Polskie ligi siatkarskie po raz kolejny znalazły się w ścisłej europejskiej czołówce. Europejska Konfederacja Siatkówki (CEV) opublikowała właśnie ranking, który to potwierdza.

W męskim rankingu na czele plasuje się liga rosyjska. Kolejne miejsca zajmują ligi włoskie, tureckie oraz nasza PlusLiga. W przypadku klasyfikacji żeńskiej ORLEN Liga zajmuje w Europie wysokie trzecie miejsce. Wyprzedzają nas jedynie drużyny z Turcji i Rosji.

PlusLiga i ORLEN Liga to jedne z najlepszych i najważniejszych lig w Europie – mówi Wojciech Czayka, prezes zarządu Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. – Najnowszy ranking przygotowany przez CEV tylko potwierdza ten fakt. Sportowo jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z najlepszymi, od 2009 roku za każdym razem mamy choć jedną męską drużynę w Final Four Ligi Mistrzów! Jeśli chodzi o poziom organizacji widowisk, oprawę i zaangażowanie kibiców, to śmiem twierdzić, że już dziś jesteśmy liderami wyznaczającymi światowe trendy w siatkówce. Patrząc na zbliżające się starcia naszych męskich drużyn z gigantami z Włoch i Rosji mam nadzieję, że ZAKSA, Asseco Resovia i PGE Skra kolejny raz dostarczą nam niezapomnianych wrażeń i emocji, no i oczywiście, że zbiorą kolejne punkty do rankingu CEV – dodaje.

Ranking ma ogromne znaczenie w kontekście udziału polskich drużyn w rozgrywkach na europejskich boiskach. Dzięki zajęciu tak wysokich lokat w kolejnym sezonie będziemy mieli prawo wystawić aż po trzy zespoły do rozgrywek w Lidze Mistrzów oraz Lidze Mistrzyń. Po dwie drużyny trafią bezpośrednio do fazy grupowej tych elitarnych rozgrywek, natomiast po jednej z nich będzie miało prawo gry w eliminacjach. Ponadto będziemy mogli wystawić po jednym przedstawicielu z obu lig do gry w Pucharze CEV oraz w Pucharze Challenge.

W rankingu wzięto pod uwagę wyniki poszczególnych drużyn w latach 2014 – 2016.

źródło:  plusliga