Od piątku do niedzieli w Kompleksie Sportowym Wanda Kraków rozgrywana była pierwsza edycja turnieju PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki. Awans do sierpniowego finału wywalczyły już dwie żeńskie drużyny Grot Budowalni Łódź oraz #VolleyWrocław. Natomiast z męskich zespołów w Gdańsku zagrają Asseco Resovia Rzeszów, GKS Katowice, Jastrzębski Węgiel i MKS Będzin. Kolejny turniej zostanie rozegrany w przyszły weekend w Warszawie.

Przez trzy dni w Krakowie rozgrywana była pierwsza edycja turnieju PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki. Do stolicy Małopolski przyjechały cztery zespoły żeńskie – Grot Budowalni Łódź, #VolleyWrocław, Energa MKS Kalisz, SAN-Pajda Jarosław oraz osiem męskich drużyn – Asseco Resovia Rzeszów, BBTS Bielsko-Biała, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, GKS Katowice, Jastrzębski Węgiel, Stal Nysa, Aluron CMC Warta Zawiercie i MKS Będzin.

W pierwszym dniu turnieju na boisku do siatkówki plażowej rywalizowały żeńskie zespoły. We wszystkich meczach nie brakowało emocji, zaciętej walki i efektownych akcji. Zmagania w fazie grupowej z kompletem trzech zwycięstw zakończył Grot Budowalni Łódź i z pierwszego miejsca awansował do turnieju finałowego, który zostanie rozegrany w Gdańsku. Na drugiej lokacie uplasował się #VolleyWrocław. – Nie mogłyśmy sobie nic lepszego wymarzyć. Cieszymy się bardzo ze zwycięstwa i tego, że jedziemy do Gdańska. W Krakowie zagrałyśmy naprawdę dobrze. Turniej przebiegał w świetnej atmosferze. Wspólnie ze sztabem szkoleniowym stworzyłyśmy super team. – powiedziała Kornelia Moskwa, środkowa łódzkiej drużyny.

W sobotę grę rozpoczęły męskie zespoły. O dwa miejsca premiowane awansem do finału walczyły cztery drużyny: Asseco Resovia Rzeszów, BBTS Bielsko-Biała, GKS Katowice oraz Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Zawodnicy wszystkich ekip zaprezentowali świetny poziom sportowy. Po kilku godzinach zaciętej rywalizacji do turnieju finałowego awansowali rzeszowianie i katowiczanie. –  Nasz zespół przyjechał do Krakowa przede wszystkim dobrze się bawić siatkówką w nowej wersji, a także powalczyć. Myślę, że najlepszym dowodem był nasz ostatni mecz przeciwko bielszczanom. Było wiele walki, ale także masa akcji rozegranych z uśmiechem na twarzy – wyznał Jan Firlej, rozgrywający GKS-u.

Niedziela była ostatnim dniem rywalizacji w Krakowie. Do gry przystąpiły cztery zespoły PlusLigi – Aluron CMC Warta Zawiercie, Jastrzębski Węgiel, MKS Będzin i Stal Nysa. Walka o prawo gry w turnieju finałowym w Gdańsku toczyła się do ostatniego spotkania. Wyniki poszczególnych meczów układały się tak, że dopiero ostatnie starcie MKS-u Będzin z Jastrzębskim Węglem wyłoniło dwójkę finalistów. Ostatecznie ta sztuka udała się siatkarzom z Jastrzębia oraz Będzina. Będzinianie pokonali jastrzębian 2:1. To właśnie wygrany tie-break zapewnił im awans do turnieju finałowego.

–  To naprawdę świetna formuła. Na boisku jest więcej zawodników. Do tego dopuszczalna jest większa ilość zagrań – można przebijać, kiwać. To bardzo ułatwia grę siatkarzom, którzy nie do końca daliby sobie radę na piasku. Podczas tych zawodów wszystkimi siatkarskimi, halowymi zagraniami można było nadrobić. Widać, że każdy świetnie dawał sobie radę, a przy tym dobrze się bawił – zakończył Jakub Popiwczak, libero Jastrzębskiego Węgla. PreZero Grand Prix PLS rozgrywane jest na piachu. Na boisku drużyna liczy 4 osoby (skład drużyny może liczyć od 4 do 8 zawodniczek/zawodników).

Najlepsze siatkarki i siatkarze z PlusLigi, TAURON Ligi i TAURON 1. Ligi najpierw zawitały do Krakowa (24-26 lipca, kompleks sportowy KS Wanda Kraków, ul. Bulwarowa 39). Tydzień później będą rywalizować w stolicy (31 lipca-2 sierpnia, Monta Beach Volley Club). Wielki finał rozegrany zostanie natomiast w Gdańsku (7-9 sierpnia, LOTOS Stadion Letni Gdańsk).

inf.prasowa