Spotkanie zarządu CEV odbyło się przy okazji odbywającego się w Moskwie turnieju Grand Slam. Członkowie zarządu spotkali się, aby rozstrzygnąć istotne kwestie dla europejskiej siatkówki. Jednym z punktów programu był wybór gospodarzy Europejskich Turniejów Kwalifikacyjnych do Rio.

Po przejrzeniu rezultatów procedury przetargowej zarząd ostatecznie potwierdził państwa, które w przyszłym roku będą organizowały Europejskie Turnieje Kwalifikacyjne. Turnieje zostały zaplanowane na dni  4 – 9 i 5 – 10 styczeń odpowiednio dla kobiet i mężczyzn. W Niemczech odbędą się kwalifikacje mężczyzn, mecze będą rozgrywane w Berlinie w Max – Schmeling – Halle. Kwalifikacje kobiet będą miały miejsce  w Baskent Volleyball Hall w Ankarze.

Poza państwami gospodarzami w turnieju weźmie udział siedem innych drużyn – uczestnictwo zostanie ustalone wg europejskiego rankingu, który zostanie zaktualizowany po tegorocznych Mistrzostwach Europy. Drużyny, które w Berlinie i Ankarze zajmą drugie bądź trzecie miejsce wciąż będą miały szanse by zawalczyć o awans do Igrzyska Olimpijskich podczas Światowego Turnieju Kwalifikacyjnego, który wstępnie jest zaplanowany na okres koniec maja – początek czerwca, w Japonii.