sięgnęli po brązowy krążek. Te sukcesy nie przekładają się w żaden sposób na grę w międzynarodowych turniejach. Na mistrzostwach świata Tunezja wystąpiła osiem razy, a najlepszy wynik jaki uzyskała to piętnaste miejsce w 2006 roku. Na turnieju w Polsce zagrali w grupie B z Brazylią, Niemcami, Finlandią, Kubą i Koreą. Przegrali wszystkie spotkania i w końcowej klasyfikacji znaleźli się na dwudziestym pierwszym miejscu. Na igrzyskach olimpijskich na sześć występów, tylko raz znaleźli się w pierwszej dziesiątce turnieju (dziewiąte miejsce w 1984 roku).

Po podziale Ligi Światowej na trzy grupy państw w 2014 roku (tzw. elita, zaplecze i pretendenci), Tunezyjczycy  zadebiutowali  w Dywizji III.  W końcowej klasyfikacji znaleźli się na 27 pozycji. W 2015 roku zajęli przedostatnie, jedenaste miejsce w swojej dywizji. Jednak od kolejnego sezonu reprezentacyjnego czynią progres. Rozgrywki w 2016 roku zakończyli na dziewiątym miejscu (na dwanaście zespołów), rok później byli już na szóstej pozycji. Zmiana Ligi Światowej na Siatkarską Ligę Narodów oraz zmniejszenie liczby występujących w niej zespołów sprawiła, że Tunezja  nie zagrała w tym roku w nowych rozgrywkach.

Kluczowy zawodnik

O stylu gry Tunezyjczyków niewiele można powiedzieć, tak samo jak i o zawodnikach, którzy nie występują w ligach zagranicznych. Tylko jeden atakujący Wassim Ben Tara zdecydował się na grę w lidze francuskiej. Spędził w niej już trzy lata. Sezon 2015/2016 spędził w Lyonie, po czym się przeniósł do Chaumont VB 52, z którym w ostaniem sezonie zdobył wicemistrzostwo Francji. . Jako zmiennik Stephena Boyera nie miał zbyt wielu szans na grę w podstawowej szóstce, jednak jak tylko wchodził na boisko pokazywał się z dobrej strony.

Trener

Antonio Giacobbe został trenerem reprezentacji Tunezji w ubiegłym roku, zastępując na tym stanowisku Fethi Mkaouara. To jeden z najsłynniejszych afrykańskich trenerów, który odnosił i nadal odnosi sukcesy. W 2010 roku wraz z reprezentacją Egiptu awansował na mistrzostwa świata. W ubiegłym roku doprowadził Tunezję do mistrzostwa Czarnego Lądu. Jest to pierwszy od 2003 roku złoty medal tej reprezentacji.

Droga do mundialu

Tunezyjczycy zdobyli złoty medal mistrzostw Afryki i awansowali na turniej do automatycznie Włoch i Bułgarii. W finale rozgrywanym pod koniec października 2017 roku Wygrali z największym rywalem Czarnego Lądu – Egiptem.

Półfinał: Tunezja –  Algieria 3:2 (25:27, 25:14, 21:25, 25:23, 17:15)

Finał: Tunezja – Egipt 3:0 (25:22, 25:20, 25:15)

Terminarz

Grupa C, Bari (Włochy):

Kamerun – Tunezja (12 września, godz. 13.00)

Rosja – Tunezja (14 września, godz. 20.30)

Serbia – Tunezja (15 września, godz. 17.00)

Australia – Tunezja (17 września, godz. 20.30)

USA – Tunezja (18 września, godz. 17.00)

Szeroki skład reprezentacji (za FIVB):

rozgrywający: Marouane M`Rabet, Mehdi Ben Cheikh, Khaled Ben Slimene, Fahmi Ben Taleb Hassen Miladi

atakujący: Wassim Ben Tara, Hamza Nagga, Ali Bongui, Mohamed Ben Youssef Lasgher

przyjmujący: Yassine Abdelhedi, Mohamed Ali Ben Othmen Miladi, Elyes Karamosli, Amen Allah Hmissi, Chokri Jouini

środkowi: Ahmed Kadhi, Nabil Miladi, Hakim Zouari, Nidhal Ridene, Omar Agrebi, Marouane Mrabet

libero: Mohamed Ridene, Anouer Taouerghi, Mohamed Chennaoui

źródło: FIVB