Za nami 15. runda włoskiej Serie A. W tej kolejce nie było żadnych niespodzianek – faworyci pewnie wygrali swoje mecze. Kolejne porażki poniosły zespoły polskich siatkarzy – zespół Damiana Domagały przegrał w czterech setach z drużyną z Piacenzy, a Taiwan Excellence Latina bez żadnych problemów pokonała ekipę Miłosza Hebdy. Francuski przyjmujący, Earvin Ngapeth ustanowił nowy rekord ligi – 12 razy w jednym meczu punktował z pola serwisowego.

Niewiele ponad godzinę trwało spotkanie w Rawennie. Mistrzowie Włoch pokonali gospodarzy w trzech setach i nie dali im najmniejszych szans na wygranie chociaż jednej partii. W ostatniej odsłonie zawodnicy Bunge Ravenny zdobyli zaledwie 9 „oczek” (z czego 3 to były błędy własne Lube). Przyjezdni byli lepsi w każdym elemencie – zwycięzcy zapisali na swoim koncie 10 punktowych bloków (Ravenna – 1) i byli prawie dwukrotnie bardziej skuteczni w ataku (Lube – 62%, Ravenna – 32%). Najlepszym zawodnikiem pojedynku wybrany został Micah Christenson. Amerykanin poprowadził swój zespół do zwycięstwa i zdobył 4 punkty (1-zagrywką, 1-blokiem i 2-atakiem). Z dobrej strony pokazał się również Tsvetan Sokolov, który punktował 15 razy. Z kolei po drugiej stronie siatki najwięcej punktów zapisał na swoim koncie Paul Buchegger (9).

Z trzynastego  zwycięstwa mogli cieszyć się także zawodnicy z Perugii, którzy na własnym boisku pokonali zespół z Werony. Gospodarze kontrolowali przebieg spotkania – tylko w drugiej partii przyjezdni postawili trudniejsze warunki i wtedy wygrali seta, ale dopiero po grze na przewagi (26:28). MVP spotkania wybrany został Aaron Russell. Amerykański przyjmujący był bardzo skuteczny w ataku – skończył 19 z 24 prób (79%) i zapisał także na swoim koncie 1 punktowy blok i 1 as serwisowy. Warto wyróżnić także serbskiego środkowego bloku z Perugii. Marko Podrascanin zdobył 11 punktów (8-atakiem, 2-blokiem i 1-zagrywką). Po drugiej stronie siatki najwięcej „oczek” zdobył Toncek Stern. Atakujący Calzedonii Verona punktował 22 razy, z czego aż 5 bezpośrednio z zagrywki.

W czterech setach wygrała także Wixo LPR Piacenza, która pokonała na wyjeździe zespół Damiana Domagały. Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia postawiła trudne warunki tylko w pierwszych dwóch setach (drugą odsłonę wygrali), a w ostatnich dwóch partiach przyjezdni kontrolowali grę i nie pozwolili gospodarzom przekroczyć granicy dwudziestu punktów. Leonel Marshall został wybrany najlepszym zawodnikiem tego pojedynku. Gracz Piacenzy zdobył 14 punktów i 4 razy zatrzymał ataki przeciwników. Ogólnie Wixo LPR Piacenza była dużo lepsza w bloku – punktowali 17 razy tym elementem (najwięcej Alessandro Fei – 6), a gospodarze 9. Najwięcej punktów dla Vibo Valentii zdobył Benjamin Patch – 19, a dla zwycięzców Alessandro Fei – 21. Damian Domagała wszedł tylko na krótką zmianę w drugim secie i nie zdobył żadnego punktu.

Wicemistrzowie Włoch pokonali na własnym boisku zespół z Padwy. Spotkanie trwało trzy sety, a większe emocje były tylko w drugiej odsłonie– wówczas o zwycięstwie zadecydowała gra na przewagi. W pozostałych dwóch odsłonach przyjezdni nie zdobyli nawet dwudziestu punktów. Podopieczni Angelo Lorenzettiego byli skuteczni w ataku (60%), a także sprawili przeciwnikom wiele trudności zagrywką (zmusili rywali do 10 błędów w przyjęciu). Najlepszym zawodnikiem meczu był Eder Carbonera, który zapisał na swoim koncie 11 punktów, odnotował 80% skuteczności w ataku i najwięcej razy (3) blokował ataki przeciwników. Najwięcej „oczek” dla gospodarzy zdobył Nicholas Hoag (19), a dla przyjezdnych Gabriele Nelli (11).

