Bilety do Rio i medale rozdane. 12 ekip, 16 dni, 66 meczów, 227 setów – tak w skrócie prezentuje się zakończony właśnie Puchar Świata kobiet 2015. Po raz czwarty po trofeum sięgnęły siatkarki Chin. Poza nimi na podium znalazły się Serbki i Amerykanki.

Walka o bilety na Igrzyska Olimpijskie 2016 w Rio de Janeiro trwała do samego końca. Przed ostatnim dniem o awans walczyły cztery ekipy (Chiny, Serbia, USA, Rosja). Jako że o miejscu w tabeli decydowała ilość wygranych meczów, w lepszej sytuacji były Chinki i Serbki. Pozostałe dwie ekipy mogły mieć nadzieję na ich porażkę i wtedy przed nimi otworzyłaby się szansa na olimpiadę.

Ale zacznijmy od początku… Turniej rozpoczął się 22 sierpnia. Udział wzięło 12 ekip: Japonia (gospodarz), USA (Mistrz Świata 2014), Chiny, Korea, Kenia, Algieria, Argentyna, Peru, Rosja, Serbia, Dominikana i Kuba. Wiadomo też było, że medale rozdzielą między siebie ekipy Chin, USA, Rosji, Serbii, a namieszać mogą Japonki czy Argentynki.

Już pierwszego dnia naprzeciw siebie stanęły Serbki i Chinki, a z pojedynku zwycięsko wyszły Azjatki. Pozostali faworyci wygrywali bez większych problemów.

Dominikana – Rosja 0:3; USA – Korea 3:0; Kuba – Kenia 3:1; Serbia – Chiny 1:3; Peru – Algieria 3:0; Argentyna – Japonia 0:3.

Drugiego dnia doszło do kolejnego pojedynku gigantów, Serbki podejmowały Amerykanki i po pięciosetowym boju zapisały na swoim koncie pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata 2015. Rosjanki dość niespodziewanie także w pięciu setach pokonały Japonki.

Kenia – Dominikana 0:3; Korea – Peru 3:0; Argentyna – Kuba 3:0; Chiny – Algieria 3:0; Serbia – USA 3:2; Japonia – Rosja 2:3.

Dość niespodziewanie trzeciego dnia Amerykanki ograły Chinki w trzech setach, przypominając wszystkim, że są mistrzyniami świata. Poza tym faworytki pewnie wygrywały swoje mecze i jedynie pojedynek Dominikany i Argentyny trwał dłużej niż trzy sety.

Dominikana – Argentyna 3:1; Algieria – Korea 0:3; Rosja – Kenia 3:0; Peru – Serbia 0:3; USA – Chiny 3:0; Kuba – Japonia 0:3.

Przed zespołami był teraz dzień przerwy.

Po powrocie do rywalizacji czwartego dnia nie było niespodzianek, planowe zwycięstwa odniosły faworytki, a w pamięci zostanie z pewnością wynik meczu Serbek z Algierkami – siatkarki z Afryki zdobyły w całym meczu tylko 21 punktów!

Argentyna – Rosja 0:3; USA – Peru 3:0; Kuba – Dominikana 1:3; Serbia – Algieria 3:0; Chiny – Korea 3:1; Japonia – Kenia 3:0.

Piątego dnia zmagań Algierki ustanowiły kolejny niechlubny rekord – tym razem w meczu z Amerykankami zdobyły zaledwie 14 punktów i przegrały w 52 minuty! Pozostałe faworytki również odniosły łatwe zwycięstwa, jedynie Japonki męczyły się z Dominikankami przez pięć setów.

Rosja – Kuba 3:0; Algieria – USA 0:3; Kenia – Argentyna 0:3; Peru – Chiny 0:3; Korea – Serbia 0:3; Dominikana – Japonia 2:3.

Drużyny wróciły do rywalizacji po dwóch dniach przerwy i tym razem wszystkie mecze zakończyły się w trzech setach.

