Przy okazji odbywania się imprez sportowych związki często organizują akcje propagujące aktywność fizyczną. Liga Światowa jest turniejem, który również tchnął życie w kilka projektów związanych z popularyzacją sportu i siatkówki.

cev.lu

Liga Światowa to prestiżowy turniej, w którym biorą udział najlepsze drużyny z całego globu. Możliwość rywalizacji z tak uhonorowanymi rywalami, możliwość goszczenia w różnych krajach, poznawania kultur pobudza apetyt zespołów na grę w Światówce. Dla zawodników jest to okazja do pokazania się szerszemu gronu odbiorców, a dla państw – gospodarzy na promocję regionu. Wykorzystując chwilowy wzrost zainteresowania sympatyków sportu danym wydarzeniem, związki działające w obrębie regionu organizują różnego rodzaju akcje promocyjne, które mają zachęcić młodzież do aktywnego spędzania czasu. Również sponsorzy wykorzystują programy marketingowe oraz komunikacyjne do promowania wartości sportowych oraz podkreślenia znaczenia aktywności fizycznej.

Jak kraje wykorzystały Ligę Światową do promowania sportu?

Czarnogóra w rankingu FIVB zajmuje dopiero 86. miejsce, a udział w Lidze Światowej zapewniła sobie, wygrywając zeszłoroczną edycję Ligi Europejskiej. Rywalizacja grupy F, w której występowali reprezentanci Czarnogóry, rozpoczęła się w Podgoricy. Przed pierwszym meczem Ligi Światowej odbyła się trzydniowa impreza na jednym z głównych placów w stolicy, podczas której lokalna społeczność mogła wziąć udział w meczach rozgrywanych na ulicy.

Już w czwartek – poprzedzający weekend Ligi Światowej (11 czerwca) – duża liczba mieszkańców Podgoricy zebrała się, by wspólnie obejrzeć mecz z udziałem młodzieży i doświadczonych zawodników z najbardziej utytułowanego klubu w mieście – Buducnost. W akcji wzięli również udział zawodnicy z innych klubów. Wydarzenie zostało wsparte przez wiele gwiazd czarnogórskiej siatkówki. Ostatniego dnia akcji promocyjnej do wydarzenia dołączył Supervosir FIVB oraz sędziowie, którzy mieli wypełniać swoje obowiązki podczas meczów.

cev.lu

 

Kolejnym krajem, który chciał podkreślić swój udział w tym turnieju była Grecja. Grecy po dziesięciu latach przerwy powrócili do Ligi Światowej. W zeszłorocznej Lidze Europejskiej przegrali w finale z Czarnogórcami. Z okazji powrotu do tych elitarnych rozgrywek został zorganizowany miniturniej dla chłopców i dziewcząt w wieku 10 – 12 lat na Placu Artystotelesa. W wydarzeniu wziął udział prezydent FIVB Dr. Ary S. Graça, który wygłosił inspirujące przemówienie. Ceremonia otwarcia turnieju była niezapomniany przeżyciem dla wszystkich dzieci. Warto zaznaczyć, że wydarzenie było częścią szerszej kampanii przeciwko przemocy.

W innych sportach jest dużo bezpośredniego kontaktu i walki, ale w naszym uczestników dzieli siatka. Jest to sport rodzinny. Chciałbym was zachęcić do gry w siatkówkę nie tylko żeby zostać w przyszłości osiągać sukcesy, ale przede wszystkim sport jest dobry dla waszego ciała. – powiedział do dzieci Dr. Ary S. Graça.

cev.lu

 

Czesi po raz trzeci biorą udział w Lidze Światowej. Nasi sąsiedzi podeszli do tego udziału z dużym entuzjazmem, walcząc  o popularyzację tych rozgrywek i samej siatkówki w swoim kraju. Przy okazji rozgrywania meczów z reprezentacją Francji w Czeskich Budziejowicach dzieci miały okazję spotkać swoich bohaterów i reprezentantów kraju podczas programu rozwojowego Mini Siatkówka w kolorach. Ideą programu jest odkrywanie nowego pokolenia siatkarzy i siatkarek oraz pomoc w popularyzowaniu tej dyscypliny na terenie całego kraju. W pobliżu hali zostało stworzonych 40 boisk do siatkówki, a w wydarzeniu wzięło udział ponad tysiąc dzieci. Były to największe siatkarskie rozgrywki juniorów, jakie do tej pory odbyły się w Czechach. Po zakończonym turnieju młodzi zawodnicy udali się do Budvar Areny dopingować swoich bohaterów.

