Za nami już pierwszy finał włoskiej Serie A. Sir Safety Conad Perugia po raz kolejny pokonała aktualnych mistrzów Włoch i zapisała na swoim koncie cenne zwycięstwo. Znamy już finalistów Play Off Challenge. O 5. miejsce i prawo udziału w europejskich pucharach w kolejnym sezonie powalczy Kioene Padova i Gi Group Monza.

W pierwszym finałowym pojedynku zdecydowanie lepsi byli siatkarze z Perugii. Block Devils pokonali przed własną publicznością Cucine Lube w czterech setach. Podopieczni trenera Lorenzo Bernardiego nie mieli większych problemów w tym meczu (wyjątkiem była tylko druga partia, w której triumfowali goście). Aktualni mistrzowie Włoch popełnili sporo błędów własnych: w ataku mylili się aż 13 razy (Perugia – 5). Najwięcej błędów w ataku popełnił Tsvetan Sokolov, a z kolei najniższą skuteczność odnotowali przyjmujący (28% – Taylor Sander i 25% Jiri Kovar). Najlepiej z siatkarzy Cucine Lube zaprezentował się Osmany Juantorena, który zapisał na swoim koncie 22 „oczka” i bezpośrednio w ataku mylił się tylko raz. Najwięcej punktów dla zwycięzców zdobył kolejny raz Aleksandar Atanasijevic. Serb punktował 20 razy i uzyskał 53% skuteczności w ofensywie.

W AGSM Forum niezwykle zaciętą walkę o awans do finału Play Off Challenge stoczyła Calzedonia Verona i Kioene Padova. Miejscowi rozstrzygnęli mecz na swoją korzyść dopiero po pięciu setach, a finalistę poznaliśmy dopiero po złotym secie (w pierwszym spotkaniu półfinałowym Kioene Padova wygrała 3:2 – przyp.red.). Dodatkowa partia była bardzo emocjonująca i dopiero w grze na przewagi szalę zwycięstwa na swoją stronę przechyliła drużyna z Padwy. Najwięcej punktów dla gospodarzy zdobył Toncek Stern (22), a dla przyjezdnych Gabriele Nelli (16).

Gi Group Monza pokonała drugi raz drużynę z Latiny i awansowała do finału rywalizacji o 5. pozycję. Mecz w Monzie miał zupełnie inny przebieg niż pierwszy półfinał – gospodarze tym razem pokonali rywali w trzech setach. MVP spotkania wybrany został Oleh Plotnytskyi, który zdobył dla zwycięzców 20 punktów. Po drugiej stronie siatki najwięcej punktował Sasha Starovic (12).

Wynik pierwszego finału Serie A (do 3. zwycięstw):

Sir Safety Conad Perugia – Cucine Lube Civitanova 3:1 (25:21, 22:25, 25:18, 25:23)
MVP: Ivan Zaystev
Stan rywalizacji: 1:0 dla Sir Safety Conad Perugii

Wyniki drugich półfinałów Play Off Challenge:

Calzedonia Verona – Kioene Padova 3:2 (25:20, 23:25, 23:25, 25:15, 15:5), złoty set: 15:17
MVP: Alberto Polo
Awans: Kioene Padova

Gi Group Monza – Taiwan Excellence Latina 3:0 (25:22, 25:22, 25:22)
MVP: Oleh Plotnytskyi
Awans: Gi Group Monza