Cuprum Lubin od kilku sezonów jest jedną z najsolidniejszych ekip w PlusLidze. Choć z drużyny odszedł charyzmatyczny trener Cretu i kapitan drużyny – Grzegorz Łomacz, to paradoksalnie właśnie w kolektywie może tkwić siła „Miedziowych”. Jak poradzi sobie drużyna, której styl nadawał będzie Michal Masny?

Miniony sezon Cuprum Lubin może zaliczyć do udanych. „Miedziowi” w ostatecznym rozrachunku zajęli 6. miejsce, a więc jedno niżej niż przed dwoma laty. W fazie zasadniczej wygrali 18 spotkań, w tym m.in. z Asseco Resovią Rzeszów (3:0), Lotosem Treflem Gdańsk (3:1), Jastrzębskim Węglem (3:2). O ile w rundzie zasadniczej siatkarze z Lubina radzili sobie całkiem dobrze, o tyle w fazie play-off dwukrotnie musieli uznać wyższość Indykpolu AZS-u Olsztyn. Co ciekawe, akademicy z Warmii również w fazie zasadniczej w obu spotkaniach okazali się lepsi od rywali, tak więc porażka Lubina w meczach o 5. miejsce raczej nie była przypadkiem.

Cuprum Lubin przeszło dość poważne zmiany kadrowe. Chyba najważniejsza zmiana zaszła na fotelu trenera. Z klubem pożegnał się Gheorghe Cretu. Pochodzący z Rumunii szkoleniowiec po kilku latach spędzonych w PlusLidze podpisał umowę z rosyjskim potentatem, Biełogorie Biełgorod. Nowym trenerem „Miedziowych” został Patrick Duflos. 51-letni Francuz przez ostatnich osiem lat był szkoleniowcem Arago de Sète, z którymi kilkukrotnie plasował się na podium Ligue A. Poprowadził Sète dwukrotnie do wicemistrzostwa kraju w sezonach 2004/2005 (był to debiutancki sezon Duflos jako trenera) oraz w sezonie 2015/2016 (po tym sezonie rozwiązał umowę). Kilkukrotnie zajął również z Arago 3. miejsce – w sezonach 2010/2011, 2011/2012, 2012/2013 i 2013/2014. Ostatnie miesiące Patrick Duflos spędził w Katarze. Pod jego skrzydłami Al-Arabi zdobyło krajowy puchar. Francuzowi pomagać będzie Tomasz Wasilkowski, znany m.in. z MKS-u Będzin i Atomu Trefla Sopot, który w minionym sezonie prowadził inną katarską drużynę – El Jaish.

Wiele zmieniło się również w szatni „Miedziowych”. Drużynę opuścił Grzegorz Łomacz, który stanowił o sile ekipy z Lubina. Rozgrywającego zastąpił jednak inny uznany zawodnik, Michal Masny. Czech przeniósł się do Cuprum z Lotosu Trefla Gdańsk, gdzie również był jedną z najważniejszych postaci. Zmiennikiem Masnego będzie Maciej Gorzkiewicz. Podobnie jak w poprzednim sezonie, pierwszym atakującym „Miedziowych” będzie Łukasz Kaczmarek. Reprezentantowi Polski będzie pomagał Adrian Patucha, który po kilku długich latach powraca do Polski. Poprzedni sezon Patucha spędził w czeskiej Dukli Liberec. Przyjęcie Lubina tworzyć będą dwaj Estończycy – Keith Pupart i Robert Täht, do których dołączyli Miloš Terzić i Filip Biegun. Serb miniony sezon spędził we francuskim Nice VB, a wcześniej występował w innych klubach francuskiej Ligue A, m.in. w Tours i Chaumont. Biegun poprzednio bronił barw ukraińskiego Barkomu Każany Lwów. Dla 21-latka jest to właściwie powrót do domu, ponieważ grał on wcześniej w drużynie Młodej Ligi Cuprum Lubin. Teraz będzie mógł zaprezentować swoje umiejętności w seniorskiej drużynie. Środek „Miedziowch” pozostaje bez większych zmian. Do dobrze znanym kibicom Cuprum Dawida Guni, Piotra Haina i Adama Michalskiego dołączył Przemysław Smoliński (poprzednio Onico Warszawa). Na pozycji libero zobaczymy natomiast Marcina Krysia oraz Bartosza Makosia, który wcześniej grał w drużynie Młodej Ligi Jastrzębskiego Węgla. Kto zatem nie zagra już w charakterystycznej pomarańczowej koszulce Cuprum? Oprócz Grzegorza Łomacza klub opuścił Marcus Böhme, który zdecydował się podpisać umowę z greckim Olympiakosem Pireus. Rafail Koumentakis obrał kierunek francuski i będzie występował w Nantes Rezé MV. Igor Grobelny podpisał umowę z austriackim Hypo Tirol Alpenvolleys Innsbruck, Paweł Rusek z Asseco Resovią Rzeszów, zaś Mateusza Malinowskiego w zbliżającym się sezonie zobaczymy w drużynie Espadonu Szczecin.

Wydaje się, że mimo wielu zmian Cuprum Lubin wciąż powinno być jedną z liczących się drużyn PlusLigi, a na pewno taką, która może urwać punkty mocniejszym ekipom. Przed duetem trenerskim Duflos-Wasilkowski najprawdopodobniej postawiono zadanie powtórzenia lub poprawy wyników „Miedziowych” z minionych dwóch lat, a więc zajęcie minimum 6. miejsca. Czy to się uda? Zobaczmy niebawem.

Ruchy transferowe Cuprum Lubin:

Przyszli: Michal Masny, Adrian Patucha, Miloš Terzić, Filip Biegun, Przemysław Smoliński, Bartosz Makoś, Patrick Duflos (I trener), Tomasz Wasilkowski (II trener)

Odeszli: Grzegorz Łomacz, Marcus Böhme, Rafail Koumentakis, Igor Grobelny, Paweł Rusek, Mateusz Malinowski, Gheorghe Cretu (I trener)

Zostali: Łukasz Kaczmarek, Maciej Gorzkiewicz, Keith Pupart, Robert Täht, Dawid Gunia, Adam Michalski, Piotr Hain, Marcin Kryś

oprac. Magdalena Gajek
źródło: opracowanie własne /ks.cuprum.pl