Zdecydowanie jedną z najbardziej prestiżowych imprez siatkarskich są Klubowe Mistrzostwa Świata. Możliwość wzięcia udziału w tych zawodach jednak nie jest taka prosta, ponieważ na tej imprezie spotykają się tylko najlepsze ekipy globu. Polska będzie gospodarzem najbliższych rozgrywek, więc drużyna, która wywalczy mistrzostwo Polski, zapewni sobie bezpośredni awans na te zawody.

Wielka siatkówka ponownie w Polsce!

Z pewnością tegoroczne rozgrywki Klubowych Mistrzostw Świata będą pełne wrażeń i niezapomnianych chwil, dla każdego, kto kocha siatkówkę. Polska po raz kolejny została doceniona przez FIVB i po czterokrotnym rozgrywaniu wyżej wymienionych zawodów w Brazylii, nadszedł czas na zmiany. Tym razem Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej przeprowadziła otwarty przetarg na zorganizowanie tych zawodów, a nasz kraj wypadł w nim najlepiej. – To będą najlepsze Klubowe Mistrzostwa Świata zorganizowane do tej pory przez FIVB, a zakończenie roku będzie wspaniałą okazją, by zaprezentować to, co w naszym sporcie najlepsze” – zapowiedział Ary S. Graça, prezydent FIVB. Za kandydaturą naszego kraju przemawiało bardzo dużo: – Polska ma tradycję organizowania wybitnych wydarzeń siatkarskich, jak mogliśmy się przekonać podczas FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 i oczekujemy kolejnego świetnego widowiska z udziałem najlepszych zawodników świata, grających przy dopingu najlepszych kibiców na świecie” – dodał Ary S. Graça.

Tegoroczna impreza zostanie jednak rozegrana wedle nowych zasad. Jakich? Otóż w turnieju udział weźmie osiem ekip, a będą to: mistrzowie Ameryki Południowej, Europy i Azji, mistrzowie kraju gospodarza zawodów – Polski, oraz ligowi mistrzowie dwóch najlepszych krajów z rankingu FIVB (na 31 grudnia 2016 r.), a także dwa zespoły z dzikimi kartami. Faza grupowa Klubowych Mistrzostw Świata odbędzie się między 11 a 14 grudnia i zostanie rozegrana w dwóch polskich miastach, a następnie dwie najlepsze ekipy z każdej grupy przeniosą się do innego miasta i tam rozegrają mecze półfinałowe oraz finał. Co ciekawe, pierwszy raz odbędzie się specjalny mecz Legend Siatkówki z udziałem byłych gwiazd światowego formatu, a całość wydarzenia kończącego rok zwieńczy Gala FIVB.

Bezpośredni bilet! Komu?

Wedle nowej formuły rozgrywek udział w Klubowych Mistrzostwach Świata mają zapewniony mistrzowie kraju. A ilu jest pretendentów do mistrzowskiego tytułu? Mistrzostwem Polski zapewne jest zainteresowana każda ekipa występująca w PlusLidze, jednak nie każdy zespół ma odpowiednie warunki do tego, aby zdobyć tytuł. Obecnie aż trzy ekipy zmagają się między sobą, o możliwość walki w finale PlusLigi, a teraz doszła jeszcze dodatkowa motywacja – udział w Klubowych Mistrzostwach Świata.

W najbardziej komfortowej sytuacji znajduje się zespół broniący mistrzostwa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, zajmując pierwsze miejsce w tabeli, na ogonie ma jednak dwie bardzo mocne ekipy – Asseco Resovię Rzeszów oraz PGE Skrę Bełchatów. W ubiegłym sezonie kędzierzynianie mieli dogodniejszą sytuację, ponieważ prowadzili blisko dziesięcioma punktami nad zespołem, który zajmował drugą lokatę. Obecnie ta różnica wynosi cztery „oczka”, więc wszystko jeszcze może się zdarzyć, ponieważ na 10 kolejek przed końcem, ekipę z Kędzierzyna-Koźla czeka m.in spotkanie z Jastrzębskim Węglem, który w tym sezonie bardzo dobrze się prezentuje i na pewno będzie liczył się w walce o medale mistrzostw Polski. Co więcej, jastrzębianie dysponują bardzo równą, zgraną ekipą, której liderami są Salvador Hildago de Oliva oraz Maciej Muzaj, więc na pewno będą walczyć o zwycięstwo nad kędzierzyńskim zespołem, a już na pewno o urwanie choćby jednego punktu. Warto wspomnieć, że jastrzębianie (42 pkt) tracą, tylko i aż, dwa „oczka” do trzeciej PGE Skry Bełchatów (44 pkt), więc mogą jeszcze dużo namieszać. Ponadto ekipę obrońców tytułu w ostatniej kolejce czeka spotkanie z Asseco Resovią Rzeszów, która do końca będzie walczyła o awans na te zawody. Przed nami więc emocjonująca końcówka fazy zasadniczej. Czy któraś z ekip jest w stanie zagrozić kędzierzynianom? Przekonamy się o tym niebawem!

Na pewno spokojni o awans nie mogą być rzeszowianie, ponieważ mimo wygranej nad ich bezpośrednim rywalem o drugie miejsce w tabeli, ich prowadzenie nad bełchatowskim zespołem to zaledwie jeden punkt. Poza tym Asseco Resovia Rzeszów w tym sezonie jest jak enigma, nigdy nie wiadomo co zaprezentuje na boisku. Po serii zwycięstw może ponieść niespodziewane porażki i pogubić jakże cenne punkty. Z pewnością i ona nie pogardziłaby udziałem w elitarnych rozgrywkach Klubowych Mistrzostw Świata, więc i dla niej będzie to dodatkowa motywacja do przywiezienia trofeum mistrzowskiego ponownie do Rzeszowa. PGE Skra Bełchatów jednak z pewnością im tego nie ułatwi. Mimo tego że bełchatowianie tracą jedno „oczko” do drugiej w tabeli Asseco Resovii Rzeszów, są w bardzo dobrej formie. Z pewnością ta porażka ich zabolała, ale są w stanie podnieść się i pokazać bardzo dobrą siatkówkę. Wiemy również, że bełchatowianie biją się zaciekle o jak najlepszy wynik w Lidze Mistrzów, jednak teraz z pewnością postawiony wcześniej cel – zdobycie mistrzostwa Polski, nabierze większej mocy, ze względu na grudniową imprezę Klubowych Mistrzostw Świata w Polsce.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Asseco Resovia Rzeszów czy PGE Skra Bełchatów, który z tych zespołów wywalczy mistrzostwo Polski i zarazem bezpośredni awans na tę imprezę? Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ale jestem pewna, że walka o tytuł stanie się jeszcze bardziej zaciekła! Co więcej, czekają nas jeszcze ciekawsze mecze, więc z pewnością zespoły te podniosą jeszcze wyżej poprzeczkę swoim rywalom. Nam – kibicom, pozostaje się tylko cieszyć, dopingować swoich ulubieńców i szykować na Klubowe Mistrzostwa Świata, aby zapełnić trybuny i zgotować magiczną atmosferę na polskich halach!

                                                                                                                             oprac. Adrianna Mozgawa