Zespół znad Adriatyku to jeden z grupowych rywali Polaków. Biało-czerwoni zagrają ze Słoweńcami drugiego dnia turnieju o godzinie 19.30. Na Słoweńców, oprócz mistrzów świata, czekają w grupie C jeszcze reprezentacje Białorusi i Belgii.

cev.lu

Pamiętajmy, że reprezentacja Słowenii, choć sklasyfikowana na odległym 39. miejscu w rankingu FIVB, ma już w tym sezonie na koncie udany występ w Lidze Europejskiej. Słoweńcy (po uprzednim wygraniu wszystkich spotkań fazy grupowej) zdobyli złoto imprezy, pokonując w finale drużynę Macedonii 3:0. Wcześniej w półfinale Final Four rozgrywanego w Wałbrzychu siatkarze słoweńscy zwyciężyli Polaków, czyli naszą Kadrę B prowadzoną przez Andrzeja Kowala. MVP Ligi Europejskiej 2015 został wybrany rozgrywający Słoweńców Dejan Vinčič. Efektem pierwszego miejsca w rozgrywkach będzie udział tej reprezentacji w Lidze Światowej 2016, choć zespół ten początkowo został przez światową federację FIVB… zapomniany i pominięty w gronie uczestników wymienionych do gry w przyszłorocznej World League.

cev.lu

Podczas przygotowań do Mistrzostw Europy 2015 siatkarze Słowenii zagrali dwukrotnie na swoim terenie z reprezentacją Brazylii. Gospodarzom nie udało się wygrać żadnego ze spotkań, które zakończyły się kolejno rezultatami 1:3 oraz 2:3. Dobre wyniki przywieźli Słoweńcy z Turnieju Czterech Narodów rozegranego w dniach 25-27 września w Ludwigsburgu. Nasi grupowi rywale zakończyli zawody na drugim miejscu w tabeli, po zwycięstwach nad reprezentacjami Serbii oraz Francji i jednej porażce w meczu z triumfatorem całego turnieju, drużyną Niemiec.

Mecze Słoweńców w tegorocznych ME:

9. października 2015 – 16:30 – Słowenia – Białoruś

10. października 2015 – 19:30 – Słowenia – Polska

11. października 2015 – 14:00 – Belgia – Słowenia

W kadrze Słowenii na tegoroczne ME nie znalazł się Matevž Kamnik, który nie zagra w mistrzostwach z powodu operacji kolana. W obozie Słoweńców często nadmienia się natomiast nazwisko kapitana, którym jest Tine Urnaut. Sam przyjmujący zaznaczył, że jego drużyna musi pokazać się w każdym meczu jak najlepiej i zdobyć jak najlepszą pozycję wyjściową do drugiej fazy mistrzostw.

cev.lu

Skład reprezentacji Słowenii na Mistrzostwa Europy 2015 prezentuje się następująco: 

Rozgrywający: Grega Ropret (Hypo Tirol Innsbruck, Austria), Dejan Vinčič (Beauvais Oise UC, Francja)

Atakujący: Mitja Gasparini (Paris Volley, Francja)

Środkowi: Alen Pajenk (Fenerbahce Stambuł,Turcja), Jan Kozamernik (ACH Volley, Słowenia), Danijel Koncilja (Posojilnica Dob, Austria), Uroš Pavlovič (Panvita Pomgrad, Słowenia) 

Przyjmujący: Tine Urnaut (Energy T.I. Diatec Trentino, Włochy), Klemen Čebulj (Cucine Lube Banca Macerata, Włochy), Jan Pokeršnik (Beuavais Oise Universite Club, Francia), Alen Šket (Ninfa Latina, Włochy), Jan Klobučar (United Volleys Rhein-Main, Niemcy)

Libero:  Miha Plot (ACH Volley, Słowenia), Jani Kovačič (Posojilnica Dob, Austria)

Słoweńcy zagrają w mistrzostwach Starego Kontynentu pod wodzą włoskiego mistrza. Andrea Giani, który objął stanowisko szkoleniowca reprezentacji Słowenii w marcu, podkreślił, że dobry poziom gry jego drużyny musi zacząć się od pierwszego meczu w Bułgarii. Zaznaczył także, że jego podopieczni mają chęci stać się jednym z odkryć tegorocznych Mistrzostw Europy.

fivb.org

Swoją historię w ME siatkarze Słowenii rozpoczęli w 2001 roku, kiedy to zakończyli zawody w grupie drużyn sklasyfikowanych na miejscach 9-12. Co ciekawe, w całym turnieju triumfowała wtedy drużyna Jugosławii (zespół Jugosławii zdobył w Mistrzostwach Europy łącznie 4 brązowe i jeden srebrny krążek). Kolejny start Słoweńcy odnotowali w roku 2007, zajęli wtedy jednak ostatnie, 16. miejsce w klasyfikacji końcowej. Dwa lata później sklasyfikowano ich zaledwie lokatę wyżej – Słowenia wyprzedziła tylko reprezentację Czech. Najlepszy występ w ME to rok 2011 i 9. lokata na mistrzostwach rozgrywanych w Austrii i Czechach.  Ostatnie mistrzostwa Starego Kontynentu Słoweńcy zakończyli na 13. miejscu. Jak będzie tym razem? Zespół Słowenii ma szansę na lokatę wśród czołowych drużyn mistrzostw. Na ich drodze już niebawem staną jednak Polacy, bądźcie z nami!