Trener Nikola Grbić podał czternastoosobowy skład reprezentacji Serbii na europejski turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich, który w najbliższy wtorek rozpocznie się w Berlinie. Serbowie w grupie zmierzą się z Belgami, Niemcami, a także z reprezentacją Polski.

Do rozpoczęcia europejskiego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich pozostało coraz mniej czasu. Selekcjonerzy wszystkich reprezentacji podają czternastoosobowe składy swoich reprezetacji, które już za kilka dni będą walczyć o bilet do Rio.Także Nikola Grbić podał czternastoosobowy skład reprezentacji Serbii. Nie brakuje w nim zawodników, którzy w poprzednich latach walczyli na parkietach PlusLigi. Część z nich wciąż możemy podziwiać. Wśród złotej czternastki Grbicia znaleźli się między innymi środkowy PGE Skry Bełchatów, Srećko Lisinac oraz libero Cerrad Czarnych Radom, Neven Majstorović.

-Moim zdaniem te kwalifikacje to w ogóle najtrudniejszy turniej w siatkówce. O wiele łatwiej wywalczyć medal na mistrzostwach Europy czy na igrzyskach olimpijskich niż w ogóle się na nie zakwalifikować. W europejskich kwalifikacjach udział bierze osiem zespołów. Osiem zespołów najwyżej notowanych w rankingu CEV. Każdy z tej “ósemki” mógłby być na podium igrzysk olimpijskich.- mówi środkowy Skry, Srećko Lisinac.

Serbowie w fazie grupowej zmierzą się z Polską, Niemcami oraz Belgią. Z każdej z dwóch grup awans do półfinałów wywalczą po dwie najlepsze drużyny. Zwycięzca turnieju w Berlinie zapewni sobie bezpośrednią kwalifikację do igrzysk olimpijskich, a zespoły, które zajmą drugie i trzecie miejsce, zyskają prawo gry w turnieju interkontynentalnym. Z niego zdecydowanie łatwiej będzie wywalczyć bilety do Rio de Janeiro.

Reprezentacja Serbii siatkarzy w ramach przygotowań do turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich rozegrała dwa sparingi z Bułgarią. Dwukrotnie zwyciężali podopieczni Nikoli Grbicia.

W poniedziałek 28 grudnia, odbył się pierwszt mecz. Spotkanie było wyrównane i reprezentacja Serbii wygrała dopiero po czterosetowym boju. W meczu zabrakło Aleksandara Atanasijevicia, Nikoli Jovovicia oraz Urosa Kovacevicia, zaś do Belgradu w ogóle nie przyjechał Cwetan Sokołow, który indywidualnie przygotowuje się do turnieju w Berlinie.
We wtorek Nikola Grbić oddelegował do gry już swoich najlepszych zawodników i mecz zakończył się w trzech setach.

Wyniki sparingów:

I mecz: Serbia – Bułgaria 3:1 (25:22, 22:25, 27:25, 26:24)

II mecz: Serbia – Bułgaria 3:0 (25:21, 25:23, 25:16)

 

Skład reprezentacji Serbii na europejskie kwalifikacje do IO:

Rozgrywający: Nikola Jovović, Aleksa Brdjović
Atakujący: Aleksandar Atanasijević, Drażen Luburić
Środkowi: Dragan Stanković, Marko Podrascanin, Srećko Lisinac, Aleksandar Okolić
Przyjmujący: Marko Ivović, Nemanja Petrić, Milan Katić, Uros Kovacević
Libero: Nikola Rosić, Neven Majstorović