Kolejna kolejka włoskiej Serie A przeszła do historii. Po jedenastu meczach liderem jest Cucine Lube Civitanova, która w tej kolejce straciła punkt w starciu z drużyną z Padwy. Biosi Indexa Sora pokonała po pięciosetowym pojedynku zespół Miłosza Hebdy i odniosła pierwsze zwycięstwo w tegorocznych rozgrywkach.

11. kolejka rozpoczęła się już w sobotę – Cucine Lube Civitanova podejmowała zespół z Padwy. Mistrzowie Włoch mogli cieszyć się ze zwycięstwa, ale przyjezdni wyjechali z Eurosuole Forum z jednym punktem. Pojedynek był bardzo zacięty – trzy z pięciu partii zakończyły się grą na przewagi, w tym tie-break. Tsvetan Sokolov był najlepiej punktującym zawodnikiem – zdobył dla Lube 26 punktów (22-atakiem i 4-blokiem). Taylor Sander został uznany MVP tego spotkania. Przyjmujący punktował 19 razy, a jego skuteczność w ataku wynosiła 53%. Wśród przyjezdnych dobry mecz rozegrał Gabriele Nelli. Włoch zgromadził na swoim koncie 23 punkty, a skuteczność w ataku miał identyczną jak Amerykanin.

Mecz bez większych emocji odbył się w Modenie, gdzie tym razem wyższość gospodarzy musiała uznać Bunge Ravenna. Podopieczni Radostina Stoycheva kontrolowali przebieg całego spotkania i odnieśli pewne zwycięstwo w trzech setach. Gospodarze byli lepsi w większości elementów, wyjątkiem był tylko blok. Przyjezdni 8 razy skutecznie blokowali ataki przeciwników (najwięcej Krasimir Georgiev – 3), przy 5 punktowych blokach Modeny (tutaj najlepiej Daniele Mazzone – 3). Najskuteczniej wśród gospodarzy atakował Tine Urnaut (64%), który równocześnie zdobył najwięcej punktów – 15. Żaden zawodnik z ekipy gości nie uzyskał skuteczności w ataku powyżej 50%, a najlepiej punktujący był Giacomo Raffaelli, który zapisał na swoim koncie 14 „oczek”.

Niewiele ponad godzinę trwało również spotkanie w Piacenzie, gdzie podopieczni Alberto Giulianiego w trzech setach pokonali Gi Group Monzę. Więcej emocji mogła przynieść tylko pierwsza partia, która zakończyła się wynikiem 25:23. W kolejnych odsłonach siatkarze z Piacenzy wyraźnie pokazali swoją wyższość i nie pozwolili przyjezdnym przekroczyć bariery dwudziestu punktów. Gospodarze bardzo dobrze spisali się w bloku – 12 razy skutecznie blokowali ataki przeciwników, a goście tylko 5. Najwięcej punktów tym elementem zdobył Alessandro Fei – 5. Włoch był również najlepiej punktującym tego pojedynku – zgromadził na swoim koncie 18 „oczek”. Michele Baranowicz został uznany najlepszym siatkarzem tego meczu. Rozgrywający poprowadził swój zespół do zwycięstwa i dodatkowo zdobył dwa punkty. Po drugiej stronie siatki najwięcej razy punktował Michal Finger – 12.

Z kolei kibice zgromadzeni w Pala Valentia mogli oglądać dłuższe i emocjonujące spotkanie. Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia podejmowała wicemistrzów Italii i ulegli im dopiero po pięciu setach, a dwie partie kończyły się grą na przewagi. Kluczem do zwycięstwa zespołu z Trydentu był na pewno skuteczniejszy atak i blok (50% skuteczności w ataku i 13 punktowych bloków, a gospodarze odnotowali 44% i 8 bloków). MVP meczu wybrany został Nicholas Hoag. Kanadyjczyk skończył 13 z 24 ataków (54% skuteczności), a także dołożył punkt blokiem i dwa zagrywką. Na wyróżnienie zasługuje również Eder Carbonera, środkowy atakował z 80% skutecznością (8/10). Najwięcej punktów dla gospodarzy zdobył Oleg Antonov – 18. W tym starciu na boisku mogliśmy obserwować również Damiana Domagałę. Polak zagrał w trzech ostatnich partiach i zdobył 10 „oczek” (9-atakiem i 1-zagrywką).

