17. kolejka włoskiej ligi mężczyzn przeszła już do historii. Mistrzowie Włoch pewnie pokonali Latinę i zrewanżowali się za dotkliwą porażkę w pierwszej rundzie rozgrywek. Kolejny tie-break rozegrała Azimut Modena, ale tym razem wynik końcowy był inny – Wixo LPR Piacenza mogła cieszyć się z pokonania podopiecznych Radostina Stojczewa. Ciężką przeprawę miała Bunge Ravenna w Sorze, gdzie do zwycięstwa potrzebowała aż 5 setów.

Liderzy tabeli pokonali w czterech setach zespół z Mediolanu na wyjeździe i dopisali do swojego konta trzy punkty. Podopieczni Lorenzo Bernardiego pewnie zwyciężyli w pierwszej partii, ale jednak w drugiej odsłonie gospodarze wykorzystali chwilę nieco słabszej gry przyjezdnych i doprowadzili do zwycięstwa w tym secie i wyrównania stanu spotkania. Block Devils jednak nie pozostawili wątpliwości, która drużyna jest lepsza i bez większych problemów wygrali kolejne dwa sety. Najlepiej punktującym zawodnikiem był lider zespołu gospodarzy – Nimir Abdel-Aziz, który zgromadził na swoim koncie 28 „oczek”. Dobrze zaprezentował się przyjmujący Block Devils, Aaron Russell. Amerykanin zapisał na swoim koncie 16 punktów przy 67% skuteczności w ataku i został wyróżniony jako najlepszy zawodnik tego spotkania.

Niespodziewaną porażkę w Piacenzie ponieśli siatkarze Azimutu Modena. Premierowa odsłona była bardzo zacięta, ale w grze na przewagi szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili gospodarze. Goście wyszli podrażnieni na drugą partię i zagrali dużo pewniej – wygrali seta do 17 i wyrównali stan spotkania. Kolejne dwie odsłony były wyrównane jak pierwsza i zwycięzcę wyłonił dopiero tie-break, w którym lepiej zagrali podopieczni Alberto Giulianiego. Liderem zwycięzców na pewno był MVP spotkania – Alessandro Fei. Włoch zgromadził na swoim koncie 26 punktów. Z kolei po drugiej stronie siatki najlepiej prezentowali się Earvin Ngapeth i Tine Urnaut, którzy zdobyli odpowiednio 24 i 23 „oczka.” Atutem Wixo LPR Piacenzy w tym meczu byli również środkowi. Aimone Aletti dobrze spisywał się w bloku (3 punkty), a Viktor Yosifov bardzo skutecznie atakował (82% skuteczności). Podobny procent w ataku uzyskał środkowy Modeny – Daniele Mazzone.

Pięciosetowy pojedynek stoczyły ze sobą także Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia i Gi Group Monza. W tym przypadku ze zwycięstwa nie cieszyli się gospodarze, a przyjezdni z Monzy. Goście prowadzili już 2:0, ale w trzeciej odsłonie ich skuteczność w ataku nieco spadła, co bezlitośnie wykorzystali gospodarze, którzy wygrali seta do 17. Kolejna partia również należała do podopiecznych Antonio Valetiniego (choć nie wygrali już z tak wysoką przewagą) i gospodarze doprowadzili do tie-breaka, który był bardzo wyrównany, zakończył się grą na przewagi i zwycięstwem Monzy. Po stronie zwycięzców można wyróżnić dwóch liderów – Donovan Dzavoronok i Michal Finger punktowali 22 razy. Czeski atakujący został nawet wybrany MVP spotkania – skończył 19 z 32 ataków (59% skuteczności), dwa razy posłał asa serwisowego i raz blokował rywali. Wysoką skuteczność w ataku osiągnął również środkowy bloku drużyny z Monzy – Simone Buti (70%). W ekipie z Vibo Valentii przez cały mecz podstawowym atakującym był Benjamin Patch (15 punktów), a Damian Domagała wszedł tylko 3 razy na krótkie zmiany i nie zdobył żadnego punktu.

