Skarb Kibica MŚ 2018, gr. C: Rosja

Kolejną drużyną, która zagra w zbliżających się mistrzostwach świata jest reprezentacja Rosji. Drużyna ta od lat jest niezwykle uznaną marką na arenie międzynarodowej

Rosja, czyli drużyna marząca o kolejnym złocie

Drużyny prowadzonej obecnie przez Sergeia Shliapnikova nie trzeba specjalnie przedstawiać. Od dawna jest bowiem jedną z czołowych reprezentacji na świecie a grający w niej zawodnicy zdobywają wiele trofeów zarówno w rosyjskich barwach jak i podczas rozgrywek klubowych. Rosjanie są aktualnymi mistrzami Europy i z całą pewnością postarają się o to by na zakończenie Mistrzostw Świata kolejne medale zawisły na ich szyjach. W rosyjskim środowisku siatkarskim pojawiają się nawet głosy, że jadą tam po złoto. Z pewnością nie są to słowa rzucane na wiatr. Już w tym sezonie mogliśmy się o tym przekonać podczas rozgrywek Ligi Narodów. Rosjanie od bardzo dobrej strony zaprezentowali się na tym turnieju, a prawdziwą moc pokazali podczas Final Six. Ostatecznie sięgnęli oni po zwycięstwo w Lidze Narodów.

Kluczowy zawodnik

Rosjanie w swoich szeregach mają wielu bardzo dobrych zawodników. Jednym z nich jest środkowy Dmitry Musersky, który jest niezwykle groźny nie tylko przy siatce, ale również w pulu zagrywki, gdzie często “częstuje” swoich rywali asem serwisowym. Dodatkowym atutem tego zawodnika są również warunki fizyczne, które w dużym stopniu pomagają mu wykonać akcję poza zasięgiem zawodników po przeciwnej stronie siatki. Rosjanie od lat słyną właśnie z siłowej gry, kiedy to świetnie potrafią zrobić użytek ze swoich warunków fizycznych.

Czy doświadczony szkoleniowiec doprowadzi Rosjan do mistrzostwa świata?

Sergei Shliapnikov to bardzo doświadczony szkoleniowiec. Rosyjską reprezentację przejął od Vladimira Alekny. Miało to miejsce w 2016 roku, tuż po Igrzyskach Olimpijskich w Rio. Shliapnikov niedługo po objęciu reprezentacyjnych sterów poprowadził swoich podopiecznych do kolejnego sukcesu rosyjskiej siatkówki, jaką było złoto Mistrzostw Europy. Kolejnym sukcesem jest zwycięstwo w Lidze Narodów, kiedy to Rosjanie pokazali się z bardzo dobrej strony. Szczególnie w Final Four zaprezentowali światu siatkówkę na bardzo wysokim poziomie. Już niedługo przekonamy się czy pod wodzą tego trenera Rosjanie przedłużą pasmo sukcesów. Z całą pewnością należą bowiem do grona faworytów zbliżających się Mistrzostw Świata.

Droga do mundialu

Podczas ubiegłorocznych zmagań w kwalifikacjach zanotowali komplet zwycięstw. Grali wówczas przeciwko reprezentacjom Estonii, Rumunii, Czarnogóry, Węgier oraz Kosowa. Stracili wówczas we wszystkich meczach tylko jednego seta.

W czasie okresu przygotowawczego Rosjanie stoczyli szereg meczów kontrolnych. Rozegrali dwa sparingi z Bułgarami, kiedy to odnieśli porażkę oraz zwycięstwo (2:3 oraz 3:1). W niedawno zakończonym Memoriale Huberta Jerzego Wagnera zwyciężyli z Francją (3:1) oraz Kanadą (3:2) by w ostatnim meczu doznać porażki nad naszą reprezentacją (2:3).

Terminarz

Podopieczni Sergeia Shliapnikova w fazie grupowej MŚ zmierzą się z: Australią, Kamerunem, Serbią, Tunezją oraz USA.

12.09, godz. 17.00: Australia – Rosja

14.09, godz. 20.30: Rosja – Tunezja

15.09, godz. 20.30: USA – Rosja

17.09, godz. 17.00: Rosja -Kamerun

18.09, godz. 20.30: Serbia – Rosja

 

Skład 

Rozgrywający: Butko Alexander, Grankin Sergey

Atakujący: Mikhailov Maxim, Poletaev Victor

Środkowi: Vlasov Ilya, Volvich Artem, Kurkajew Ilyas , Musersky Dmitry

Przyjmujący: Berezhko Yuri, Volkov Dmitri, Kluka Yegor, Rodichev Alexey

Libero: Verbov Alexey, Sokolov Alexander

źródło: FIVB, volley.ru

Facebook Comments