Z dziesiątego zwycięstwa mogą się cieszyć kibice Block Devils. Sir Safety Conad Perugia pokonała tym razem na wyjeździe zespół z Latiny. Mecz rozpoczął się bardzo ciekawie – premierowa odsłona trwała aż 41 minut i zakończyła się wynikiem 39:41. Z kolei drugą partię wygrali gospodarze i wyrównali stan spotkania. Podopieczni Lorenzo Bernardiego wyszli już na trzeciego seta bardziej skoncentrowani i zagrali na tyle skutecznie, że zakończyli mecz w czterech odsłonach, a w dwóch ostatnich partiach nie pozwolili gospodarzom zbliżyć się do granicy dwudziestu punktów. Bardzo dobrze w tym spotkaniu zaprezentował się Ivan Zaystev, który został uznany MVP. Przyjmujący zgromadził na swoim koncie 24 „oczka”, zanotował 55% skuteczności w ataku (18/33), trzy razy punktował blokiem i nie popełnił żadnego błędu w przyjęciu (50% przyjęcia pozytywnego). Block Devils dużo lepiej prezentowali się w polu serwisowym – zdobyli aż 13 punktów tym elementem (najwięcej Ivan Zaytsev i Luciano De Cecco – 3), a gospodarze na własnym boisku tylko raz zaserwowali asa. Najwięcej punktów dla Latiny zdobył Yuki Ishikava – 18.

Ze zwycięstwa na wyjeździe mogła się cieszyć również Calzedonia Verona, która pokonała w trzech setach Revivre Milano. Podopieczni Nikoli Grbicia kontrolowali przebieg całego spotkania i odnieśli siódme zwycięstwo w tym sezonie. Luca Spirito został wybrany najlepszym zawodnikiem tego meczu. Rozgrywający poprowadził swój zespół do zwycięstwa i dwa razy punktował blokiem. Najwięcej „oczek” wśród gości na swoim koncie zapisał Thomas Jaeschke – 13, a dla gospodarzy Nimir Abdel-Aziz – również 13. Bardzo dobrze zaprezentował się także Alen Pajenk, który mecz zakończył ze 100% skutecznością w ataku (9/9) i trzy razy zdobył punkt bezpośrednio z zagrywki.

Z pierwszego ligowego zwycięstwa może się cieszyć Biosi Indexa Sora, która wygrała pięciosetowy pojedynek w Bari. W tym meczu również nie zabrakło emocji – trzecia odsłona i tie-break zakończyły się grą na przewagi. Przegrana BCC Castellana Grotte zaprezentowała się dużo lepiej w bloku (15 punktów zdobyli tym elementem, a zespół z Sory tylko 5). Kolejny raz najbardziej wyróżniającym się zawodnikiem wśród przyjezdnych był Dusan Petkovic. Serb, który został MVP meczu zdobył 32 punkty i atakował ze skutecznością bliską 50%. Miłosz Hebda nie miał szansy zaprezentować się w tym meczu, a jego zespół poniósł 9 porażkę (BCC Castellana Grotte ma jeden zaległy mecz, do tego momentu wygrała tylko jedno spotkanie).

 Wyniki spotkań 11. kolejki Serie A:

Cucine Lube Civitanova – Kioene Padova 3:2 (25:21, 26:28, 25:21, 24:26, 16:14)
MVP: Taylor Sander

Azimut Modena – Bunge Ravenna 3:0 (25:21, 25:19, 25:18)
MVP: Tine Urnaut

Wixo LPR Piacenza – Gi Group Monza 3:0 (25:23, 25:13, 25:18)
MVP: Michele Baranowicz

Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia – Diatec Trentino 2:3 (20:25, 25:22, 25:27, 27:25, 12:15)
MVP: Nicholas Hoag

Taiwan Excellence Latina – Sir Safety Conad Perugia 1:3 (39:41, 25:20, 15:25, 17:25)
MVP: Ivan Zaytsev

Revivre Milano – Calzedonia Verona 0:3 (15:25, 22:25, 17:25)
MVP: Luca Spirito

BCC Castellana Grotte – Biosi Indexa Sora 2:3 (25:21, 22:25, 26:28, 25:18, 17:19)
MVP: Dusan Petkovic

Tabela po 11. kolejce (kolejno: punkty, wygrane i przegrane mecze):

inf.własna/legavolley.it
fot. legavolley.it