Australijczycy to zespół, z którym niewiele drużyn potrafi walczyć. Na pewno nie wolno ich lekceważyć. Na boisku są nieobliczalni i niezwykle waleczni, o czym przekonali się między innymi Polacy podczas igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Zespół z aspiracjami

W Australii, podobnie jak w USA czy Kanadzie nie ma profesjonalnej ligi siatkarskiej. Jednak dzięki wsparciu stypendialnemu co roku kilku zawodników trafia do lig europejskich czy azjatyckich i tam zdobywają doświadczenie. Karierę zazwyczaj zaczynają w mało znanych ligach, by po jednym czy dwóch sezonach przenieść się do lepszych. Tak właśnie zaczynali m.in. Igor Yudin występujący kilka lat temu w Pluslidze czy Thomas Edgar, który z powodzeniem przez wiele lat grał we włoskiej Serie A.

Reprezentacja Australii od kilkunastu lat występuje w międzynarodowych turniejach. Od 1998 roku regularnie występuje na mistrzostwach świata, jednak zazwyczaj plasuje się na miejscach 19-21. W 2014 roku podczas czempionatu rozgrywanego w Polsce zajęli najwyższe w historii występów piętnaste miejsce. W Lidze Światowej także radzili sobie ze zmiennym szczęściem. W 2014 roku występowali w Dywizji B. Po wygraniu z Francją finału awansowali do tzw. elity i znaleźli się w Final Six. Tu zajęli ostatnie miejsce, jednak ich występ został dobrze oceniony przez ekspertów. W elicie utrzymali się w kolejnych dwóch latach, jednak w 2016 roku zagrali bardzo słabo i spadli do dywizji II.

W nowej formule Siatkarskiej Ligi Narodów ponownie znaleźli się wśród szesnastu najlepszych zespołów świata jako jeden z czterech państw pretendentów. Tu poradzili sobie całkiem nieźle i ostatecznie zajęli trzynastą lokatę.

Na igrzyskach olimpijskich wystąpili trzykrotnie. W 2000 roku jako gospodarze zajęli ósme miejsce, co jest najlepszym wynikiem, jaki ta drużyna osiągnęła we wszystkich turniejach międzynarodowych. Cztery lata później w Atenach uplasowali się na 11. pozycji, a w Londynie w 2012 roku zakończyli występ na jedenastym miejscu. To wtedy sprawili wielką niespodziankę, pokonując reprezentację Polski (3:1), głównego faworyta do medalu.

Kluczowy zawodnik

Po odejściu Thomasa Edgara wiodącą postacią reprezentacji Australii został Paul Carroll.Ten 32-letni atakujący słynie z mocnej i trudnej zagrywki. Ma jeszcze jeden atut, który uprzykrza grę rywalom – jako leworęczny zawodnik świetnie atakuje i obija blok. Swoją karierę klubową na wiele lat związał z niemieckim SCC Berlin, w którym spędził siedem sezonów (2011 – 2018) i zdobył wiele trofeów. Od nowego sezonu będzie bronił barw rosyjskiego zespołu Jenisiej Krasnojarsk.

Trener

W 2016 roku funkcję trenera reprezentacji Australii objął Mark Lebedew, zastępując na tym stanowisku Roberto Santilliego. To już drugie podejście Australijczyka do pracy z kadrą, bowiem w latach 1997 – 2002 był asystentem Stelio De Rocco.

Największe sukcesy odnosił z zespołem Berlin Recycling Volleys, w którym spędził 5 lat (2010-2015).  W tym czasie trzykrotnie  zdobył mistrzostwo Niemiec, dwa razy wicemistrzostwo oraz brązowy medal Ligi Mistrzów w 2015 roku, pokonując w małym finale PGE Skrę Bełchatów.

W Polsce przez wiele lat prowadził Jastrzębski Węgiel, z którym wiązał się dwukrotnie. W sezonie 2007/2008 pracował w sztabie szkoleniowym Jastrzębskiego Węgla, gdzie odpowiadał  za przygotowanie atletyczne zespołu, w kolejnym sezonie był asystentem trenera.

Po raz drugi objął jastrzębski zespół w 2015 roku i spędził w nim dwa i pół sezonu. Jedynym sukcesem był brązowy medal mistrzostw Polski zdobyty w sezonie 2016/2017. W styczniu 2018 roku włodarze klubu rozwiązali z nim umowę. Jednak z Polską na długo się nie rozstał. Doceniając jego ogromną wiedzę i doświadczenie, ubiegłoroczny beniaminek PlusLigi, Aluron Virtu Warta Zawiercie, postanowił w maju 2018 roku podpisać z Australijczykiem kontrakt.

Droga do mundialu

Australia awansowała na mistrzostwa świata zajmując drugie miejsce w grupie B azjatyckiego turnieju kwalifikacyjnego.

Australia – Nowa Zelandia 3:0

Australia – Tajlandia 3:0

Australia – Japonia 2:3

Tajpej – Australia 0:3

Terminarz

Grupa C, Bari (Włochy)

Australia – Rosja (12 września, godz. 17.00)

Australia – USA (13 września, godz. 17.00)

Australia – Kamerun (14 września, godz. 17.00)

Serbia – Australia (16 września, godz. 20.30)

Australia – Tunezja (17 września, godz. 20.30)

Szeroki skład reprezentacji (za FIVB):

rozgrywający: Arshdeep Dosanjh, Harrison Peacock, Nicholas Butler, Jordan Colotti

atakujący: Paul Carrol, Lincoln Alexander Williams, Thomas Hodges, Thomas Heptinstall

przyjmujący: Nathan Roberts, Paul Sanderson, Max Staples, Jordan Richards, Samuel Walker, Luke Smith, Elliott Viles

środkowi: Beau Graham, Travis Passier, Trent O`Dea, Nehemiah Mote, Simon Hone, James Weir

libero: Luke Perry

źródło: FIVB