Z cennych trzech punktów mogą się cieszyć także siatkarze Azimutu Modena, którzy pokonali na własnym parkiecie zespół z Sory. Przyjezdni zwyciężyli w pierwszej partii po grze na przewagi, ale w kolejnych odsłonach gospodarze pokazali dość wyraźnie, że są lepszą drużyną. Earvin Ngapeth został uznany najlepszym siatkarzem tego spotkania. Francuz zdobył dla swojego zespołu 26 punktów. Przyjmujący ustanowił również nowy rekord we włoskiej lidze – zapisał na swoim koncie aż 12 punktów bezpośrednio z zagrywki (Mitja Gasparini był poprzednim rekordzistą w tym elemencie – miał na koncie 11 asów serwisowych w trakcie jednego spotkania). Po drugiej stronie siatki najlepiej zaprezentował się Dusan Petkovic, który zdobył 26 „oczek”. Inni gracze Sory nie przekroczyli granicy dziesięciu punktów w tym meczu.

Ciekawy pojedynek mogliśmy obserwować w Monzie, gdzie po czterech setach ze zwycięstwa mogli cieszyć się siatkarze z Mediolanu. Premierowa partia zapowiadała jednak co innego  – wówczas to gospodarze bardzo pewnie zwyciężyli, a gracze Revivre Milano zdobyli wtedy tylko 14 punktów. W kolejnych odsłonach sytuacja uległa jednak zmianie i to podopieczni Andrei Gianiego byli górą w następnych trzech setach. Przyjezdni bardzo dobrze zaprezentowali się w bloku – przez cały mecz punktowali aż 17 razy tym elementem (Monza – 8).  Absolutnym liderem na środku siatki był Taylor Averill, który zatrzymywał rywali 8 razy. Kolejny raz z dobrej strony pokazał się Nimir Abdel-Aziz, czyli MVP spotkania. Atakujący zdobył 29 „oczek” i znowu sprawiał trudności rywalom zagrywką (6 asów). Po drugiej stronie siatki najwięcej punktował Simon Hirsch – 14 razy.

Cenne punkty na swoim koncie zapisała również Taiwan Excellence Latina, która pokonała zespół Miłosza Hebdy. BCC Castellana Grotte nie miała żadnych argumentów, aby podjąć równą walkę z zespołem z Latiny na ich własnym boisku. Na początku każdej z trzech partii gospodarze wypracowywali sobie kilka punktów przewagi, którą utrzymywali do końca. Goście na przestrzeni całego spotkania popełnili 6 błędów w przyjęciu (z czego 5 libero – Domenico Cavaccini). Dwóch graczy zwycięskiej drużyny zdobyło po 15 punktów – Sasha Starovic oraz Crisitan Savani. Ten drugi został wybrany MVP tego pojedynku. Dobrze zaprezentował się również Carmelo Gitto, który w ataku zanotował 80% skuteczności i najwięcej razy blokował gości na środku siatki (3). Dla przyjezdnych najwięcej punktował Djalma Moreira, który zdobył 11 „oczek”.

Wyniki spotkań 15. kolejki Serie A:

Bunge Ravenna – Cucine Lube Civitanova 0:3 (17:25, 20:25, 9:25)
MVP: Micah Christenson

Sir Safety Conad Perugia – Calzedonia Verona 3:1 (25:19, 26:28, 25:18, 25:22)
MVP: Aaron Russell

Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia – Wixo LPR Piacenza 1:3 (23:25, 25:23, 18:25, 19:25)
MVP: Leonel Marshall

Diatec Trentino – Kioene Padova 3:0 (25:14, 27:25, 25:19)
MVP: Eder Carbonera

Azimut Modena – Biosi Indexa Sora 3:1 (25:27, 25:15, 25:20, 25:20)
MVP: Earvin Ngapeth

Gi Group Monza – Revivre Milano 1:3 (25:14, 23:25, 21:25, 16:25)
MVP: Nimir Abdel-Aziz

Taiwan Excellence Latina – BCC Castellana Grotte 3:0 (25:16, 25:15, 25:20)