Bez zwycięstwa Memoriał Zdzisława Ambroziaka zakończyła ZAKSA Kędzierzyn Koźle. Po meczu udało nam się zadać kilka pytań przyjmującemu mistrzów Polski, Rafałowi Buszkowi. 

Wczoraj przegrana z Indykpolem, dziś z ONICO. Czy pomimo tych dwóch porażek dostrzega Pan pozytywy w Waszej grze?

Oczywiście. Wynik nie jest tutaj najważniejszy. Przed tym turniejem wiadomo było, że przyjedziemy do Warszawy w okrojonym składzie, więc rezultat był dla nas sprawą drugorzędną. Najważniejsze było to, nad czym pracujemy na treningach i sprawdzenie kilku elementów.

Podczas Memoriału pełnił Pan funkcję kapitana zespołu. Jest to dla Pana duże wyróżnienie?

Na pewno, każdy kto jest kapitanem ma specjalną rolę w drużynie. Ja osobiście bardzo cieszyłem się z tego, że na tym turnieju byłem kapitanem. Niestety, wynik sportowy nie był dla nas zadowalający, ale tak jak powiedziałem, nie był on najważniejszy.

Jak podobała się Panu otoczka Memoriału Zdzisława Ambroziaka, organizacja i atmosfera?

Fajnie, że ten Memoriał jest organizowany. Oczywiście, jak tylko mam możliwość wzięcia udziału w tym turnieju, czy to w tym roku z ZAKSĄ, czy z innymi klubami, to zawsze chętnie przyjeżdżam do Warszawy. Wiadomo, że ten turniej jest organizowany przeważnie na tydzień przed ligą. Teoretycznie teraz liga startuje za dwa tygodnie, ale już za tydzień gramy o Superpuchar, także cieszę się, że mogliśmy tutaj wystąpić.

No właśnie, liga już za pasem. Jak oceni Pan dyspozycję swoją i zespołu na tym etapie przygotowań?

Oczywiście czekamy na to, aż zaczniemy trenować w komplecie. Gdy będziemy w pełnym składzie, to na pewno będzie to wyglądało dużo lepiej. Po tych kilku treningach, które mieliśmy, nasza gra nie jest zadowalająca, ale pozytywnie patrzymy w przyszłość.

Waszym nowym trenerem został Andrea Gardini. Dostrzega Pan jakieś różnice pomiędzy treningami z nim a Ferdinando De Giorgim?

Każdy szkoleniowiec ma swój sposób trenowania, także różnic jest dużo. Nie będę jednak porównywał obu tych trenerów.

W najbliższym sezonie kandydatów do medali będzie wielu, więc obrona mistrzostwa Polski będzie trudnym zadaniem…

Jak co roku. Na pewno nie jest łatwo zdobyć i bronić mistrzostwa. Wiemy, co nas czeka w tym sezonie. Rozegramy bardzo dużo spotkań, praktycznie w każdych rozgrywkach będziemy walczyć o jak najwyższe lokaty. To z pewnością będzie trudny sezon, ale jesteśmy na to przygotowani. Dwa razy z rzędu sięgaliśmy po mistrzostwo i na pewno będziemy chcieli znowu je obronić.

rozmawiał Marcin Paluch