Bardzo trudne warunki postawiła Biosi Indexa Sora zespołowi z Ravenny. Zespół z Sory znajduje się w dolnej części tabeli i mało kto spodziewał się, że mogą toczyć tak wyrównany pojedynek z Bunge Ravenną. Gospodarze jednak pokazali charakter już w pierwszej partii, która trwała prawie 40 minut i po długiej grze na przewagi ten set zakończył się na ich korzyść (36:34). Przyjezdni w kolejnej odsłonie wyszli mocno podrażnieni i zagrali dużo skuteczniej (16:25). Kolejne sety nie były tak wyrównane jak pierwszy, ale żadna z drużyn się nie poddawała i zwycięzcę wyłonił dopiero tie-break, który wygrali goście. Przyjezdni lepiej zaprezentowali się w polu serwisowym (14 asów, Sora – 9) i byli nieznacznie lepsi w ataku. W drużynie zwycięzców nie można wyróżnić jednego lidera – identyczną liczbę punktów i skuteczność odnotowało dwóch przyjmujących, czyli Cristian Poglajen i Nicolas Marechal (21 „oczek” i 50%). MVP spotkania został wybrany zawodnik drużyny przegranej – Rasmus Nielsen. Reprezentant Danii zdobył 23 punkty dla swojego zespołu.

Mistrzowie Włoch zrewanżowali się za porażkę w pierwszej części sezonu i pokonali przed własną publicznością zespół z Latiny w trzech setach. Najbardziej wyrównana była pierwsza partia – wówczas gospodarze przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę dopiero pod koniec partii. W kolejnych odsłonach wypracowali sobie przewagę na początku i tylko ją powiększali, a przyjezdni zdobyli po 16 punktów. Najlepiej punktującym zawodnikiem pojedynku był Tsvetan Sokolov, który również otrzymał wyróżnienie MVP. Bułgar skończył 13 z 21 ataków (62%) i dorzucił po punkcie zagrywką i blokiem. Ogólnie siatkarze Cucine Lube byli dużo lepsi w bloku (stosunek 10:3). Bardzo dobrze na środku siatki spisał się Enrico Cester, który punktował 6 razy tym elementem. Po drugiej stronie siatki dwóch siatkarzy zdobyło po 10 „oczek” – Sasha Starovic i Gabriele Maruotti.

Ciekawie zapowiadało się z kolei starcie pomiędzy Calzedonią Verona a Kioene Padova. Niestety takie nie było – podopieczni Nikoli Grbicia zakończyli mecz w trzech setach, a siatkarze Kioene rozegrali słabe spotkanie. Calzedonia Verona wykorzystała atut własnego boiska i lepiej zaprezentowała się w polu serwisowym – zmusili przyjezdnych do 7 błędów w przyjęciu. Goście zagrali również mniej skutecznie w ataku – zapisali na swoim koncie 10 błędów i 5 razy ich próby były zatrzymywane (Verona – 3 błędy i 5 ataków zablokowanych). Thomas Jaeschke został wyróżniony jako MVP tego meczu. Amerykanin zdobył 10 punktów dla swojego zespołu. Najlepiej punkujący był jednak Toncek Stern (16). Z kolei po drugiej stronie siatki najlepiej zaprezentował się Luigi Randazzo (15 „oczek”).

Wyniki spotkań 17. kolejki Serie A:

Revivre Milano – Sir Safety Conad Perugia 1:3 (20:25, 25:23, 20:25, 22:25)
MVP: Aaron Russell

Wixo LPR Piacenza – Azimut Modena 3:2 (29:27, 17:25, 22:25, 25:23, 15:12)
MVP: Alessandro Fei

Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia – Gi Group Monza 2:3 (23:25, 17:25, 25:17, 25:23, 14:16)
MVP: Michal Finger

Biosi Indexa Sora – Bunge Ravenna 2:3 (36:34, 16:25, 22:25, 25:20, 12:15)
MVP: Rasmus Breuning Nielsen (Biosi Indexa Sora)

Cucine Lube Civitanova – Taiwan Excellence Latina 3:0 (25:22, 25:16, 25:16)
MVP: Tsvetan Sokolov

Calzedonia Verona – Kioene Padova 3:0 (25:20, 25:16,, 25:21)
MVP: Thomas Jaeschke