Zarząd PZPS 2 kwietnia 2016 roku, bez głosu sprzeciwu zarekomendował Jacka Kasprzyka na stanowisko Prezesa Związku w kadencji 2016-2020.

Jacek Kasprzyk zadeklarował, że jego celem jest zbudowanie silnej reprezentacji drużyn siatkarzy męskich, żeńskich oraz zespołów plażowych na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w roku 2020. Kasprzyk chce również położyć nacisk na wysoki poziom siatkówki żeńskiej i promocję siatkówki młodzieżowej oraz podjąć dialog w kwestii otwarcia lig zawodowych. Podkreślił jednocześnie, że należy dołożyć wszelkich starań by reprezentacja męska i trzy pary siatkówki plażowej zagrały w tegorocznym turnieju olimpijskim w Rio de Janeiro.

Jacek Kasprzyk z siatkówką związany jest od niemal 40 lat – najpierw jako zawodnik, potem dyrektor Ligi Siatkówki Kobiet (obecnie ORLEN Liga) i wreszcie wiceprezes, a następnie prezes Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej. W Zarządzie PZPS zasiada od roku 2004, jest wiceprezesem do spraw sportu i szkolenia. Decyzją Zarządu Związku, podjętą w Kaliszu podczas Finału Pucharu Polski w Siatkówce Kobiet, został rekomendowany, jako kandydat na Prezesa PZPS w kadencji (2016-2020).

Jacek kocha siatkówkę, a przy tym jest sprawdzonym i doświadczonym menadżerem, który ma umiejętności, wiedzę i siłę by sprostać nawet największym wyzwaniom.  To człowiek zgody i kompromisu, dlatego popieram jego kandydaturę i bardzo cieszę się z tej nominacji. W lutym ubiegłego roku obejmując w niełatwym okresie zaszczytną funkcję Prezesa PZPS, dzięki wsparciu wielu osób zdołałem zrealizować postawione przed nami zadania. Związek jest w dobrej kondycji sportowej, organizacyjnej i finansowej. Jednocześnie deklaruję, że jestem gotów nadal służyć naszej dyscyplinie w roli, którą wskażą mi Delegaci podczas czerwcowych wyborów – powiedział Paweł Papke, Prezes Zarządu PZPS.

 – Pragnę podziękować za okazane mi przez Zarząd zaufanie i liczę na głosy delegatów Walnego Zjazdu, który odbędzie się w czerwcu tego roku. Dla mnie osobiście dzisiejsza rekomendacja jest potwierdzeniem znaczenia mojego dotychczasowego wkładu w rozwój polskiej siatkówki. Chcę być prezesem, który połączy pasję siatkarską z wiedzą i doświadczeniem menedżera sportu, którym jestem od ponad 20 lat – powiedział Jacek Kasprzyk, kandydat na Prezesa PZPS i dotychczasowy wiceprezes ds. sportu i szkolenia

Jacek Kasprzyk startuje w wyborach pod hasłem zjednoczenia całego środowiska siatkarskiego wokół celów gwarantujących wysoki poziom sportowy i organizacyjny Polskiej Siatkówki. Jego celem jest utrzymanie męskiej reprezentacji w grupie drużyn walczących o medale, regularna obecność polskich par plażowych w turniejach głównych.

W trakcie swojej wieloletniej pracy niejednokrotnie przekonałem się, że w siatkówce nic łatwo nie przychodzi, to jest walka i każdy punkt trzeba wydrzeć przeciwnikowi. Teraz nas, jako Związek czeka ciężka praca o to, aby polscy siatkarze stanowili silną reprezentację podczas Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku w Tokio, a także późniejszych latach. Na Japonię mamy plan, który zaczniemy realizować jeszcze przed rozpoczęciem Igrzysk w Rio – wyjaśnił Jacek Kasprzyk.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że tylko zgoda, kompromis i wspólne działanie całego środowiska może przynieść sukces polskiej siatkówce. Powinniśmy działać jak dobrze zgrany zespół, zaś w samym Związku głosy wszystkich powinny być słyszane i słuchane. Jednocześnie deklaruję, że po pozytywnym rozstrzygnięciu w czerwcowych wyborach, ustąpię z funkcji prezesa Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej.

