W 12. kolejce Sir Safety Conad Perugia poniosła drugą porażkę. Tym razem bez szans okazali się w starciu z zespołem z Modeny, który wygrał w trzech setach. Zespół Damiana Domagały przegrał z drużyną z Werony (0:3), a Miłosz Hebda ze swoim zespołem odnotował już jedenastą porażkę.

Sir Safety Conad Perugia podejmowała zespół z Modeny – to właśnie ten mecz zapowiadał się najciekawiej z wszystkich pojedynków w dwunastej kolejce.  Spotkanie trwało trzy sety i lepsi okazali się przyjezdni. Pierwsze dwie odsłony rozstrzygnęły się dopiero w końcówkach, ale w trzeciej partii goście prowadzili przez cały czas i nie pozwolili rywalom na przedłużenie meczu. Problemem gospodarzy na pewno była skuteczność w ataku – słabo zaprezentowali się przyjmujący: Aaron Russell (skończył 1 z 9 ataków – 11% skuteczności) i Ivan Zaytsev (5 na 20 ataków zakończyło się zdobyciem punktu – 25% skuteczności). Z lepszej strony pokazał się Aleksandar Atanasijevic (43%). Wśród gości najwięcej punktów zdobył Tine Urnaut – 13. Earvin Ngapeth został wybrany MVP tego spotkania. Francuz zapisał na swoim koncie 12 „oczek” i nie popełnił żadnego błędu w przyjęciu. Wyróżnić można także środkowego przyjezdnych  – Daniele Mazzone, który 4 razy blokował ataki przeciwników.

W trzech setach zakończyło się również spotkanie w Weronie, gdzie Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia uległa podopiecznym Nikoli Grbicia. Gospodarze kontrolowali przebieg całego meczu i zapisali na swoim koncie cenne punkty. Wśród zwycięzców najlepiej punktowali przyjmujący – Thomas Jaeschke i Stephen Maar. Obaj zdobyli 11 „oczek”. Dobry mecz rozegrał Stefano Mengozzi. Środkowy drużyny z Werony zapisał na swoim koncie 10 punktów, skończył 8 z 13 ataków (62% skuteczności) i dwa razy blokował rywali. Po drugiej stronie siatki najbardziej wyróżniał się Oleg Antonov – zdobywca 15 punktów. Słaby mecz rozegrali atakujący gości. Zarówno Benjamin Patch jak i Damian Domagała nie radzili sobie w ataku (Amerykanin – 21% skuteczności, a Polak 13%).

Z czwartego ligowego zwycięstwa mogła cieszyć się Gi Group Monza, która przed własną publicznością pokonała Bunge Ravennę w czterech setach. W premierowej partii zwyciężyli przyjezdni, ale już w kolejnych trzech dużo lepsi okazali się gospodarze. Oleg Plotnnytskyi został uznany MVP tego meczu. Zawodnik z Ukrainy zdobył dla swojego zespołu 22 punkty (18-atakiem i 4-blokiem). Na środku siatki bardzo dobrze zaprezentował się Thomas Beretta. Włoch aż 6 razy blokował ataki rywali i tyle samo punktów zdobył atakiem (87% skuteczności). W ekipie przyjezdnych najwięcej „oczek” zdobył Paul Buchegger – 24.

Kioene Padova podejmowała zespół z Latiny i pokonała ich w trzech setach. Spotkanie nie było pozbawione emocji – przyjezdni walczyli do samego końca (szczególnie w dwóch ostatnich odsłonach), ale w decydujących momentach zawsze lepsi okazywali się gospodarze. Jednym z atutów zwycięzców była na pewno zagrywka. Siatkarze z Padwy 9 razy punktowali bezpośrednio tym elementem. Lepsi okazali się także w bloku – gospodarze zapisali na swoim koncie 11 punktowych bloków, a przyjezdni 7. Alberto Polo (MVP) oraz Gabriele Nelli zdobyli najwięcej punktów dla swojego zespołu – obaj po 12. Po drugiej stronie siatki najwięcej „oczek” na swoim koncie zapisał Cristian Savani – 11. Nie był to dobry mecz dla libero drużyny z Latiny. Erik Shoji popełnił 4 błędy w przyjęciu zagrywki (dla porównania cały zespół z Padwy tylko 3).