Dominikana – Serbia 0:3; Argentyna – Algieria 3:0; Rosja – Korea 3:0; Kenia – USA 0:3; Kuba – Chiny 0:3; Japonia – Peru 3:0.

Siódmego dnia znów czekała nas siatkarska uczta. Po przeciwnych stronach siatki stanęły Rosjanki i Serbki. Drużyna Sbornej mimo prowadzenia 2:0, uległa przeciwniczkom w pięciu setach.

Dominikana – Peru 3:1; Kuba – Algieria 3:0; Rosja – Serbia 2:3; Argentyna – USA 0:3; Kenia – Chiny 0:3; Japonia – Korea 3:0.

Kolejnego dnia zmagań naprzeciw siebie stanęły gospodynie i Serbki, które do tej pory przegrały tylko raz i zaliczały się do ścisłego grona faworytek. Potrzebowały jednak aż pięciu setów, aby odnieść siódme zwycięstwo. Ze swojej pierwszej wygranej cieszyły się Kenijki, które w trzech setach pokonały najsłabsze w stawce Algierki.

Rosja – Peru 3:0; Kenia – Algieria 3:0; Dominikana – Korea 1:3; Argentyna – Chiny 0:3; Kuba – USA 0:3; Japonia – Serbia 2:3.

Po dwóch dniach przerwy zespoły stanęły do decydującej walki o bilety na Igrzyska Olimpijskie. W grze pozostało wciąż pięć ekip – USA, Rosja, Chiny, Serbia i Japonia. W najciekawszym meczu dnia Rosjanki pokonały Amerykanki w trzech setach, przez co mistrzynie świata spadły z podium i oddaliła się ich szansa na awans na IO.

Dominikana – Chiny 0:3; Argentyna – Peru 3:2; Rosja – USA 3:0; Kuba – Serbia 0:3; Kenia – Korea 0:3; Japonia – Algieria 3:0.

Przed zawodniczkami pozostały tylko dwa mecze i wciąż nie było wiadomo, kto zapewni sobie bilety do Rio. Rosjanki po wygranej z USA, uległy Chinkom w czterech setach i tak naprawdę najbliżej awansu były Chinki właśnie i Serbki.

Dominikana – Algieria 3:0; Kuba – Peru 3:1; Rosja – Chiny 1:3; Kenia – Serbia 0:3; Argentyna – Korea 0:3, Japonia – USA 1:3.

Wszystko rozstrzygnęło się ostatniego dnia zmagań. Serbki po wygranej z Argentyną zapewniły sobie awans. Rosjanki mimo gładkiego zwycięstwa nas Algierią (siatkarki z Afryki zdobyły zaledwie 19 punktów, a mecz trwał 50 minut) nie liczyły się w walce o bilet. Amerykanki wciąż mogły mieć nadzieję, że Japonia pokona Chiny i zostanie cień szansy na awans. Tak się jednak nie stało. Podopieczne Lang Ping ponad dwie godziny walczyły z gospodyniami, ale wygrały i zapewniły sobie wygraną w turnieju i bilet do Brazylii. Obok nich miejsca na olimpiadzie mają już Serbki. Podium uzupełniły Amerykanki.

Kenia – Peru 3:2; Rosja – Algieria 3:0; Argentyna – Serbia 2:3; Dominikana – USA 0:3; Kuba – Korea 3:2; Japonia – Chiny 1:3.

Dream Team Pucharu Świata Kobiet 2015:

Najlepsza przyjmująca: Brankica Mihajlovic (Serbia)

Druga najlepsza przyjmująca: Tatiana Kosheleva (Rosja)

Najlepsza blokująca: Daymara Lescay (Kuba)

Druga najlepsza blokująca: Tetori Dixon (USA)

Najlepsza libero: Brenda Castillo (Dominikana)

Najlepsza rozgrywająca: Niverka Marte (Dominikana)

Najlepsza atakująca: Nataliya Obmochaeva (Rosja)

12. Algieria 0 pkt (0-11)

O miejscu w tabeli decydują: liczba zwycięstw, zdobyte punkty, ratio setów, ratio punktów, zwycięstwa w meczach między sobą.