FIVB wyraziła zgodę na udział reprezentacji Rosji w siatkarskim turnieju olimpijskim w Rio. 

Decyzja Federacji ma związek z ujawnioną w Rosji ogromną aferą dopingową. Według dotychczasowych ustaleń na dopingu w ostatnich latach było bardzo wielu Rosyjskich sportowców. W czwartek zapadła decyzja o dyskwalifikacji Rosyjskich lekkoatletów. W niedzielę członkowie Komitetu Wykonawczego MKOl po wideokonferencji postanowili, że o ewentualnym wykluczeniu reprezentantów tego kraju w jakiejś dyscyplinie ma zadecydować federacja zajmująca się daną dyscypliną sportu (w przypadku siatkówki – jest to FIVB). Zgodnie tą decyzją zawodnicy zgłoszeni do udziału w Igrzyskach będą musieli przejść kontrolę antydopingową.

Przed paroma dniami światło dzienne ujrzał raport Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), który obrazuje skalę tego problemu. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń w aferę tę zmieszani są nie tylko zawodnicy czy trenerzy. Obejmuje ona swoim zasięgiem także przedstawicieli władz, państwowe laboratoria antydopingowe, badające pobierane próbki ale także Rosyjskie służby specjalne (FSB). W związku ze wspomnianym raportem WADA zarekomendowała dla MKOl-u całkowitą dyskwalifikację reprezentacji Rosji – Skoro rosyjskie Ministerstwo Sportu nadzorowało systematyczną metodę oszustwa w 30 dyscyplinach, w tym 20 rozgrywanych na letnich igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich, pojawiają się poważne wątpliwości co do zasadności domniemania niewinności reprezentantów kraju w tych sportach, i we wszystkich innych – skomentowała organizacja. Decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego była jednak inna. Jednym z warunków jest obowiązek wykluczenia z udziału w Igrzyskach zawodników, którzy w przeszłości stosowali doping.

Zgodnie z tymi wytycznymi na olimpiadę nie może pojechać, np. Aleksandr Markin. Część zawodników (jak choćby Dymitrija Muserskiego) z gry wyeliminowały kontuzje.

Skład Rosyjskiej kadry wygląda następująco:

Rozgrywający: Siergiej Grankin, Igor Kobzar
Atakujący: Maksim Michajłow, Konstantin Bakun
Środkowi: Andriej Aszczew, Aleksander Wołkow, Artiom Wolwicz
Przyjmujący: Siergiej Tietiuchin, Dmitrij Wołkow, Jegor Kluka
Libero: Artiom Jermakow, Aleksiej Werbow

 Nasi grupowi rywale są aktualnymi Mistrzami Olimpijskimi i w Rio z pewnością będą bronić mistrzowskiego tytułu. 

źródło: PAP, TVP Sport, Radio ZET, Polsat Sport, plusliga.pl