To jest po prostu niesamowite zobaczyć tak wiele dzieciaków grających w siatkówkę. Jest to wspaniały projekt opracowany przez Czeską Federację Piłki Siatkowej. Mam nadzieję, że spośród tych dzieci wyrośnie nowe pokolenie zawodników i będziemy mogli przedłużyć tradycję tego sportu w naszym kraju. – powiedział Ales Holubec.

fivb.com

 

Krajem, który również wykorzystuje takiej rangi imprezy sportowe do promocji siatkówki jest Serbia. W dzień poprzedzający mecz z reprezentacją Brazylii w Lidze Światowej Serbowie przybyli na Plac Wolności w Nowym Sadzie, aby spotkać się z dziećmi. Pojawienie się reprezentantów kraju wywołało wybuch radości wśród najmłodszych. Siatkarze rozdawali wśród dzieci koszulki, piłki oraz bilety na mecze Ligi Światowej. Kolejno został rozegrany mecz pokazowy w centrum miasta. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Nasza strona siatki. Celem projektu jest popularyzacja siatkówki w miastach wśród szerszej społeczności. W projekt są zaangażowani byli reprezentanci kraju. – Jest to doskonały projekt. Wspieram go z całego serca. Prawdopodobnie te dzieci nie znają nas, starszych graczy, ale ich rodzice na pewno nas pamiętają. Chcemy inspirować ich do wykorzystywania potencjału naszego sportu. – powiedział Andrija Gerić, reprezentant Jugosławii i gwiazda serbskiej siatkówki.

Sport niesie za sobą duże wartości. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla organizmu, dlatego dzieci powinny się w nią angażować. Siatkówka jest szczególnie polecana, ponieważ jest sportem czystym, bez kontaktu fizycznego. Jest to odpowiednie zajęcie zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. – dodał Nikola Grbić.

cev.lu

 

Kolejną ważną inicjatywą Serbskiej Federacji Piłki Siatkowej oraz firmy z sektora IT i tym samym sponsora reprezentacji Serbii, firmy VIP przy wsparciu Ministerstwa Młodzieży i Sportu w Belgradzie był projekt Belgrad – Dzień Sportu Osób Niepełnosprawnych. Przy okazji tego wydarzenia siatkarze również promowali swoją dyscyplinę oraz umożliwili szczęśliwcom udział w wydarzeniu jakim był drugi mecz z reprezentacją Brazylii. Siatkarze rozegrali mecz pokazowy z zawodnikami grającymi w siatkówkę na siedząco z belgradzkiego klubu Smeč. Zawodnicy z tego klubu byli specjalnymi gośćmi podczas niedzielnego meczu z Canarinhos.

Integracja siatkówki w społeczeństwie i promocja sportu są bardzo ważne. Muszę przyznać, że podziwiam tych graczy, którzy mimo rozegranych wczoraj pięciu setów, wciąż moją wystarczająco dużo woli i siły żeby przyjść tutaj i bawić się z ludźmi. – powiedział Pan Dimaras, jeden z uczestników wydarzenia.

Wczoraj skończyliśmy grać o 23, a dzisiaj rano przyjechaliśmy do Belgradu, ale zawsze jesteśmy nastawieni bardzo pozytywnie na takie akcje i chcemy pomóc, jak tylko możemy. Dla nas to ogromna przyjemność i nie ważne, jak jesteśmy zmęczeni, zawsze będziemy uczestniczyć w tego rodzaju wydarzeniach. – skomentował Dragan Stanković.