Po osiągnięciu najlepszego w historii dziewiątego miejsca na zeszłorocznych Mistrzostwach Świata w Polsce, Finlandia będzie próbowała osiągnąć równie dobry wynik podczas Ligi Światowej 2015.

fot. fivb.org


Trener Finów Tuomas Sammelvuo rozpocznie swój trzeci sezon w Lidze Światowej, po tym jak zbierał w niej doświadczenie w przeszłości jako zawodnik i kapitan.

– Wiele rozmawiamy o małych rzeczach – powiedział szkoleniowiec. – Chcemy, żeby te małe rzeczy dobrze funkcjonowały, ponieważ mają one znaczenie.

Chwilę przed pierwszym meczem Ligi Światowej, 14 zawodników reprezentacji Finlandii trenuje w Kuortane Olympic Training Centre. W kadrze Sammelvuo znalazło się kilka nowych twarzy, takich jak skrzydłowi Jan Helenius i Tomi Rumpunen, środkowi Sauli Sinkkonen i Ville Juntura. Libero Jesse Mantyla powrócił do składu po kilku latach nieobecności.

Sammelvuo będzie z pewnością mógł liczyć na doświadczone trio Konstantin Shumov – Matti Oivanen – Urpo Sivula, którzy byli członkami składu z Ligi Światowej 2006. Oivanen jest obecnie zawodnikiem z najwyższą liczbą występów w reprezentacji z 233 meczami, kapitan Antti Siltala ma rozegranych 226 meczów, a Shumov 202.

Najbardziej doświadczeni zawodnicy jak Siltala, który spełnia się w roli kapitana w ostatnich latach w połączeniu z młodymi siatkarzami, którzy dodają pikanterii zespołowi. Jesteśmy gotowi do gry i pokazania się z najlepszej strony na boisku.

Finlandia wystąpi w Lidze Światowej po raz 10. z rzędu. Ich najlepszym osiągnięciem było siódme miejsce w 2007 roku, w tym samym, w którym wdarli się na najwyższy poziom europejskiej siatkówki, zajmując czwarte miejsce w Mistrzostwach Europy.

Finlandia będzie rywalizować w grupie E z Belgią, Holandią i Portugalią. Pierwsze mecze zagrają przeciwko Belgom w Tamperce Ice Arena w Hakametsa w dniach 23-24 maja.

– Chcemy odnieść sukces w Lidze Światowej mówi Sammelvuo. – Potrzebujemy dobrego otwarcia z Belgią. Chcemy poprawiać się z meczu na mecz, ponieważ to ważne w naszej misji Rio 2016. To będzie nasz pierwszy krok w drodze do Igrzysk Olimpijskich.