Zawodnicy żółto-czarnych już po raz trzeci uczestniczyli w inauguracjach roku szkolnego w trójmiejskich podstawówkach. Do kolejnej edycji programu „Siatkarz z klasą” zaproszono aż osiem szkół – siedem z Gdańska i jedną z Sopotu.

Projekt LOTOSU Trefla Gdańsk „Siatkarz z klasą” został zainaugurowany w sezonie 2014/2015 jako program pilotażowy z udziałem jednej klasy i jednego zawodnika. Siatkarskim opiekunem  wybrany został wtedy Wojciech Grzyb, a jego podopiecznymi stali się uczniowie klasy Ve ze Szkoły Podstawowej nr 8 na gdańskim Chełmie.

Pierwsza edycja okazała się ogromnym sukcesem, więc w kolejnym sezonie projekt został rozszerzony do sześciu siatkarzy i sześciu klas z gdańskich szkół, a wprowadzone do niego zostały elementy zarówno współpracy, jak i współzawodnictwa między klasami. Nadrzędnym celem było przekazanie dzieciom najlepszych wartości, którymi według LOTOSU Trefla Gdańsk należy kierować się w życiu. Są to m.in. rozwój, ambicja, ciężka praca, uczciwość, działanie zgodnie z zasadami fair-play, pomoc innym, a także pozytywna rywalizacja. Uczniowie mieli do wykonania różnorodne zadania, rozwijające u nich kreatywność czy umiejętność pracy w grupie. Mieli m.in. zaprojektować koszulki, w których dopingowali żółto-czarnych podczas meczów, skonstruować modele siatkarzy w skali 1:1 czy zorganizować charytatywne zbiórki. Z kolei siatkarze odwiedzali swoje klasy w szkołach przynajmniej raz w miesiącu, przekazując im kolejne zadania i urozmaicając naukę.

W tym roku planujemy jeszcze ciekawsze zadania i kolejne niespodzianki dla dzieci. Ten program to wspaniała przygoda nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale także dla siatkarzy i pracowników klubu. W trakcie realizacji zadań z jednej strony pielęgnujemy najważniejsze wartości, a z drugiej nawiązujemy prawdziwe przyjaźnie i dzielimy szczere emocje i uczucia – podkreśla Małgorzata Ciszewska, koordynator marketingu sportowego w firmie Trefl SA.

Wspaniałe doświadczenia z poprzednich lat skłoniły klub do poszerzenia grona szkół objętych programem, a w związku z tym również do zwiększenia liczby siatkarzy zaangażowanych w projekt. Do weteranów poprzednich edycji – Wojciecha Grzyba, Piotra Gacka i Bartosza Gawryszewskiego, którzy wciąż spotykać się będą z dziećmi odpowiednio z SP 8, SP 81 i SP 77 w Gdańsku – dołączyli debiutanci: Michal Masny, Szymon Romać, Miłosz Hebda, Damian Schulz i Fabian Majcherski. Pod ich opiekę trafiły kolejno: klasa IIIB z SP 58 na Suchaninie, IVB z SP 16 na Oruni, IVE z SP nr 85 na Jasieniu, IVA z SP nr 89 na Zabiance i VIA z SP 9 w Sopocie. Ta ostatnia placówka jest pierwszą przyjętą do programu szkołą spoza Gdańska.

Moja córka jest w tym samym wieku co moi nowi „podopieczni”, więc myślę, że będziemy się rozumieli. Nie będę dla nich nauczycielem czy wychowawcą, chcę przede wszystkim, żeby się dobrze bawili. Najważniejszy jest bowiem uśmiech dziecka – zauważa Masny.

W dobie komputerów i internetu coraz mniej dzieci uprawia sport, dlatego każda inicjatywa w stylu „Siatkarza z klasą” jest potrzebna i cieszę się, że mogę być jej częścią. Dla mnie to również ciekawe doświadczenie, bo wprawdzie swojej czwartej klasy już nie pamiętam, ale za sześć lat będę ponownie gościł na rozpoczęciach roku, tym razem jako ojciec – zaznacza z kolei z uśmiechem Romać, któremu niedawno urodziła się córeczka.

Finał kolejnej edycji „Siatkarza z klasą” zaplanowano na czerwiec przyszłego roku. Partnerami programu są Grupa LOTOS SA i firma Trefl SA.

inf. prasowa