Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki podjął decyzję o zakończeniu tegorocznego sezonu ligowego PlusLigi, Ligi Siatkówki Kobiet oraz KRISPOL 1. Ligi. Decyzja oczywiście ma związek z aktualną sytuacją w Polsce i na świecie związaną z pandemią koronawirusa. Wiele osób związanych ze środowiskiem siatkarskim spodziewało się tej decyzji, która dziś została oficjalnie potwierdzona.

Sezon w PlusLidze został zawieszony po rozegraniu niepełnej fazy zasadniczej. W tym przypadku włodarze PLS, że nie zostanie przyznany tytuł Mistrza Polski. Zostanie ustalona kolejność drużyn w tabeli według liczby zdobytych punktów na dzień 12 marca. Zespoły, które uplasują się na trzech czołowych miejscach dostaną szansę występów w przyszłej edycji Ligi Mistrzów. Ustalono również, że ostatnia w ligowej tabeli BKS Visła Bydgoszcz nie wystąpi w plusligowych rozgrywkach sezonu 2020/21. O prawo gry w najwyższej klasie rozgrywkowej będą mogły ubiegać się drużyny Stal Nysa i BBTS Bielsko-Biała. Zostaną one poddane audytowi i o ewentualnym awansie do PlusLigi zadecyduje wyższa pozycja w tabeli KRISPOL 1. Ligi. Gdyby żadna z powyższych ekip nie spełniła wymogów stawianych zespołom w wyższej klasie rozgrywkowej, wówczas bydgoszczanie będą mogli pozostać wśród ekstraklasowych teamów. W tym przypadku klub czeka jednak audyt.

W przypadku Ligi Siatkówki Kobiet, sytuacja wygląda nieco inaczej. Faza zasadnicza została bowiem zakończona. Tym razem zostanie przyznany tytuł Mistrzyń Polski, a o kolejności poszczególnych zespołów na zakończenie sezonu zadecyduje układ tabeli po rozegraniu fazy zasadniczej. Tym samym Mistrzyniami Polski zostaną siatkarki z Polic. Zarówno one jak i rzeszowianki będą miały prawo rywalizacji w Lidze Mistrzyń. Ustalono ponadto, że ostatnia w tabeli Wisła Warszawa traci prawo rywalizacji w LSK. Miejsce warszawianek w Lidze Siatkówko Kobiet będzie mogła zająć drużyna Joker MEKRO ENERGOREMONT Świecie lub UNI Opole. Zajmują one obecnie czołowe lokaty w pierwszoligowych rozgrywkach. Podobnie jak w przypadku PlusLigi zostaną one poddane audytowi. W przypadku, gdy żadna z drużyn nie spełni wymogów, wówczas o miejsce w LSK będzie mogła ubiegać się Wisła Warszawa, która również będzie musiała poddać się audytowi.

Jeśli chodzi o rywalizację na pierwszoligowych boiskach, w przypadku mężczyzn również nie została dokończona faza zasadnicza. Analogicznie więc do PlusLigi nie zostanie wyłoniony mistrz tej fazy rozgrywek. Z KRISPOL 1. Ligą będą się musiały pożegnać dwie ostatnie drużyny w klasyfikacji końcowej, czyli SPS Chrobry Głogów oraz SMS PZPS I Spała.

To były dla nas bardzo trudne decyzje – mówi Paweł Zagumny, prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki S.A. – Trudne, lecz konieczne do podjęcia w trosce o bezpieczeństwo graczy, pracowników klubów i całego naszego środowiska. Mam nadzieję, że spotkają się ze zrozumieniem. W tym momencie dziękuję naszym wszystkim sponsorom oraz partnerom za okazywane nam zrozumienie i wsparcie, graczom i klubom za bardzo emocjonujący sezon. Liczę, że wkrótce wszyscy w zdrowiu spotkamy się w naszych halach, w walce o medale i przy wsparciu najlepszych kibiców świata – dodaje.

źródło: PlusLiga, fot. Krawczyk.photo