Egipcjanie po raz dziewiąty wystąpią w mistrzostwach świata. Najlepsze – trzynaste – miejsce zajęli w 2010. Czy tym razem uda się im poprawić wynik? Odpowiedź poznamy już za kilka dni.


Najlepsi w Afryce, na świecie niewidoczni

Siatkówka w Egipcie nie jest popularna i niewielu jest chętnych do uprawiania tej dyscypliny wyczynowo. Mimo to reprezentacja Egiptu w Afryce jest praktycznie niepokonana od 2005 roku  i dzięki temu zajmuje dość wysokie, bo trzynaste miejsce w światowym rankingu FIVB. Sukcesy na Czarnym Lądzie jednak nie przekładają się na wyniki w innych turniejach międzynarodowych. Na mistrzostwach świata wystąpili ośmiokrotnie, a ich najlepszym wynikiem było trzynaste miejsce w 2010 roku. Na igrzyskach olimpijskich zagrali trzy razy, raz zajmując  dziesiąte  miejsce (w 1984 roku) i dwa razy jedenastą lokatę (w 2000 i 2008 roku). W Pucharze Świata najwyższe, ósme miejsce zajęli w 1985 roku. W 2015 roku, jako mistrzowie Afryki pojechali na Puchar Świata. Zajęli dopiero dziesiąte miejsce na dwanaście występujących tam drużyn.

Egipcjanie często brali udział w rozgrywkach Ligi Światowej. W latach 2006 – 2008 uplasowali się na trzynastym miejscu, w 2010 roku – na czternastym. W 2015 roku liczbę państw zwiększono do 32. państw i dzięki temu reprezentacja Egiptu przystąpiła do rozgrywek w Dywizji III. Występ na pewno mogła zaliczyć do udanych. Wygrała fazę grupową i w turnieju finałowym o awans do Dywizji II odniosła zwycięstwo nad Czarnogórą 3:2.

Dwa ostatnie lata nie były zbyt udane dla egipskiej siatkówki. W 2016 roku w Lidze Światowej radzili sobie niezbyt dobrze, ostatecznie plasując się  na ósmym miejscu na 12 występujących w tej dywizji zespołów. Rok później zanotowali bardzo słaby występ i spadli do Dywizji III.  W nowo powołanej Lidze Narodów (powstała w miejsce Ligi Światowej) już nie wystąpiła. Na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro rywalizację zakończyli na pierwszej fazie grupowej, wygrywając jedno spotkanie (z Kubą) i przegrywając cztery (z Polską Rosją, Iranem i Argentyną). Również w Afryce na ostatnich mistrzostwach kontynentu musieli uznać wyższość Tunezji, z którą przegrali w finale.

Kluczowy zawodnik

Bez wątpienia jest nim Ahmed Abdelhay. Ten wszechstronnie uzdolniony zawodnik może grać za równo na pozycji atakującego jak i przyjmującego. To niekwestionowany lider egipskiej drużyny, który wiele razy pokazał, że potrafi wziąć na swoje barki trudy spotkania i poprowadzić drużynę do zwycięstwa. W reprezentacji Egiptu występuje od 2003 roku i praktycznie co roku odbiera indywidualne nagrody jako najlepszy atakujący czy serwujący.

Karierę siatkarską rozpoczął w egipskim klubie Al-Ahli i z nim odnosił pierwsze sukcesy (wygrał m.in. klubowe mistrzostwa krajów arabskich). Jako jeden z niewielu Egipcjan grał poza granicami kraju. W latach 2012-2014 reprezentował dwa tureckie kluby – Halkbank Ankara (wygrał Puchar CEV i Puchar Turcji) i Galatasaray Stambuł.

Trener

Na początku 2018 roku stery egipskiej siatkówki przejął Mohamed Moselhy Ibrahim. Przez 20 lat grał w jednym klubie – El-Ahly. Jako reprezentant kraju wystąpił w prawie 350 meczach. Do jego największych sukcesów należy występ na igrzyskach olimpijskich w Sydney, w 2000 roku, gdzie reprezentacja Egiptu zajęła jedenaste miejsce. Nowego szkoleniowca czeka bardzo trudne zadanie –  na zbliżających się mistrzostwach świata poprawić wynik sprzed czterech lat. Zadanie jest o tyle trudne, że Egipcjanie mają bardzo trudnych i wymagających rywali w grupie B. Ale może nowy trener wniesie trochę świeżości do zespołu?

Droga do mundialu

Egipcjanie na mistrzostwa świata awansowali jako wicemistrzowie Afryki. W finale rozgrywanym pod koniec października 2017 roku przegrali z Tunezją – drugą potęgą siatkarską w Afryce.

Półfinał: Egipt – Kamerun 3:0 (26:24, 25:22, 25:23)

Finał: Tunezja – Egipt 3:0 (25:22, 25:20, 25:15)

Terminarz

Grupa B, Ruse (Bułgaria)

Brazylia – Egipt (12 września, godz. 19.30)

Egipt – Kanada  (13 września, godz. 16.00)

Francja – Egipt (14  września, godz. 19.30)

Chiny –  Egipt  (16 września, godz. 16.00)

Egipt – Holandia (17 września, godz. 16.00)

Szeroki skład reprezentacji (za FIVB):

rozgrywający: Abdallah Abdalsalam Abdallah Bekhit, Hossam Abdalia, Ahmed Saber Mohamed

atakujący: Hisham Ewais, Reda Haikal

przyjmujący: Ahmed Abdelhay, Mohamed Thakil, Ahmed Mohamed, Mohamed Badawy, Omar Hassan, Ahmed Omar, Ahmed Shafik, Mostafa Mohamed Ibrahim Abdelrahman

środkowi: Abd Elhalim Mohamed Abou, Abdelrahman Seoudy, Rashad Atia, Mohamed Masoud, Abdelrahman Abouelella, Shehabeldeen Mohamed

libero: Sherif Aly, Ahmed Abdelaal, Mohamed Noureldin

źródło: FIVB