Po ośmiu latach przerwy, na tak ważnej imprezie sportowej, jaką niewątpliwie są Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2018, ponownie będziemy mogli oglądać reprezentację Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni być może nie należy do czołówki rankingu FIVB, jednak doskonale wiemy, że potrafi sprawić nie lada wyzwanie dla innych zespołów. Czy tak będzie również tym razem?

 

Japońscy samuraje

Tak jak walczyli ich przodkowie, tak mają zamiar walczyć i oni. Choć cel jest inny, duch wojownika pozostaje w nich ten sam. Japończycy dwa lata przed organizacją Igrzysk Olimpijskich w Tokio, po raz 15-sty w swojej historii wezmą udział w Mistrzostwach Świata. Ciekawostką jest, że nie zagrali na mundialu organizowanym przez Polskę w 2014 roku. Tym samym pierwszy raz pod 54 lat opuścili te siatkarskie wydarzenie. Ostatni raz pojawili się na tej imprezie w 2010 roku, zajmując 13. miejsce. Największy sukces drużyna Japonii święciła w latach 70-80. Wtedy dwa razy z rzędu sięgnęła po brązowy medal (1970, 1974). Nie sposób także nie wspomnieć o medalach olimpijskich, które w życiu sportowca są najważniejsze. Japońscy samuraje wywalczyli je w latach 1964 (Tokio, brązowy medal), 1968 (Meksyk, srebrny medal) oraz 1972 (Monachium, złoty medal). Japonia dziewięciokrotnie świętowała zwycięstwo w Mistrzostwach Azji, wygrywając także dwie ostatnie edycje (2015, 2017). Podczas Igrzysk Azjatyckich, aż ośmiokrotnie wieszali na swoich szyjach złote medale.

Kluczowy zawodnik

Zdecydowanie największą uwagę kibiców przyciąga kapitan reprezentacji Japonii, Masahiro Yanagida. W swoim kraju uważany jest za jedną z największych gwiazd sportu, a przynajmniej siatkówki. O jego zagrywce mówi się YanaGIDa Bazooka serve, ze względu na to, z jaką mocą i skutecznością posyła zagrywki w stronę rywali. Yanagida w ostatnim sezonie występował w niemieckim TV Ingersoll Bühl, gdzie na koniec sezonu został wyróżniony nagrodą MVP Pucharu Niemiec. Masahiro jest drugim w historii Japończykiem, który zagra na parkietach PlusLigi. Jego poprzednikiem był Taichiro Koga, który rozegrał świetny sezon w szeregach Aluron Virtu Warty Zawiercie i dał się poznać nie tylko jako sympatyczny zawodnik z Kraju Kwitnącej Wiśni, ale również jako samuraj siatkówki, który potrafi obronić najtrudniejszą piłkę. Jego kolega z reprezentacji został jednym z miedziowych i w sezonie 2018/2019 będziemy mogli go oglądać w drużynie Cuprum Lubin.

Trener

Yuichi Nakagaichi wyróżniał się jako zawodnik kadry narodowej Japonii oraz przez całą swoją karierę. Wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w 1992 roku w Barcelonie, a także na Mistrzostwach Świata w 1990, 1994 i 1998 roku. Podczas czynnej kariery zawodniczej występował jako atakujący, wziął także udział w czterech Pucharach Świata. Jako trener próbował swoich sił w USA i Japonii, ale na poziomie klubowym. Władze japońskiej siatkówki dały mu kredyt zaufania, który ma wykorzystać podczas Mistrzostw Świata 2018, a także dwa lata później podczas Igrzysk Olimpijskich organizowanych w Kraju Kwitnącej Wiśni. Prawą ręka 50-latka został francuski szkoleniowiec, którego dobrze znamy z reprezentacji Polski, jak i PlusLigi – Philippe Blain.

Droga do mundialu

Reprezentacja Japonii musiała wziąć udział w eliminacjach strefy AVC, by móc zakwalifikować się do Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2018. W eliminacjach wzięły udział 23 drużyny, które musiały walczyć w trzech rundach kwalifikacyjnych. Turniej wyłonił 4 reprezentacje, które pojawią się na mundialu we Włoszech i Bułgarii. Do zwycięzców stref regionalnych dołączyło 5 zespołow najwyżej sklasyfikowanych w rankingu FIVB. Wszystkie 10 drużyn zostało rozdzielonych do dwóch pięciozespołowych grup. Cztery najwyżej umieszczone w rankingu znalazły się w grupach z systemem serpentyny, natomiast pozostałe zostały przypisane w tradycyjnym losowaniu. W każdej z grup wybrano gospodarza, a rozgrywki prowadzone były w systemie kołowym „każdy z każdym”, jednak bez meczów rewanżowych. Po dwa najlepsze zespoły z obu grup uzyskały kwalifikację na mundial.

Terminarz

Japonia zmierzy się w grupie A z reprezentacją Włoch, Dominikany, Słowenii, Argentyny oraz Belgii. Mecz z gospodarzami rozegra w Rzymie, a kolejne we Florencji.

Włochy – Japonia 09.09.2018 19:30

Dominikana – Japonia 13.09.2018 17:00

Japonia – Słowenia 14.09.2018 17:00

Japonia – Belgia 16.09.2018 17:00

Japonia – Argentyna 18.09.2018 17:00

Szeroki skład zespołu:

Libero: Taichiro Koga, Satoshi Tsuiki, Ryuta Homma
Atakujący: Issei Otake, Yuji Nishida, Dai Tezuka
Przyjmujący: Masahiro Yanagida, Shunsuke Chijikii, Tatsuya Fukuzawa, Takuya Takamatsu, Naoya Takano, Yuki Ishikawa, Hiroaki Asano
Rozgrywający: Hideomi Fukatsu, Naonobu Fujii, Masahiro Sekita,
Środkowy: Akihiro Yamauchi, Haku Ri, Kentaro Takahashi, Yamato Fushimi, Ryota Denda, Taishi Onodera

autor: Jagoda Szydłowska
źródło: fivb.com/wikipedia/inf. własne
fot. FIVB