Jacek Kasprzyk chce również dalszego umocnienia pozycji federacji w strukturach międzynarodowych oraz zachowania cykliczności dużych wydarzeń siatkarskich w Polsce.

Dalszemu rozwojowi Polskiej Siatkówki ma służyć między innymi budowa zaplecza akademickiego na bazie absolwentów oraz absolwentek Siatkarskich Ośrodków Szkolnych i Szkół Mistrzostwa Sportowego, znaczące zwiększenie monitoringu szkoleniowo – medycznego uzdolnionej siatkarsko młodzieży, finansowe premiowanie klubów i trenerów osiągających sukcesy w pracy z młodzieżą i premia „reprezentacyjna” dla trenerów i klubów, które wychowały kadrowiczów. Atrakcyjność rozgrywek siatkarskich ma zapewnić otwarcie lig zawodowych, baraże pomiędzy mistrzami I ligi, a ostatnimi zespołami PlusLigi i ORLEN Ligi oraz telewizyjne transmisje meczy zespołów I ligi.

Wybory nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej odbędą się w 7 czerwca br. podczas Walnego Zgromadzenia Delegatów PZPS.

Jacek Kasprzyk urodził się 8 sierpnia 1962 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Przygodę ze sportem rozpoczynał w wieku 6 lat od pływania, ale jego pasją były gry zespołowe. Nie od razu jednak zerwał z pływaniem, ale dodał do tego piłkę… wodną.

W I klasie technikum trafił do hali, gdzie nie rozstał się z piłką. Jednak wodną zamienił na siatkową. Ten etap sportowej kariery miał miejsce w rodzinnym mieście Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie reprezentował barwy miejscowego KSZO.

W roku 1982 rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej, gdzie zdobywał zawód inżyniera elektryka, ale też nie zrezygnował ze swojej największej pasji – siatkówki reprezentując barwy uczelnianego AZS-u.

Grę w AZS Politechnika Warszawska łączył z działalnością społeczną w strukturach Akademickiego Związku Sportowego. W roku 1983 został najmłodszym prezesem klubu uczelnianego w Polsce.

Od wielu lat zasiada w najwyższych władzach AZS a od trzech kadencji pełni odpowiedzialną funkcję Skarbnika największego stowarzyszenia sportowego w Polsce.

Nieustannie związany z siatkówką.

Od 2004 roku jest członkiem Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W kadencji 2004-2008 przewodniczył Sądowi Odwoławczemu. W kolejnej kadencji (2008-2012) był Przewodniczącym Wydziału dyscypliny. Ponownie wybrany przez Delegatów do Zarządu PZPS w roku 2012 wszedł do Prezydium Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Przez trzy lata przewodniczył także Wydziałowi Siatkówki Plażowej. W tym czasie polskie pary zdobyły 36 medali imprez międzynarodowych. Po raz pierwszy w historii aż trzy reprezentacyjne duety mają ogromną szansę by wystąpić w turnieju olimpijskim.

W ubiegłym roku został wiceprezesem PZPS ds. sportu i szkolenia i Przewodniczącym Wydziału Szkolenia. Kierując kluczowym obszarem federacji sprawił, że polska reprezentacja mężczyzn – mistrzów świata ma nadal realne szanse by zagrać na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016, a trzy polskie pary są niemal pewne udziału w turnieju olimpijskim w siatkówce plażowej.

Jacek Kasprzyk od wielu lat jest bardzo aktywnie zaangażowany w prace w ramach Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej.  W roku 2005 został dyrektorem Ligi Siatkówki Kobiet, która od roku 2009 przybrała nazwę ORLEN Liga. W roku 2014 objął funkcję Wiceprezesa PLPS, a rok później został Prezesem spółki zarządzającej rozgrywkami najwyższego szczebla.

Jacek Kasprzyk jest żonaty od 28 lat z Anną, która jest architektem, absolwentką Politechniki Warszawskiej. Syn Wojciech ma 25 lat, jest absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego na kierunku zarządzanie.

źródło: pzps.pl