Indykpol AZS Olsztyn tak samo jak w ubiegłym roku zakończył sezon na dziesiątej pozycji, po przegranej rywalizacji o dziewiąte miejsce z Łuczniczką Bydgoszcz (wynik rywalizacji 2:1).

indykpol

Przed ostatnim meczem trener Andrea Gardini nie ukrywał, że nie jest to zadowalający rezultat: Nikt nie jest szczęśliwy, że jesteśmy w takim miejscu i walczymy o taki cel w play-offach, ale bardzo mnie cieszy postawa naszych siatkarzy, którzy swoją walką przedłużyli rywalizację.

W fazie zasadniczej drużyna z Olsztyna zdobyła 33 punkty. Siatkarze bardzo dobrze spisywali się, grając u siebie. W Uranii przegrali tylko 4 spotkania: z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, Jastrzębskim Węglem, Asseco Resovią Rzeszów i PGE Skrą Bełchatów. Podopieczni trenera Gardiniego zdecydowanie gorzej radzili sobie w meczach wyjazdowych. Udało im się tylko dwa razy odnieść zwycięstwo: w Bełchatowie (1:3) oraz w Częstochowie (0:3). W całym sezonie cztery razy wygrali w trzech setach oraz w czterech setach. Trzy razy triumfowali po tie-breaku. Aż siedem razy przegrali w stosunku 0:3, pięć razy w stosunku 1:3, a trzy razy po tie-breaku.

Trzeba przyznać, że kontuzje nie pomagały akademikom. W listopadzie palec złamał Paweł Adamajtis, w środku sezonu z gry został wykluczony Bram van den Dries, który musiał opuścić klub i poddać się operacji stawu skokowego w Belgii, a w jego miejsce przyjechał Mikko Oivanen. W ostatnich meczach nie zobaczyliśmy również Macieja Zajdera, który złamał palec lewej ręki.

bednorz indykpol

W wielu elementach wiodącymi postaciami byli: przyjmujący Bartosz Bednorz oraz środkowy Thomas Koelewijn. Najwięcej punktów dla Indykpolu zdobył Bartosz Bednorz, który w generalnej klasyfikacji zajmuje wysokie szóste miejsce (404 punkty, średnio 4 punkty na set). Drugim siatkarzem jest Thomas Koelewijn na dalekim 31 miejscu (239 punktów, średnio 2 na set). W rankingu najlepiej atakujących ponownie najwyżej sklasyfikowany został Bartosz Bednorz- siódme miejsce (331 punktów, średnio 3 na set). Najlepiej blokującym siatkarzem w Olsztynie jest Thomas Koelewijn– 15 miejsce, 48 punktów zdobytych w tym elemencie. Najwięcej asów serwisowych ma na koncie Bartosz Bednorz i tym samym znajduje się on na 16 pozycji w klasyfikacji ogólnej.

Nie tylko trener Indykpolu nie jest zadowolony z ostatecznej pozycji w tabeli. Wszyscy, zarówno zawodnicy, jak i kibice, liczyli na wyższe miejsce. Na pewno każdy z nas liczył na więcej i sportowo jest to dla nas, zawodników – porażka. Mieliśmy wszystko w swoich rękach. Nie wykorzystaliśmy tego, więc cena, jaką a za to zapłaciliśmy, to właśnie 10 miejsce– podsumował sezon Marcin Waliński, który bardzo dobrze zaprezentował się w drugim meczu o 9 miejsce i otrzymał statuetkę MVP.

Po rywalizacji 2014/2015 zespół został mocno przebudowany. Z poprzedniego sezonu w drużynie z Olsztyna zostało tylko sześciu zawodników: Krzysztof Gulak, Bartosz Bednorz, Miłosz Zniszczoł, Paweł Adamajtis, Maciej Zajder i Michał Potera. Z klubem pożegnali się: Maciej Dobrowolski, Jakub Bik, Grzegorz Szymański, Piotr Łuka, Juraj Zatko, Piotr Hain, Frantisek Ogurcak i Levi Cabral.