Wicemistrzowie Włoch odnotowali siódme zwycięstwo. Tym razem siatkarze z Trydentu pokonali na wyjeździe drużynę z Sory. Podopieczni Angelo Lorenzettiego prowadzili już 2:0, ale w trzecim secie zagrali nieco słabiej i gospodarze przedłużyli spotkanie. Czwarta odsłona należała już do zawodników Diatec Trentino, którzy prowadzili od początku do końca i postawili kropkę nad „i”. Przyjezdni byli zdecydowanie lepsi w bloku – zdobyli tym elementem 14 punktów, a gospodarze tylko 5. Najlepiej punktującym zawodnikiem spotkania był lider drużyny z Sory, Dusan Petkovic. Tym razem Serb zgromadził na swoim koncie 22 punkty. Wśród zwycięzców najwięcej „oczek” zdobył Uros Kovacevic – 18. Najlepszym zawodnikiem meczu był rozgrywający przegranej drużyny – Federico Marazzo. Włoch zdobył 7 punktów (2-blokiem, 2 –atakiem i 3-zagrywką).

Bez szans w starciu z drużyną z Mediolanu był zespół Miłosza Hebdy, BCC Castellana Grotte. W tym spotkaniu wyraźnie dominowali gospodarze, a przyjezdni tylko w jednej odsłonie zgromadzili na swoim koncie 20 punktów, w innych setach nawet nie zbliżyli się do tej liczby. Liderem zwycięzców był Nimir Abdel-Aziz, który punktował 20 razy. MVP meczu, Ruben Schott zgromadził na swoim koncie 18 „oczek” i atakował ze skutecznością 68%. Przyjezdni mieli natomiast problem z kończeniem swoich akcji (odnotowali 33% skuteczności, a gospodarze blisko 60%). Miłosz Hebda pojawił się tylko na krótką zmianę w drugiej odsłonie i nie zdobył żadnego punktu.

BCC Castellana Grotte przegrała również w zaległym meczu 3. kolejki. Ich przeciwnikiem tym razem była Calzedonia Verona, ale również nie udało im się wygrać nawet jednej partii. Przyjezdni zapisali na swoim koncie 3 punkty, a MVP potkania wybrany został Mohammadjavad Manavinezhad. Irańczyk zgromadził na swoim koncie 22 punkty i atakował ze skutecznością bliską 60%. Polak nie dostał od trenera szansy na zaprezentowanie się w tym spotkaniu.

Wyniki spotkań 12. kolejki Serie A:

mecz rozegrany 16.11.2017
Cucine Lube Civitanova – Wixo LPR Piacenza 3:2 (25:22, 18:25, 22:25, 25:18, 15:12)
MVP: Tsvetan Sokolov

Sir Safety Conad Perugia – Azimut Modena 0:3 (22:25, 23:25, 21:25)
MVP: Earvin Ngapeth

Calzedonia Verona – Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia 3:0 (25:19, 25:21, 25:22)
MVP: Stefano Mengozzi

Gi Group Monza – Bunge Ravenna 3:1 (20:25, 25:19, 25:17, 25:21)
MVP: Oleg Plotnytskyi

Kioene Padova – Taiwan Excellence Latina 3:0 (25:20, 25:23, 25:23)
MVP: Alberto Polo

Biosi Indexa Sora – Diatec Trentino 1:3 (13:25, 19:25, 25:18, 22:25)
MVP: Federico Marrazzo

Revivre Milano – BCC Castellana Grotte 3:0 (25:16, 25:20, 25:13)