Po dwóch latach nieobecności Glenn Hoag ponownie obejmie reprezentację Kanady. Zastąpi Stephana Antigę, który po zakończeniu mistrzostw świata zrezygnował z prowadzenia drużyny z Kraju Klonowego Liścia z powodów rodzinnych.

Glenn Hoag był trenerem reprezentacji Kanady w latach 2006-2010. Przystępując do pracy z narodową drużyną, miał opracowany plan rozwoju siatkówki i krok po kroku go realizował. Pierwsze lata pracy Glena Hoaga nie przynosiły wyników, jednak z roku na rok Kanadyjczycy stawali się coraz mocniejszą drużyną, która nie raz sprawiła niespodziankę w międzynarodowych turniejach. Jego ostatnimi sukcesami było siódme, najwyższe w historii występów, miejsce na mistrzostwach świata w 2014 roku oraz piąte na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Po turnieju olimpijskim zrezygnował z prowadzenia kadry i skupił się na pracy trenerskiej w tureckim Arkas Spor Izmir. Był również doradcą do spraw rozwoju męskiej siatkówki w Kanadzie.

Glenn Hoag zgodził się powrócić do sztabu szkoleniowego i przygotować drużynę do igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2020 roku w Tokio. Pierwszy turniej kwalifikacyjny do igrzysk odbędzie się w sierpniu 2019 roku.

– Mam silny związek z męską reprezentacją i nie mogę się doczekać, aby wykorzystać progres, jaki poczyniła drużyna od 2016 r. pod kierunkiem Stephane Antigi. Następne dwa lata są kluczowe i będą wymagały dużo pracy. Mam jednak zaufanie do sztabu, w tym asystenta trenera Dana Lewisa, oraz do zawodników. Wszyscy koncentrujemy się na kwalifikacjach olimpijskich i dobrych występach na arenie międzynarodowej – powiedział po objęciu funkcji trenera Glenn Hoag.

Podczas „nieobecności” Glenna Hoaga, reprezentacja Kanady zajęła trzecie miejsce w Lidze Światowej w 2017 roku i siódme w 2018 r. w Siatkarskiej Lidze Narodów. Na ostatnich mistrzostwach świata Mężczyzn FIVB we Włoszech i Bułgarii uplasowali się na dziewiątej pozycji.

– Glenn Hoag z powodzeniem pracował jako trener od 2006 r. i z pewnością podoła obowiązkom trenera do 2020 roku. Następne osiemnaście miesięcy będzie ekscytującym okresem dla programu męskiego – powiedział Julien Boucher, dyrektor ds. rozwoju siatkówki w Kanadzie.

źródło: inf.własna, volleyball.ca