PlusLiga: Michał Winiarski kończy karierę

Kolejny wybitny siatkarz zawiesza buty na kołku. Tym razem, decyzję o zakończeniu kariery podjęła legenda reprezentacji Polski i PGE Skry Bełchatów, Michał Winiarski. Uroczyste pożegnanie z kibicami będzie miało miejsce w Atlas Arenie podczas środowego meczu finałowego z ZAKSĄ.

Ostatnie dwa lata były dla Michała Winiarskiego bardzo trudne. 33-letni przyjmujący zmagał się z całą masą kontuzji, a najbardziej uciążliwe były dla niego urazy pleców. Zawsze mógł jednak liczyć na wsparcie kibiców. W styczniu ubiegłego roku przeszedł operację i po ponad dwumiesięcznej rekonwalescencji wrócił na parkiet. – Myślałem o tym, że jestem graczem PGE Skry i chciałbym jeszcze z tym klubem coś osiągnąć – mówił wtedy Winiarski.

– Przyjemnie wraca się do zdrowia wiedząc, że ma się takie wsparcie. Dziękuję wszystkim kibicom za słowa otuchy, które dochodziły do mnie z różnych stron. Życie sportowca składa się z tych miłych momentów i tych mniej przyjemnych. Kiedy jest kontuzja, to tak jak w życiu, poznaje się tych prawdziwych ludzi i wie się, kto dobrze życzy, kto nie – zaznaczał “Winiar”.

W obecnym sezonie Michał Winiarski zdobył 121 punktów w 46 rozegranych setach. Do listopada ubiegłego roku wszystko układało się po myśli przyjmującego, jednak w grudniu znów zaczęły pojawiać się problemy zdrowotne. W lutym i w marcu przypętały się kolejne urazy, a ich przedłużanie się zmusiło 33-latka do zakończenia sportowej kariery. Ostatni raz na boisku pojawił się 15 marca w Atlas Arenie w spotkaniu Ligi Mistrzów przeciwko Cucine Lube Civitanova.

Winiarski łącznie przez 8 lat bronił barw PGE Skry Bełchatów, gdzie stał się idolem kibiców i jedną z ikon klubu. Występował także w AZS-ie Częstochowa, Itas Diatec Trentino i Fakiele Nowy Urengoj. Na swoim koncie ma całe mnóstwo klubowych sukcesów. Trzykrotnie został mistrzem Polski, dwukrotnie wicemistrzem, a cztery razy sięgał po brązowe krążki mistrzostw naszego kraju. Cztery razy zdobywał też Puchar, a dwa Superpuchar Polski. Jest trzykrotnym medalistą Klubowych Mistrzostw Świata i Ligi Mistrzów, w której w 2009 roku triumfował wraz z włoskim Trentino. Z tą drużyną został też mistrzem i wicemistrzem Italii.

Przez 10 lat występował w reprezentacji Polski. W biało-czerwonych barwach wygrał Ligę Światową, sięgnął po srebro Pucharu Świata i trzykrotnie po medal Memoriału Huberta Wagnera. W 2014 roku był kapitanem drużyny i poprowadził ją do największego sukcesu, jakim było mistrzostwo świata. Po tym niezwykle udanym czempionacie globu zakończył reprezentacyjną karierę.

“Winiar” ma także w swoim dorobku wiele osiągnięć indywidualnych. Był najlepszym przyjmującym Ligi Światowej 2007, Igrzysk Olimpijskich w Pekinie czy Final Four Ligi Mistrzów 2012. W 2006 roku został wybrany najlepszym graczem na swojej pozycji w całym kraju. Dwukrotnie był też nagradzany tytułem najlepszego siatkarza Polski w plebiscycie magazynu “Super Volley”.

Uroczyste zakończenie kariery Michała Winiarskiego i jego pożegnanie z kibicami odbędzie się 19 kwietnia w Atlas Arenie, podczas pierwszego finałowego meczu PlusLigi.

źródło: skra.pl

 

Facebook Comments