Latem 2021 roku stolica Małopolski będzie wyjątkowo ważnym miejscem dla kibiców polskiej siatkówki. Właśnie w Krakowie reprezentacja Polski rozegra Memoriał Wagnera, będący ostatnim sprawdzianem przed wylotem na Igrzyska Olimpijskie. Siatkarze PlusLigi powalczą o triumf w drugiej edycji Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki, a we wrześniu kibice będą mogli się cieszyć piętnastoma meczami w ramach CEV Mistrzostw Europy Mężczyzn. Szykuje się wyjątkowo siatkarskie lato!
Władze miasta Krakowa od lat zabiegają, by w tym atrakcyjnym turystycznie oraz bogatym w historię miejscu znalazła się także przestrzeń dla najlepszej siatkówki. Stąd wieloletnia współpraca z Fundacją Huberta Jerzego Wagnera czy Polską Ligą Siatkówki przy tworzeniu najwspanialszych widowisk sportowych. W tym roku po raz kolejny dojdzie do kumulacji siatkarskich meczów, a każdy kibic tego sportu znajdzie coś dla siebie.
W Krakowie odbędzie się XVIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera (9-11 lipca, TAURON Arena Kraków) i rozegrana zostanie część fazy grupowej CEV Mistrzostw Europy Mężczyzn 2021 (od 2 do 8 września, mecze grupy A, z udziałem reprezentacji Polski – w sumie będzie to 15 spotkań w TAURON Arenie Kraków, w tym 5 potyczek biało-czerwonych). Z kolei od 5 do 8 sierpnia drużyny PlusLigi rozegrają drugą edycję plażowej letniej Grand Prix PLS. Kraków jest jedynym miastem w 2021 roku, który będzie gościł męską część tego wyjątkowego turnieju.
– Kraków to wyjątkowe miejsce, a przede wszystkim wyjątkowi ludzie – podkreśla Artur Popko, prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki. – Współpraca z władzami miasta, prezydentem Jackiem Majchrowskim i dyrektorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztofem Kowalem układa się wzorowo, dla naszej firmy to wyjątkowo ceniony partner, stąd tak wiele działań podejmujemy razem – dodaje prezes.
Przypomnijmy, że także w Krakowie rozgrywany był ostatni turniej finałowy TAURON Pucharu Polski. Od 13 do 14 marca 2021 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej Suche Stawy rywalizowali uczestnicy turnieju, zakończonego triumfem siatkarzy Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.
– Tutaj zawsze panował wspaniały klimat dla siatkówki, finał TAURON Pucharu Polski jest tylko kolejnym potwierdzeniem tego stwierdzenia. Zagramy w wyjątkowym czasie pandemii, bez udziału publiczności, stąd pojawił się pomysł uczczenia wyjątkowego dla Krakowa klubu, który przed laty stanowił także bardzo ważny punkt na mapie siatkarskiej Polski. Cieszę się, że w ten sposób przypomnimy ludzi i klub, który zrobił tak wiele dobrego dla polskiej siatkówki – mówił prezes PLS przed startem turnieju finałowego w legendarnej hali Hutnika Kraków.
Latem 2021 roku po raz kolejny siatkarze PlusLigi powalczą w Krakowie na piasku. W zeszłym roku cykl letniego Grand Prix PLS był pierwszą imprezą z udziałem naszych ligowych gwiazd oraz kibiców, po przerwaniu sezonów PlusLigi i TAURON Ligi z powodu pandemii koronawirusa. Turniej plażowy, grany w nietypowy sposób – zespoły liczą po 4 graczy – spotkał się ze sporym zainteresowaniem, a kibice oraz sami uczestnicy świetnie się bawili.
– Cieszę się, że władze Polskiej Ligi Siatkówki po raz kolejny postanowiły, że Kraków będzie gospodarzem tego atrakcyjnego i widowiskowego turnieju. Ubiegłoroczna edycja imprezy w naszym mieście okazała się strzałem w dziesiątkę, gościliśmy kibiców wszystkich drużyn, którzy nie mogli już doczekać się możliwości dopingowania na żywo czołowym zawodnikom w kraju. Liczymy, że i w tym roku spotkamy się w sprawdzonym miejscu – w kompleksie sportowym KS Wanda przy ul. Bulwarowej – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS w Krakowie.
Przed rokiem PreZero Grand Prix to był zupełnie nowy pomysł, który PLS w ekspresowym tempie wprowadziła, by pokazać, że ligowa siatkówka potrafi działać kreatywnie i błyskawicznie, nawet w najtrudniejszych momentach. Żadna inna liga sportowa w naszym kraju nie zdecydowała się na stworzenie w tak szybkim tempie tak dużego i śmiałego przedsięwzięcia. Inicjatywa Polskiej Ligi Siatkówki została zauważona na całym świecie, gratulacje przysłał także Ary Graça, prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB). Wszystkie mecze turnieju Grand Prix transmitowała Telewizja Polsat na swoich sportowych antenach, w trzech miastach gospodarzach powstały specjalne strefy kibica i trybuny – fani mogli oglądać mecze na żywo, oczywiście przy zachowaniu środków bezpieczeństwa związanych z ochroną przed pandemią koronawirusa.
– Już teraz zapraszam kibiców do Krakowa, w ten letni okres wiele się będzie działo, a w trakcie naszego letniego Grand Prix na pewno dostarczymy wielu atrakcji i stworzymy wspólnie wspaniałą atmosferę zabawy i rywalizacji – podkreśla prezes PLS.
Pierwsza edycja turnieju PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki rozgrywana była w kompleksie sportowym Wandy Kraków. Awans do wielkiego finału wywalczyły wtedy dwie żeńskie drużyny Grot Budowlani Łódź oraz #VolleyWrocław. Natomiast z męskich zespołów awansowały dalej Asseco Resovia Rzeszów, GKS Katowice, Jastrzębski Węgiel i MKS Będzin.
inf.prasowa