Dominikana po raz drugi wystąpi w mistrzostwach świata w piłce siatkowej. Za pierwszym razem, w 1974 roku, zajęła odległe dwudzieste drugie miejsce. Jak tym razem sobie poradzi ze światową czołówką, przekonamy się już niedługo.

Nieznani, ale czy groźni?

Reprezentacja Dominikany to zespół, który ma niewielkie doświadczenie na arenie międzynarodowej. Owszem, gra w międzynarodowych rozgrywkach, głównie są to jednak mistrzostwa Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów (NORCECA). Tu jednak, mając tak silnych i ogranych na arenie międzynarodowej przeciwników jak Kuba, USA, Meksyk czy Kanada, nie odniósł żadnych spektakularnych wyników. Dopiero podczas ostatnich mistrzostw w 2017 roku, dzięki dobremu losowaniu grup i późniejszemu układowi par półfinałowych po raz pierwszy w historii tych rozgrywek dotarli do finału. W nim spotkali się z niezwykle mocnymi Amerykanami i spotkanie przegrali. Jednak osiągnęli wielki sukces – po raz pierwszy zagrali w finale NORCECA, zdobyli srebrny medal i co najważniejsze – zakwalifikowali się do mistrzostw świata, które za kilka dni rozpoczynają się we Włoszech i Bułgarii. Z innych sukcesów warto wspomnieć srebrnym medalu i trzech brązowych zdobytych podczas Pucharu Panamerykańskiego (2006, 2008, 2009, 2012).

Udział w tegorocznych mistrzostwach świata będzie drugim występem Dominikany w tych prestiżowych rozgrywkach. Ta 38. w rankingu FIVB drużyna po raz pierwszy wzięła udział czempionacie w 1974 roku, gdzie zajęła odległe, bo dwudzieste drugie miejsce na dwadzieścia cztery występujące drużyny.

Kluczowy zawodnik

Ponieważ Dominikana nie gra w międzynarodowych turniejach, niewielu znawców siatkówki zna potencjał poszczególnych zawodników. Na pewno na uwagę zasługuje Elvis Contrera. To zawodnik – obieżyświat. Grał w kilku europejskich klubach, jak niemieckim VfB Friedrichshafen, z którym dwukrotnie zdobył mistrzostwo i Puchar Niemiec (2005, 2006), czy rosyjskich Dinamo Krasnodar i Iskrze Odincovo. Mimo 39 lat nadal jest najważniejszą postacią w reprezentacji Dominikany i często bierze na swoje barki ciężar spotkania.

Trener

Reprezentacja Dominikany ma od tego roku nowego szkoleniowca. Został nim Wenezuelczyk Jose Alexander Gutierrez Sanchez, który zastąpił na tym stanowisku Kubańczyka Orlando Samuelsa. Już w pierwszych miesiącach pracy wraz z drużyną zajął szóste miejsce w Igrzyskach Ameryki Środkowej i Karaibów.

Droga do mundialu

Zespół Dominikany dość niespodziewanie zakwalifikował się do mistrzostw świata. Podczas ubiegłorocznych mistrzostw NORCECA zdobył srebrny medal, ulegając w finale Amerykanom.

Półfinał: Dominikana – Meksyk 3:0 (25:20, 25:23, 25:23)

Finał: USA – Dominikana 3:0 (25:17, 25:10, 25:12)

 

Terminarz grupy

Grupa A, Florencja (Włochy)

Dominikana – Słowenia (12 września, godz. 17.00)

Dominikana – Japonia (13 września, godz. 17.00)

Argentyna – Dominikana (14 września, godz. 20.30)

Dominikana – Włochy (16 września, godz. 21.15)

Belgia – Dominikana (17 września, godz. 17.00)

Szeroki skład reprezentacji (za FIVB):

rozgrywający: Francisco Alberto Abreu Lopez, Francisco Argelis Arredondo Severino, Adalberto Gonzalez Perez, Juan Jose De Jesus Hernandes, Jhoan Jesus Capellan Rodriguez

atakujący: Henry Omar Tapia Santana, Pedro Luis Garcia, Jose Miguel Caceres Gomez

przyjmujący: Elvis Dalsires Contrera de Los Santos, Bayron Valdez Pena, Wilfrido Hernandez, Enger Miguel Mieses Feliz, Henry Antonio Lopez Capellan, Jairo Junior Perez Bello, Hector Alexis Cruz Cepin

środkowi: Mario Emilio Frias Tavares, Jonathan Mercedes Cruz, Felix Miguel Romero Perez, Richi Paulino Paulino, Rafael Antonio Burgos-Guntin, Dawilin Ramill Mendez Jose

libero: Braymer Norbery Tolentino Lorenzo

 źródło: FIVB