W dniu dzisiejszym, po niemal dwóch tygodniach od zwolnienia szkoleniowca Roberto Santillego, zarząd klubu Jastrzębskiego Węgla poinformował o podpisaniu umowy z nowym trenerem zespołu –  Slobodanem Kovačem. 

Nowy szkoleniowiec zespołu z Jastrzębia-Zdroju grając w barwach byłej Jugosławii zdobył dwa medale Igrzysk Olimpijskich – brąz w 1996 roku, a cztery lata później złoto. Kovač jest także dwukrotnym medalistą Mistrzostw Europy jako zawodnik (wywalczył srebrny i brązowy krążek).

Karierę trenera rozpoczął w 2008 roku obejmując serbski klub Radnički Kragujevac. Jego kolejnym przystankiem była Sir Saftey Perugia, z którą wywalczył awans do włoskiej Serie A. W latach 2016-2018 objął drużynę Halkbanku Ankara, a poprzedni sezon spędził w rosyjskim Biełogorie Biełgorod.

52-letni szkoleniowiec we wrześniu 2019 roku wraz z reprezentacją Serbii sięgnął po tytuł mistrza Europy. Dzięki temu osiągnięciu trener Slobodan Kovač został uznany Trenerem Roku, w kategorii męskich zespołów, przez Europejską Konfederację Siatkówki CEV. Wcześniej, w 2014 i 2015 roku, był trenerem reprezentacji Iranu, a w latach 2017-2018 prowadził kadrę Słowenii.

– Slobodan Kovač to absolutny top, jeśli chodzi o nazwiska trenerów w światowej siatkówce. Jestem dumny, że tak wartościowy szkoleniowiec zgłosił swoją kandydaturę w rywalizacji o posadę trenera Jastrzębskiego Węgla. To tylko potwierdza fakt, jak wielką marką jest nasz Klub. Jestem bardzo zadowolony, że szybko udało nam się porozumieć w kwestiach kontraktowych. Jednocześnie, jestem głęboko przekonany, że z tym trenerem możemy skutecznie powalczyć o najwyższe cele  – powiedział prezes Jastrzębskiego Węgla – Adam Gorol.

źródło: oprac.własne, jastrzebskiwegiel.pl/fot: Artur Stachniak